دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 09:01

اطلاعات تکميلي

  • کرباسیان در کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی :

نظام مالیاتی در مقابل بنگاه‌های اقتصادی قرار ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی به میزبانی ایران روز گذشته گشایش یافت.

به گزارش عصر اقتصاد در این کنفرانس که با حضور مقامات مالیاتی برخی از کشورهای اسلامی گشایش یافت، سید کامل تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با خوشامد گوئی به حاضرین و تقدیر و تشکر از مدیریت شایسته و موفقیت آمیز کشور مالزی به عنوان رئیس دوره قبلی مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اظهار داشت: هدف اصلی مجمع توسعه سیاست‏های مالیاتی و همچنین مدیریت کشورهای اسلامی عضو به منظور مواجهه با تحول اقتصادی روز و رفع مشکلات مالیاتی جوامع اسلامی است.

تقوی نژاد با اشاره به وجود چالش های مالیاتی جدید که با دیجیتالی شدن فعالیت های اقتصادی به وجود آمده گفت: اگرچه دیجیتالی شدن فعالیت های اقتصادی همه ابعاد کسب و کار را تحت تاثیر قرار داده اما ماهیت مجازی آن، چالش های مالیاتی نیز پدید آورده که مهمترین آن مفهوم «مقر دائم» این کسب و کارها است. ایران مانند سایر کشورها با این پدیده روبروست و دیجیتالی شدن اقتصاد در حال گسترش بوده و همه ابعاد کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده است."

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اقدامات انجام شده برای شناسایی مودیان فضای مجازی گفت:" سازمان امور مالياتي کشور با همکاري دستگاه ها و مراجع ذي ربط اقدام هاي موثري را براي شناسايي موديان فضاي مجازي آغاز کرده است اما تعيين مشموليت مالياتي کسب و کارهاي مجازي و تعيين مقر آنها بخصوص کسب و کارهاي بين المللي با توجه به ابعاد کسب و کارهاي مجازي همانند مکان استقرار سرور، محل اداره و پشتيباني وب سايت، محل پرداخت و دريافت وجه ) حساب بانکي( محل توليد کالاي ديجيتال و نظاير آن با مشکل مواجه هستيم."

تقوی نژاد در بخش دیگری از سخنرانی خود به  طرح جامع مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشوراشاره کرد و گفت:" طرح جامع مالیاتی سازمان نیز از حدود ۱۰ سال گذشته در قالب ۵ محور و ۳۲ پروژه طراحی شده است. درباره اصلاح قانون نیز اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم دو سال پیش به تصویب رسید. در این زمینه جرایم مالیاتی و نحوه برخورد با آنها تعیین شد که از نقاط قوت این قانون بود. همچنین قانون مالیات بر ارزش افزوده هم ۱۰ سال است به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و اکنون نیز لایحه دائمی با اصلاحاتی در دست بررسی مجلس برای تصویب است."

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پایان گفت:"آسیب شناسی برنامه ها و سیاست های جاری و گذشته سازمان های مالیاتی و تطبیق آن با تجربیات موفق کشورهای عضو سایر کشورهای دنیا بسیار سازنده و راهگشا خواهد بود."

نظام مالیاتی مدرن از رقابت ناعادلانه در اقتصاد جلوگیری می کند

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی دیگر سخنران چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی بود. کرباسیان ضمن تقدیر و تشکر از حضور مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اظهار داشت: امروز همه ما در کشورهای اسلامی به این وفاق رسیده‌ایم که با ایجاد فضای رقابتی و مبارزه با فساد و توسعه بخش خصوصی می‌توانیم گامی موثر در جهت توسعه کشورهای اسلامی برداریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مالیات ضمن عمل به قواعد اسلامی وجوه را برای تامین هزینه فقرا و ایجاد منبعی برای ثروت‌های عمومی و تقویت همگرایی در نظر دارد. نظام مالیات ستانی اسلامی بر این اصل استوار است که زیست عزتمندانه مهیا شود. کشورهای اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های موجود و مالیات‌ستانی عادلانه می‌تواند به انتقال تجربه کمک کند.

