شنبه, 18 آذر 1396 ساعت 09:25

حضور ایران در بزرگترین رویداد جهانی توتون و تنباکو

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

مریم حسینی

عصراقتصاد: شرکت دخانیات ایران در حالی در بزرگترین رویداد جهانی توتون و تنباکوی دبی شرکت کرد که پیش بینی می شود با توجه به پتانسیل بالای تولید و در صورت رفع موانع موجود بر سر راه صادرات، بتواند سهم بزرگی از بازار کشورهای همجوار در دست بگیرد.

برگزاری نمایشگاههای بین المللی مختلف، امروزه نقش مهمی در ایجاد تعامل بین تولیدکنندگان،بازرگانان داخلی و خارجی فراهم می کند همچنین برگزاری چنین رویدادهایی باعث می شود تا فعالان صنایع مختلف علاوه بر عرضه و نمايش توانمنديها و مبادلات تجاري، سرمايه گذاريهاي مشترك و بين المللي خود را توسعه بخشند.

نمایشگاه،خودرو، صنایع معدنی،مبلمان، صنایع فولادی، صنعت غذا،هتلداری و .... از جمله نمایشگاههایی است که اخیرا شاهد برگزاری آن در ایران بوده ایم و تعاملات خوبی نیز بین فعالان عرصه های مختلف داخلی و خارجی ایجاد شده است. در واقع برگزاری و حضور در نمایشگاههای مختلف نه تنها بستر مناسبی برای افزایش تعاملات تجاری و سرمایه گذاری خواهد بود بلکه به انتقال دانش و تکنولوژی روز بین بزرگان عرصه های مختلف صنعتی خواهد انجامید.

اما جدیدترین خبر نمایشگاهی چند روز اخیر، حضور شرکت دخانیات ایران در بزرگترین رویداد جهانی توتون و تنباکو بود که 14 تا 15 آذر ماه  در شهر دبی برگزار شد. به گفته فعالان این عرصه، برگزاری این نمایشگاه بین المللی، معتبرترین رویدادی است که هر ساله شاهد حضور بهترین‌های صنعت دخانیات جهان است و همه ساله بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر دنیا جذب می‌کند.  

در این نمایشگاه یک روزه محصولات و خدمات صنعت دخانیات از کشورهای فعال و محبوب در این حوزه همچون اندونزی و استرالیا در معرض دید عموم قرار گرفت که می توان به ماشین الات کشاورزی،سیگار وسیگار برگ، بسته بندی مواد،دستگاه برش،طعم دهنده و مواد معطر، تست و آزمایشگاهی،تجهیزات واردات برگ وصادرات،ماشین آلات توتون و تنباکو،تولید انحصاری،تجهیزات چاپ،چسب،توزیع عمده فروشی اشاره کرد.

آنچه که به نظر می رسد خوشبختانه یا متاسفانه در حال حاضر بازار صنعت دخاینات در جهان از رونق خوبی برخوردار است و کسب و کارهای زیادی می‌توانند با حضور در این رویداد، از آن برای بهبود وضعیت تجارت خود استفاده کنند. این در حالی است که در جهانی با بیش از یک‌ میلیارد نفر سیگاری و فروش روزانه بیش از ١٥ میلیارد نخ سیگار، توتون ارزشی کمتر از طلا ندارد و این محصول می تواند نقش پررنگی در رونق اقتصادی هر کشوری داشته باشد  به خصوص آنکه ایران در نیمه بالایی جدول کشورهای مصرف‌کننده سیگار قرار گرفته باشد و به عبارت بهتر بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌ این محصول در خاورمیانه باشد.

قوانین دست و پا گیر بر سر راه صادرات توتون و تنباکو

در طی دو دهه گذشته تولید توتون، تنباکو و سیگار ایرانی افزایش زیادی پیدا نموده است به گونه ای که  می توان برای صادرات آن به کشورهای همجوار گامهای اساسی برداشت؛ زیرا با توجه به کشت این محصول در بیش از 10 استان کشور، بازار مناسبی در کشورهای همجوار ایران به خصوص برای مصرف توتون، تنباکو و سیگار ایرانی در کشورهای روسیه - عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خزر مانند ترکمنستان وتاجیکستان شکل گرفته است. با چنین پتانسیل بالایی برای صادرات توتون و تنباکوی ایران در حالی که می توانیم به راحتی این بازارها را بدست بگیریم، اما قوانین دست و پاگیر این اجازه را نمی‌دهد.

