شنبه, 25 آذر 1396 ساعت 09:26

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس بازار کار عنوان کرد

چرا نوک پیکان قیمت تمام‌شده به سمت کارگر است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک کارشناس بازار کار با اشاره به فاصله بین دستمزد کارگران با تورم واقعی، گفت: بعضی از کارفرمایان در زمان تعیین دستمزد، نوک پیکان قیمت تمام شده کالا را به سمت کارگران می‌برند و اوضاع بد مالی را بهانه می‌کنند تا مزد واقعی کارگران را ندهند.

رحمت اله پورموسی اظهار کرد: در تمام دنیا دستمزد نیروی کار افزایش پیدا می‌کند و شاید سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا زیاد باشد ولی نیروی کار راضی است و با رضایت تمام کالای با کیفیت تولید می‌کند.

وی ادامه داد: اگر امروز قیمت تمام شده کالای ایرانی بالا است دولت باید در تامین مواد اولیه و جبران هزینه‌های آن به کمک تولید کنندگان بیاید.

این کارشناس بازار کار متذکر شد: جلسات دستمزد شورای عالی کار به شکل سه جانبه و با حضور نمایندگان دولت، گروه‌های کارگری و کارفرمایی برگزار می‌شود و دولت به عنوان یکی از سه ضلع در تصمیم‌گیری‌های مربوطه حضور دارد بنابراین دولت باید سهم خود را در قبال کارفرمایان بپردازد تا قیمت تمام شده پایین بیاید و درباره هزینه مواد اولیه، حامل‌های انرژی و عوارض و مالیات، تولیدکنندگان و کارفرمایان را حمایت کند.

پورموسی با تاکید بر ضرورت افزایش حقوق و دستمزد کارگران، افزود: در جلسات دستمزد شورای عالی کار تلاش نمایندگان کارگری این است که مزد عادلانه و منطبق با واقعیات روز زندگی کارگران به تصویب برسد ولی همواره اوضاع اقتصادی و وضعیت کارفرمایان بر شرایط دشوار زندگی کارگران سایه می‌اندازد و مانع تعیین حقوق و دستمزدی شایسته برای کارگران می‌شود.

وی با بیان اینکه مزد واقعی کارگران از تورم فاصله دارد،‌ گفت: دستمزد کارگران طی سالهای جنگ افزایشی نداشت و به همین دلیل امروز با عقب افتادگی مزد مواجه هستیم لذا پیشنهاد می‌شود در یک فاصله پنج ساله، سالی دو تا سه درصد این عقب افتادگی و فاصله‌ای که ایجاد شده پوشش داده شود تا حقوق کارگر یک گام به سمت واقعی شدن پیش برود.

منبع:ایسنا

خواندن 540 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395