پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 09:08

اطلاعات تکميلي

  • هیات دولت تصویب کرد:

مصوبه 940 میلیارد تومانی برای زلزله

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: پس از گذشت سه روز از زلزله اخیر کرمانشاه آمار تلفات و آسیب دیدگان این حادثه رو به افزایش است و امدادرسانی دولتی و مردمی همچنان ادامه دارد. در آخرین تصمیمات دولت، در جلسه روز گذشته هیات وزیران به ریاست حسن روحانی  659 میلیارد تومان تسهیلات و 281 میلیارد تومان کمک بلا عوض به خانوارهای زلزله زده کرمانشاه اختصاص داد. همچنین وزرای ارتباطات، بهداشت و آموزش و پرورش نیز در حاشیه این جلسه با حضور در جمع خبرنگاران اقدامات اخیر و تمهیدات وزارتخانه متبوع خود را اعلام کردند.

رئیس جمهور در این جلسه پیشگیری و مقابله با خطرات ناشی از زلزله را وظیفه همگانی توصیف کرد و گفت: اینکه خانه ساخته خود مردم در منطقه سرپل ذهاب سالم مانده و در مقابل یک ساختمان دولتی فرو ریخته، نشان‌دهنده وقوع فساد در این زمینه است و مشخص است که در بخش پیمانکاری ساخت و ساز فساد وجود داشته است.

بنیاد مسکن متولی اصلی استقرار دادئم و موقت زلزله زدگان

روحانی با اشاره به نیاز حدود ۳۰ هزار خانه شهری و روستایی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه برای بازسازی و ترمیم ، گفت: همه باید در این زمینه کمک کنند. اما مسئولیت اصلی در استقرار موقت و دائمی مردم زلزله‌زده، بنیاد مسکن است و خواهش می‌کنم که کارهای موازی در این زمینه صورت نگیرد و هر کسی که قصد کمک دارد، آن را در اختیار بنیاد مسکن قرار دهد.

وی همچنین با تجلیل از هوانیروز و امداد هوایی در رسیدگی به آسیب‌دیدگان گفت: در مواقعی مانند زلزله که جاده‌ها مسدود می‌شوند امداد هوایی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند، و تمام نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه ، صمیمانه تشکر می‌کنم.

رییس جمهور همچنین با قدردانی از بیانات و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه رسیدگی به آسیب‌دیدگان، گفت: دولت با تمام وجود تأکیدات ایشان را مورد توجه قرار خواهد داد.

35میلیون تومان برای خانوار شهری به منظور احداث و بازسازی

سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مصوبات دولت در چهار سرفصل به تفکیک تسهیلات بلاعوض برای مناطق شهری و روستایی اختصاص یافت، اظهار داشت: برای هر خانوار که نیاز به احداث و بازسازی دارند، در مناطق روستایی ۲۵ میلیون تومان و در مناطق شهری ۳۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود و همچنین برای مناطق روستایی ۵ میلیون و مناطق شهری ۶ میلیون تومان وام بلاعوض اختصاص می یابد.

نوبخت گفت: برای خانوارهایی که نیازمند مرمت و تعمیر واحدها هستند ۱۲ میلیون تومان به صورت تسهیلات شهر و روستا داده می شود و ۲ میلیون تومان نیز وام بلاعوض داده می شود.

سخنگوی دولت گفت: همچنین با تصمیم دولت سه میلیون تومان تسهیلات و ۲ میلیون تومان وام بلاعوض برای خرید مجدد لوزام خانگی به زلزله زدگان پرداخت می شود.

وی درباره اسکان موقت نیز گفت: برای اسکان موقت روستاها ۳ میلیون تومان و برای شهرها ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای خرید لوازم خانگی

سخنگوی دولت گفت: براساس مصوبه دولت بانک مرکزی نیز ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای خرید لوازم خانگی و موارد ضروری می پردازد.

