شنبه, 25 آذر 1396 ساعت 01:40

تولید ملی در رسانه ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد:حمایت از تولید ملی اگرچه به عنوان سرفصل فعالیتهای اقتصادی کشور مورد توجه قرار گرفته اما خلاف این وعده را می توان در فضای تبلیغاتی کشور مشاهده کرد.

در حالی که شعار حمایت از تولید ملی، به عنوان سرفصل فعالیتهای اقتصادی کشور همواره مورد توجه بوده است  و مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مساله تاکید داشته اند اما در واقعیت و علی رغم تلاشهای ظاهری، عملا حمایت موثری از سوی  دست اندرکاران و تصمیم گیرندگان اقتصادی صورت نگرفته و با توجه به هزینه‌های چند برابری تولید نسبت به واردات نمی‌توان انتظار موفقیت از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی را داشت.

اعمال تحریم‌های اقتصادی سال‌های اخیر نیز این موضوع را بیش از پیش ضروری کرده که باید نسبت به گذشته به تولید داخل توجه بیشتری شود و دست اندرکاران و تصمیم گیرندگان اقتصادی شرایط و حمایتهای لازم از تولیدکنندگان و صنعتگران را به عنوان اهم فعالیتهای خود در نظر گیرند.

 وقتی حمایت از تولید و صنایع داخلی می‌تواند کلید اصلی در ایجاد اشتغال،جلوگیری از خروج ارز و رشد اقتصادی کشور بازی کند پس چرا باید به جای کالای ملی و ایرانی، حضور کالاهای خارجی و تبلیغات پررنگ آنها در رسانه ملی و همچنین در بیلبوردهای سطح شهر به شدت خودنمایی می‌کند؛ شاید پاسخ این سوال را باید در تعرفه‌های تبلیغات و بازاریابی کالاها دانست.

نرخ تبلیغات صدا و سیما هیچ تناسبی با فضای کسب و کار ندارد

به گفته بسیاری از تولیدکنندگان داخلی، نرخ تبلیغات و آگهی در صدا و سیما هیچ تناسبی با فضای اقتصاد و کسب و کار کشور ندارد و حتی در برخی موارد بیشتر از شبکه‌های پربیننده اروپایی است.

دبیرکل انجمن لوازم خانگی در گفتگویی که به تازگی با یکی از خبرگزاریها انجام داده با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در تبلیغات بیان داشت: متاسفانه تبلیغات در صدا و سیما بسیار گران است و کسب و کارهای ما نمی‌توانند به سراغ آنها بروند در حالی که می‌بینیم در کشوری مثل ترکیه با تنوع کانال‌های بسیار زیاد و هزینه‌های متناسب موضوع تبلیغات به راحتی قابل پیگیری است ولی در ایران به خاطر ایجاد برخی مافیاها در حوزه تبلیغات عمومی و کنسرسیوم‌هایی که این شرکت‌های انحصاری با هم تشکیل می‌دهند، نرخ انواع تبلیغات به خصوص در صداوسیما و فضاهای شهری بسیار بالا رفته است.

آرمان خالقی می گوید برندهای خارجی وقتی وارد یک کشور می‌شوند برای به دست گرفتن بازار آن کشور، هزینه‌های زیادی خرج تبلیغات می کنند و با اجاره سالیانه  تابلوهای سطح شهر آنهم با رقم‌های بالا، عملا نرخ اجاره را بالا برده و راه را برای حضور تولیدکنندگان داخلی مسدود می بندند زیرا تولید کنندگان ما توان این را ندارند که ماهی120 میلیون تومان برای یک بیلبورد در اتوبان‌های تهران هزینه کنند یا تبلیغات گران قیمت صدا و سیما را مورد استفاده قرار بدهند.

اینکه حمایت از تولید داخلی نیاز به فرهنگسازی دارد، امری بدیهی است، اما باید توجه داشت که فقط با شعار و وعده و وعید نمی توان راه را برای فعالیت تولیدکنندگان داخلی و حضور کالای ایرانی در سبد شهروندان باز کرد.

شبکه «ایران کالا» کم مخاطب است

در حوزه رسانه ملی، حمایت از تولید داخلی باید اولویت مهم رسانه بوده و در تبلیغات، اصل حمایت از کالاهای ایرانی مدنظر باشد به همین منظور رسانه ملی می‌تواند در قسمت بازرگانی خود با اعمال تعرفه‌های کمتر برای تبلیغات محصولات و کالای ایرانی، کار بازاریابی را برای تولیدکنندگان داخلی تسهیل نماید.

اگرچه سازمان صدا و سیما به منظور ترویج طرح اشتغال و حمایت از واحدهای تولیدی و خدماتی، موقعیتی در قالب«طرح تشویقی پخش آگهی رایگان تلویزیونی و رادیویی» در اختیار تولیدکنندگان کالا و خدمات ایرانی قرار داده است و این طرح از طریق شبکه جدیدالتاسیس«ایران کالا» اجرا شده است اما با توجه به اینکه این طرح بیشتر برای صنایع کوچک و یا شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده است و از سوی دیگر به دلیل کم مخاطب بودن این شبکه، هنوز راه زیادی تا مطرح شدن کالای ایرانی تبلیغ شده در چنین شبکه‌ای باقی مانده است؛چرا مردم باید به یک برنامه تبلیغاتی ۵ دقیقه ای درباره ظروف آشپزخانه گوش دهند و یا چند بار آن را تماشا کنند؟ حتی ضعیف ترین شبکه‌های ماهواره ای نیز برای فروش محصولات چینی، برنامه‌ها، کلیپ‌ها و فیلم‌های سینمایی پخش می کنند تا مخاطب داشته باشند.

بنابراین از صاحبان صنایع و شرکت‌هایی که کمتر نام تجاری و یا کالایی آنها مطرح است برای تبلیغات در شبکه‌ای که مخاطبان زیادی ندارد نمی توان انتظار موفقیت زودهنگام داشت این در حالی است که تبلیغات در شبکه‌های پرمخاطب تلویزیونی که شامل برنامه‌های مختلف فیلم،سریال،برنامه‌های ورزشی و... می‌تواند در جهت معرفی و مطرح شدن یک کالا بین مصرف کنندگان نقش مهی ایفا کند بنابراین از رسانه ملی انتظار می رود تا در تعرفه‌های تبلیغاتی شبکه‌های سراسری پرمخاطب تجدیدنظر کرده و راه را برای حضور صنایع و کالای داخلی در چنین شبکه‌هایی هموار نماید زیرا اگر برندها توسط شبکه‌های پرمخاطب معرفی شوند و رسانه‌ها به شناخت این کالاها کمک کنند در نهایت به تولید ملی کمک شده و حتی باعث اشتغال‌زایی بیشتر برای جوانان می‌شود.

از سوی دیگر فعالان حوزه شهری نیز باید به این مهم توجه داشته باشند که تنها شعار و نصب بیلبوردهایی با مضمون حمایت از تولید داخلی برای تولیدکنندگان آب و نان نمی‌شود  بلکه باید با کاهش تعرفه‌های تبلیغاتی مسیر ورود کالای ایرانی به سبد شهروندان و به تبع آن رشد و توسعه اقتصادی را هموار کنند.

خواندن 1155 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395