از سوی دیگر پدیده ای به نام قاچاق سیگار مهم‌ترین خطر اقتصاد دخانیات کشور محسوب می شود؛ عاملی که هم دست‌وپای دولت برای افزایش مالیات بر سیگار را به‌عنوان راهکاری برای کاهش مصرف می‌بندد  و هم ضربه‌های مهلکی به تولید داخلی سیگار می‌زند با همه اینها قاچاق سیگار همچنان ادامه دارد و مصرف‌کنندگان این ماده دخانی با مراجعه به هر دست‌فروشی در بازار می‌توانند ده‌ها برند سیگار را که تولید داخلی یا واردات رسمی ندارند تهیه کنند.

مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده سیگار اخیرا در مصاحبه ای که با یکی از خبرگزاریهای داخلی داشت ضمن اشاره به مشکلات داخلی تولیدکنندگان بیان کرد بر اساس قانون اگر یک برند سیگار قاچاق، طی مدتی در کشور وجود داشته باشد، می‌تواند در داخل تولید کند که این قانون باعث افزایش قاچاق شده است.

جدیدترین آمار تولید، واردات و قاچاق سیگار

بر اساس جدیدترین آمار مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، در 8 ماهه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تولید داخلی سیگار با افزایش 10 درصدی و واردات و قاچاق آن  به ترتیب با کاهش 43 درصدی و 23 درصدی، روبرو بوده است.

به گفته علی اصغر رمزی واردات سیگار در این مدت یک میلیارد و 970 میلیون نخ بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 43 درصد کاهش یافته است و قاچاق سیگار نیز چهار میلیارد و 340 میلیون نخ برآورد می‌شود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 23 درصد کاهش داشت.

رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به تولید 30 میلیارد و 530 میلیون نخ سیگار در هشت ماهه امسال، گفت: تولید سیگار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است. صادرات سیگار و تنباکوی معسل ( تنباکوی قلیان ) نیز در هشت ماهه سال به ترتیب 180 میلیون نخ و 130 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 21 درصد و 218 درصد افزایش داشته است.

رمزی برنامه تولید سال 96 را 50 میلیارد نخ سیگار اعلام و تصریح کرد: با توجه به پیگیری‌ها و اقدامات انجام گرفته از سوی این مرکز این برنامه محقق خواهد شد و بیش از 90 درصد از مصرف سیگار کشور از محل تولیدات داخلی تامین می‌شود، این در حالی‌ است که در سال 93 حدود 50 درصد از مصرف کشور را تولیدات داخل کشور تامین می‌کرد.

رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور علت این تحول و افزایش تولیدات داخلی را اجرای تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه کشور دانست و ادامه داد: این تبصره دولت را مکلف کرده بود تا واردات سیگار را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل کند و در راستای اجرای این تکلیف قانونی تاکنون 8 واحد تولیدی راه اندازی شده که برخی از آن‌ها توسط شرکت اصلی صاحب برند خارجی و برخی دیگر توسط نمایندگان آن‌ها ایجاد شده است. از سوی دیگر از ظرفیت خالی برخی از واحدهای تولیدی داخل کشور نیز برای افزایش تولید استفاده کردیم.

رمزی تولید سیگار کشور در سال 93 را 30 میلیارد نخ دانست و گفت: این میزان در سال 95 به 45 میلیارد نخ افزایش یافت و امسال به 50 میلیارد نخ خواهد رسید . واردات سال 94 نیز که به میزان 16 میلیارد و 400 میلیون نخ بود با راه اندازی واحدهای تولیدی جدید در سال 95 تا 12 میلیارد نخ کاهش یافت و به 4 میلیارد نخ رسید و برنامه امسال کاهش واردات به میزان حدود 2 میلیارد نخ است.

وی در پایان تصریح کرد: با افزایش تولید داخل، اشتغال و سرمایه گذاری انجام گرفته و اقدامات دستگاه‌های ذیربط و این مرکز، قاچاق سیگار نیز کاهش قابل توجه داشته است و از میزان برآورد سال 93 که حدود 12 میلیارد نخ بود به میزان 6 میلیارد نخ در سال 95 کاهش یافت، برنامه امسال نیز کاهش آن به میزان حدود 3 میلیارد نخ است.

 

خواندن 1950 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395