وی تاکید کرد: این موارد غیر از مصوبه ای خواهد بود که برای جبران خسارات و بازسازی زیربناها و ابنیه دولتی باید انجام شود که امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.

نوبخت اظهارداشت: این مصوبه به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد و بانک مرکزی باید ۶۵۹ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی تسهیلات بدهد و ۲۸۱ میلیارد تومان را نیز سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند.

2سال استمهال علاوه بر دوره تنفس برای وام های زلزله زدگان

سخنگوی دولت درباره بخشنامه شرایط پرداخت وام زلزله زدگان گفت: بانک مرکزی بخشنامه ای دارد که همه کسانی که زلزله زده هستند و مشکل دارند علاوه بر دوره تنفس، وام های قبلی آنها تا دو سال استمهال می شود.

وی بیان کرد: طوری برنامه ریزی شده که سازمان برنامه بودجه قبل از پایان این ماه همه مبلغ را پرداخت کند گرچه الان موضوع گندمکاران و پرداخت خرید تضمینی گندم تحت الشعاع قرار گرفته است.

اعزام 40 تیم روانشناس و روانپزشک برای سلامت روان زلزله زدگان

وزیر بهداشت نیز در حاشیه این جلسه با اشاره به اینکه از همان ساعات اولیه همکارانمان در استان کرمانشاه و سایر استانها در بیمارستانها مشغول به کارند. در اینگونه موارد 90 درصد مصدومانی اند که دچار شکستگی هستند که در استانهای تهران، همدان، البرز و سنندج  پذیرش شده اند.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی ضمن اشاره به اهمیت سلامت روان آسیب دیدگان در اینگونه حوادث به ویژه کودکان از اعزام 40 تیم روانشناس و روانپزشک به صورت داوطلبانه خبر داد که کار خود را آغاز کرده اند.

وی همچنین به سلامت آب آشامیدنی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت بهداشت در این گونه حوادث، آب دوباره وصل شده که باید حتما در هفته اول کنترل شود تا شکستگی ها، فاضلاب را وارد آب آشامیدنی نکند. تیم های بهداشتی در روستاها وشهرها در این خصوص فعالند و مردم نیز باید مراقب باشند. از سوی دیگر احشامی زیر آوارند که  می توانتد موجب اشاعه آلودگی و بیماری شوند و باید سم پاشی صورت گیرد.

مناطق زلزله زده  کمبود دارو ندارد

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هیچ مشکلی از لحاظ کمبود دارو وجود ندارد، گفت: در 24الی 48 ساعت اول طبیعی است مدیریت با کاستی هایی همراه باشد اما الان مدیریت و امدادرسانی سامان پیدا کرده است.

هاشمی با تاکید بر پیشگیری از آلودگی آب و غذا و مراقب بر بهداشت محیط افزود: معمولا در روزهای اول همه مشغولند و احساسات جریان دارد اما باید کوشید در روزهای بعدی مردم تنها نمانند.

بازگشایی مدارس مناطق زلزله زده از هفته آینده

وزیر آموزش و پرورش نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ویژه ای برای دانش اموزان مناطق زلزله زده اعلام کرد: از هفته آینده با استقرار کانکس ها و دو شیفته کردن مدارس در این مناطق، مدارس مناطق زلزله زده بازگشایی می شود.

سیدمحمد بطحایی خاطر نشان کرد: بیشترین آسیبی که منجر به تخریب مدارس شده و قابل استفاده نیست در پنج شهرستان استان کرمانشاه بوده البته در استان کردستان و مقداری هم در استان ایلام صدمه هایی بر پیکر و ساختمان مدارس وارد شده است.

وی گفت: امیدواریم به سرعت اعتبارات لازم را دریافت کنیم و مدارس بویژه با اولویت مدارسی که امروز قابل استفاده به دلیل تخریبی داشته اند، نیز سریعا احداث و قابل استفاده شود و در این فاصله از سیاست دو شیفته شدن مدارس در مکان هایی که این امکان را دارند استفاده می کنیم تا آموزش دانش آموزان با وقفه مواجه نشوند.

