سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 02:11

اطلاعات تکميلي

  • بانک مرکزی هشدار داد

سوداگران درکمین بیت کوین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هشدار داد.

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی روزگذشته در نشستی با موضوع تشریح سیاست های بانک مرکزی درعرصه فناوری مالی در خصوص سرمایه گذاری مردم در بیت کوین گفت : ریسک خریداری بیت کوین بالاست و سیاست گذاری‌ها در خصوص بیت کوین هنوز مشخص نیست .

وی افزود: هجوم سوداگری به حوزه بیت کوین نیز در حوزه بازاریابی هرمی و شبکه ای به چشم می خورد که ممکن است مردم از آن به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده کرده اند؛ در حالیکه این ارز هنوز از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نشده است پس خرید آن ریسک بالایی دارد. هر چند هنوز سرمایه گذاری بر روی بیت کوین ممنوع نیست اما بانک مرکزی در این خصوص هشدار می دهد.

حکیمی با اشاره به اینکه ذات بیت کوین، ویژگی غیر متمرکز بودن و آزاد بودن آن است و این امر از طریق یک یا چند اپلیکیشین اتفاق می‌افتد ، ادامه داد : درتلاشیم تا نیمه اول سال 97 در خصوص بیت کوین به جمع‌بندی برسیم و ضوابط و چارچوب آن را اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه طی هفته‌های اخیر موضوع بیت کوین در کشور باب شده است، اظهار کرد : هر کس می‌تواند به صورت طرح عمومی و لوکال و محلی آن را راه‌اندازی کند اما در حوزه پرداخت، سپرده و فرصت‌های شناسایی شده  این ابزار هم اکنون مبهم و هنوز رواج نیافته است.

حکیمی با اشاره به اینکه بیت کوین ها از دو جهت قابل اهمیت هستند گفت: اول اینکه این ارزها دارای نوسان شدیدی هستند به طوری که طی یکسال اخیر تا ١٠ برابر افزایش قیمت داشته‌اند، اما این رشد پایدار نیست. بنابراین با توجه به این نوسان نمی تواند قابلیت اتکای چندانی داشته باشد.

موضوع دیگر به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر می‌گردد. در حال حاضر ابزارهای واسط شکل گرفته‌اند و در حال رشد هستند که آپشن سرمایه‌گذاری خود را بیت کوین اعلام کرده و به عبارتی شرکت‌های هرمی در این رابطه فعالیت می کنند، در حالی که ممکن است اصلا چنین پشتوانه ای وجود نداشته باشد، در عین حال که فعلا بیت کوین(ارز دیجیتال) در ایران هیچ پشتوانه‌ای نداشته و بانک مرکزی آن را هنوز به رسمیت نشناخته است.

وی با تاکید براینکه امکان مالباختگی برای سرمایه‌گذاران در بیت کوین وجود دارد، خاطر نشان کرد : هر چند در حال حاضر قیمت آن به 7 هزار دلار رسیده اما ممکن است فردا به 6 هزار دلار کاسته شود.  تا زمان اعلام رسمی از سوی بانک مرکزی مردم با احتیاط وارد این مقوله شوند و توصیه نمی‌شود که از تبلیغات به صورت جدی استفاده کنند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ادامه داد: اگر بیت کوین در اینده به عنوان ارز نباشد ، ممکن است کالا باشد اما جمع‌بندی این موضوع تا پایان سال انجام خواهد شد.

حکیمی در مورد احتمال پولشویی از طریق بیت کوین و یا راهی برای دور زدن تحریم‌‌ها، گفت: اولویت اول این است که با قانون مبارزه با پولشویی منطبق باشد و به هیچ عنوان استفاده از این ابزار برای تامین مالی تروریسم نباید باشد. اما قوانین و مقررات برای بهره‌گیری از بیت کویین در موضوع پولشویی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه حساسیت‌ها در مورد بیت کوین از دو سال گذشته آغاز شده اما سازوکار آن هنوز دیده نشده و هماهنگی‌ها صورت نگرفته است ، عنوان کرد : این موضوع قابل آمارگیری نبوده و ممکن است برای مقاصد سوداگرانه از آن استفاده شود. اما بیشترین کاربرد آن برای پرداخت‌های بین‌المللی خواهد بود.

معاون بانک مرکزی از پیگیری برای ساماندهی بیت کوین از سوی قوه قضاییه و دادستانی خبر داد و گفت: ما درباره شکل گیری معاملات هرمی این ارز، نامه نگاری های متعدد کرده‌ایم.

حکیمی با اشاره به اهمیت موضوع فناوری مالی در عرصه خدمات بانکی گفت: با توجه به گسترش روزافزون کاربرد فین‌تک‌ها در خدمات بانکی با استفاده از کسب نظرات متخصصان در داخل کشور و همچنین بررسی و مطالعه تجربیات بین المللی در این زمینه، برنامه ای به عنوان مسیر راه و سیاست کلی بانک مرکزی در شش مرحله در عرصه فناوران مالی تا پایان سال ۱۳۹۷ تدوین و اجرایی خواهد شد. سند اول و دوم این برنامه تدوین و منتشر شده است و سند سوم نیز تا اوایل آذر و سند چهارم تا اواخر دی ماه سال جاری اطلاع رسانی خواهد شد؛ دو سند دیگر مجموعه سیاستی فناوری مالی در سال آتی منشر می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی «پرداخت ساز» را سند اول این مجموعه سیاست ها خواند و گفت: پرداخت‌ساز به فین‌تک‌هایی اطلاق می شود که اطلاعات مربوط به فرآیند پرداخت را توسعه می دهند. این سند در تیرماه امسال تدوین و در سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی شده است.