وی  افزود: ضرورت اقتصاد پرتحرک و رو به توسعه با نظام مالیاتی شفاف چالاک و تیزبین و نیز اقتصادی مقاوم و با ثبات، مردم‌محور و توسعه‌خواه، متناسب‌سازی با ساختارهای مالیاتی و نهادی اقتصادی به عنوان اولین هدف مورد توجه است.

کرباسیان ادامه داد: هدف بعدی توسعه ملی است البته نظام مالیاتی در مقابل بنگاه‌های اقتصادی قرار ندارد و این پیام از سوی دستگاه‌های مالیایتی به فعالان بخش خصوصی ارسال شده. ضمن آنکه نظام مالیاتی مدرن ترمز توسعه نیست و این نظام تیزبین بستر رقابت برابر را مهیا می‌کند.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: نظام مالیاتی مدرن از رقابت ناعادلانه در اقتصاد جلوگیری کرده و سعی دارد در انتقادپذیری و روزآمدکردن روش‌های مالیاتی همراه مالیات ‌دهندگان باشد. پس از برجام سعی بر آن شد تا با توسعه درآمدهای مالیاتی درآمدهای نفتی که منجر به تضعیف رابطه دولت و ملت می‌شود کاسته شود. وی گفت: از سال گذشته درآمدهای مالیاتی 25 درصد رشد داشته و اقتصاد ایران می‌تواند با پتانسیل های خوبی که در زمینه زیرساخت‌های مناسب،‌ نیروهای کار تحصیلکرده و جوان و امنیت دارد مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار گیرد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: بازنگری اصلاحات در ساختار نظام مالیاتی با هدف راهبردی افزایش مالیات، سرعت، سهولت و شفافیت است و اجرای صحیح سیاست‌های مالیاتی مستلزم وجود دستگاه‌های مالیاتی چابک و سازگار است. وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: اولین اقدام اصلاح فرهنگ عمومی شهروندان در جهت پرداخت مالیات است و نباید از یاد برد که اصلاح فرهنگ عمومی زمانبر بوده و باید توجه داشت که فرهنگ مالیات‌ستانی باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی گفت: همچنین سیستم بروکراتیک را متناسب با نیازهای امروز مدرن‌سازی کرد و با بهینه‌سازی ساختارهای مالیاتی تحول در سه حوزه تحول مالیاتی، مدیریت مالیاتی و خدمات مالیاتی به اجرا رساند. اصلاح مالیات‌های مستقیم و نحوه نگهداری از اصلی‌ترین اقدامات در این حوزه است. ضمن آنکه ساماندهی مجوزها، اصلاحات اجرایی بر مالیات بر ارزش افزوده و گسترش الکترونیکی کردن فرآیندهای مالیاتی می‌تواند کشور را به درآمدهای مالیاتی پیش‌رو مبدل کند تا حامی تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال شود.

وزیر اقتصاد و دارایی در پایان با تاکید بر ایجاد اعتماد عمومی در آحاد مردم افزود: امروز گام‌های مهمی در این را ستا برداشته شده و ما می توانیم با توسعه همکاری‌های بین‌المللی تجربیات مشترک خود را در اختیار کشورهای جهان قرار دهیم و در فضای کارشناسی و علمی‌تر بهره لازم را ببریم.

پیش از سخنان کرباسیان، عبدالله المساعد ادریس احمد، دبیرکل مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی نیز طی گزارشی مجموعه از دستاوردها و اقدامات موثر اعضای مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی را در طی یکسال گذشته ارائه کرد.

لازم به ذکر است  تعیین رئیس چهاردهمین کنفرانس فنی مجمع ، پذیرش اعضای جدید مجمع ، پیشنهاد تعیین روسا و دبیران نشست‏ها، تصویب برنامه پیشنهادی کنفرانس، تشکیل کمیته ویژه با هدف اصلاح اساسنامه مجمع و اصلاح بودجه سه سال آتی آن، تعیین اعضای تیم فنی برای دستور جلسه دوحه، بررسی و تصویب یادداشت تفاهم در مورد شبکه دبیرخانه مقامات مالیاتی (NTOS) و تعیین برنامه های مربوط به میزبانی کنفرانس‏ها از مهمترین محورهای مورد بحث چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی می باشد. ریاست مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی از هم اکنون به مدت یکسال برعهده رئیس کل سازمان امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

 

 

 

 

خواندن 940 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395