بطحایی افزود: البته کانکس هم راهکار دیگری است که در مواقعی که ناچار بشویم از آن استفاده خواهیم کرد بویژه در روستاها مجبوریم به مدت کوتاهی از آنها استفاده کنیم اما با اولویت حفظ ایمنی جان بچه ها و سپس تحصیل آنها تلاش خود را می کنیم و امیدواریم به سرعت مدارس باز شود و دانش آموزان این مناطق با وقفه تحصیلی مواجه نشوند.

وی ادامه داد: تعطیلی مدارس استان کرمانشاه منوط به این است که چقدر بتوانیم راه های موازی یعنی دو شیفته کردن مدارس در مناطقی که فضاهای آموزشی دوشیفته کردن یا قابلیت ارسال کانکس دارند، استفاده کنیم ولی سعی داریم از هفته آینده به تدریج این کار انجام شود.

ارائه خدمات مشاوره عاطفی به دانش آموزان آسیب دیده

وزیر آموزش و پرورش درباره سلامت روان دانش آموزانی که تمامی افراد خانواده خود را از دست داده اند، گفت: برای دانش آموزانی که خانواده های خود را از دست داده اند؛ برنامه ای برای ارائه خدمات مشاوره به این دانش آموزان داریم که براین اساس خدمات مشاوره ای عاطفی و سازشی را آغاز کنیم و بتوانیم آستانه تحمل بچه ها در برابر این پدیده که واقعا مدیریت آن دست کسی نبوده است و باعث آسیب های روحی و روانی شده را از طریق مشاوره حل کنیم.

استفاده از انرژی خورشیدی برای کاهش آسیب به زیرساخت های مخابراتی در مواقع بحران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر وزیری بود که با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص خدمات اینترنتی و ارتباطی در مناطق زلزله زده توضیح داد و با تاکید بر نقش فضای مجازی در اطلاع رسانی به مردم زلزله زده گفت: برنامه داریم تا در آینده برای آسیب پذیری کمتر زیرساخت های مخابراتی در مواقع بحران، از انرژی خورشید استفاده کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی خاطر نشان کرد: از ساعات اولیه مجموعه اپراتورها در ستاد بحران فعال شدند و در شب نخست وقوع این حادثه در مجموع حدود 147 سایت موبایل از دسترس خارج شدند که علت اصلی آن، قطعی برق بود که البته به سرعت در همان شب برخی از سایت ها به مدار بازگردانده شدند.

آذری جهرمی اظهار کرد: اپراتورهای تلفن همراه با توصیه وزارت ارتباطات بسته های ویژه ای را برای اتصال مشترکان در نظر گرفته اند و برای سه روز این بسته ها و همچنین مکالمات رایگان تمدید شده و همچنین بسته های اینترنتی خاص در مناطق زلزله زده فعال شده است.

نقش مثبت فضای مجازی در اطلاع رسانی و کمک رسانی

وی خاطر نشان کرد: با وجود نکات منفی و شایعات پخش شده در فضای مجازی، باید بگویم فضای مجازی نقش بسیار خوبی در کمک رسانی، اطلاع رسانی و پیدا کردن افراد توسط عزیزانشان داشته است که باید برای ایجاد نظام کنترل شایعات و مراجع پخش اخبار در فضای مجازی تلاش ویژه ای کرد و بتوانیم از حداکثر مزایای فضای مجازی استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره امکانات و تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده در منطقه زلزله زده، تصریح کرد: همکاران ما در سازمان فضایی در حال فعالیت هستند که بالن اینترنت را در این منطقه فعال کنند و بتوانند خدمات آن را ارایه دهند که در آینده در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری خواهد شد.

 

خواندن 978 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395