حکیمی با معرفی پرداخت‌یار به عنوان دومین سند این مجموعه بیان کرد: ضوابط پرداخت‌یار امکان استفاده از خدمات پذیرش کارت توسط فین‌تک ها را فراهم می کند، این ضوابط در مهرماه سال جاری تدوین و منتشر شده است.

وی از پرداخت‌بان به عنوان سومین سند از مجموعه سیاست‌های فناوری مالی بانک مرکزی نام برد و افزود: پرداخت‌بان امکان پرداخت‌های خرد غیر از آنچه که تاکنون از طریق شبکه آنلاین انجام می داد را امکان پذیر می‌سازد. کیف پول خرد نمونه ای از این فناوری مالی است که چارچوب این ضوابط تا اوایل دی ماه تدوین و منتشر خواهد شد.

معاون فناوری‌های نوین از حساب‌یار به عنوان چهارمین سند که تا اواخر دی ماه سال جاری کار تدوین آن به پایان می‌رسد نام برد و گفت: چارچوب مقرراتی حساب‌یار به فین‌تک‌هایی مربوط می شود که امکان کنترل و مدیریت حساب‌های چندین بانک را به طور همزمان برای بانک های کاربر فراهم می سازد.

ارزهای رمزینه یا رمزینه پول، پنجمین سند مجموعه سیاستی فناوری مالی را شامل می‌شود که حکیمی در تشریح آن عنوان کرد: بحث ارزهای رمزینه در دنیا با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است و در بازار پول کشور نیز به موضوعی جذاب برای بازیگران عرصه پول مبدل شده است و بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۷ مجموعه مقررات مرتبط با پول رمزینه را منتشر خواهد کرد. در این زمینه به دو مقوله ضوابط و مقررات استفاده از ارزهای رمزینه توجه خواهد شد و همچنین مسئله ایجاد پول رمزینه به صورت بومی و محلی در داخل کشور بررسی و سیاستگذاری می شود.

تمهیدات ویژه برای بانک‌ها در مناطق زلزله زده

معاون فناوری بانک مرکزی د ر خصوص زلزله یک شنبه شب در مناطق غربی کشور گفت : در جریان زلزله اخیر در مناطق غربی کشور تیم‌های فوق العاده تجهیز شده‌اند تا هیچ‌گونه قطعی خدمات بانکی در مناطق آسیب زده وجود نداشته باشد.همچنین جلسات ویژه‌ای در رابطه با جریان خدمات بانکی در این مناطق برگزار شده است.

وی افزود : بلافاصله با وقوع زلزله تصمیم بر این شد تا بتوانند با هماهنگی‌های لازم در شبکه بانکی ارتباطات به طور کامل حفظ شود. از این رو هماهنگی‌های لازم بین گروه‌های عملیاتی در مناطق و ستادها انجام شد.

فناوری مالی» یا «فین تک» چیست؟

لازم به ذکر است فناوری مالی (فین تک ها) به مجموعه ای از نوآوری هایی اطلاق می شود که به مدد بهره گیری از امکانات فناوری اطلاعات و ارتباطات و پدیده های نوظهوری چون شبکه های اجتماعی و نفوذ شگرف ابزارهایی مانند گوشی های هوشمند، در کنار موسسات مالی و اعتباری رسمی، تمام یا بخشی از خدمات آنها را به صورتی جذابتر، سفارشی سازی شده و مشتری محورتر بسته بندی و عرضه می کنند. فناوری مالی پدیده ای نوست که تنظیم گران بازارهای مالی در حال تحلیل اثرات آن بر آینده صنعت مالی هستند؛ اما آنچه که به تدریج در مورد آن اتفاق نظر حاصل شده است، اثر برهم زننده بالقوه شدید آن بر اصول، روش ها و مسیرهای ارایه خدمات بانکی به صورت سنتی است. از این رو اطلاع دقیق از اثرات این تغییر الگو توسط سیاستگذاران و اتخاذ سیاست هایی برای بهره مندی از منافع آن در کنار پرهیز از آسیب های بالقوه در زمان کوتاه اهمیت به سزایی دارد.

بر اساس بررسی های کارشناسی به عمل آمده در حوزه فناوری های نوین بانک، سیاست کلی بانک مرکزی در تبیین جایگاه فناوری مالی و شیوه مقررات گذاری برای آن بر مبنای تجربیات بین المللی ترسیم شده است. در این سیاست، به جای تعریف نهادی و ارایه مجوز برای آن – که رویکرد سنتی برای نهادهای بازار پول بوده است – تعریف نقشها و چارچوب های کاری  برای آنها مد نظر قرار کرفته است. در ساختار نقش – چارچوب، نظامی سلسله مراتبی، ارتباط فناوران مالی را با موسسات رسمی دارای مجوز از بانک مرکزی تبیین کرده و مدیریت ریسک و تطبیق با مقررات را بر عهده موسسات زیر نظر بانک مرکزی می گذارد. ارتباط فناوران مالی با نظام پولی کشور از طریق موسسات اعتباری برقرار شده و ریسک آنها به صورت تضامنی در مجموعه ریسک موسسات اعتباری ارزیابی می شود؛ در مقابل موسسات اعتباری از امکانات جذب مشتری و فروش خدمت و محصولی که فناوران مالی برای آنها مهیا می کنند، بهره می برند.

بانک مرکزی از منظر اجرایی، متولی ایجاد و سرپرستی سامانه های بین بانکی است، بنابراین در ایجاد و گسترش فضای کاری فناوران مالی، اقدامات بانک مرکزی علاوه بر تعیین ضوابط، تسهیل در چارچوب توسعه استفاده از شبکه عمومی پرداخت و تبادل اطلاعات بین بانکی است.

 

 

 

 

 

خواندن 735 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395