یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 10:19

پاکسازی معابر با ضرب و شتم قانونی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: چند روز قبل کلیپی در شبکه های مجازی بدین صورت دست به دست می شد که ماموران شهرداری به همراه ماموران نیروی انتظامی با برخورد فیزیکی با تعدادی دست فروشان، به دنبال جمع آوری آنان بوده اند که انتشار این کلیپ سروصداهای زیادی به پا کرد و این در حالیست که طی سال های گذشته چندین مورد مشابه اتفاق افتاده و فیلم های آن را در شبکه های مجازی دیده ایم.

موضوع دست‌فروشی، موضوع جدیدی نیست اما گسترش و رشد دست‌فروش‌ها همگام با توسعه شهری و تطابق نداشتن رفتار آنها با قواعد شهرنشینی مدرن باعث شده است تا بیش از آنکه به چشم ترحم به دست‌فروش‌ها نگاه شود، به چشم مزاحم به آنها بنگرند. فارغ از اینکه دست‌فروشان، کاسب هستند یا نیازمند، بیشتر به‌صورت برهم‌زننده نظم شهری به نظر می‌رسند که باید از سطح معابر و خیابان‌ها پاکسازی شوند.

ماموران شهرداری طبق قانون موظف هستند که موضوع سد معبر را حل کنند، یعنی هیچ گونه سد معبری نباید در مسیرهای عبور و مرور مردم توسط مغازه دارها و دستفروشان ایجاد شود، اما دستفروشان هم با توجه به شرایط اقتصادی فعلی جامعه چاره ای جز دستفروشی ندارند.

بنابراین اینگونه رفتارها غیرمتعارف و محکوم است. به طورحتم اقدامات نامناسب ازسوی ماموران مقابله با سد معبر و ایجاد درگیری با دستفروشان به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و این نوع رفتارهای غیر اخلاقی محکوم است، بنابراین باید مطابق با قانون و مقررات با دستفروشی در جامعه برخورد شود.

شهرداری باید برای فعالیت و امرار معاش دستفروشان مراکز و محل هایی را برای کسب درآمد روزانه این افراد درنظر بگیرد، یا اینکه برای آنها بازارهای محلی و روزانه در یکی از محلات به طور مشخص ایجاد کند، البته دراین محل ها نیز باید امکان دستفروشی با خریدار کافی وجود داشته باشد؛ بنابراین می توان با ایجاد یک برنامه ریزی مشخص ضمن کمک به دستفروشان ، نظم و انضباط شهری را نیز افزایش داد.

واکنش معاون اجتماعی ناجا به نحوه برخورد با دستفروشان

در همین خصوص سخنگوی نیروی انتظامی به نحوه برخورد مامورین شهرداری در معیت پلیس با دستفروشان واکنش نشان داد.

سردار منتظرالمهدی در این باره گفت: پیش‌تر و مکرر در مکرر بنا بر تدابیر فرمانده ناجا تاکید کرده‌ایم که کارکنان پلیس باید رفتارشان را در حین انجام ماموریت‌های انتظام‌‌‌بخشی جامعه، در چارچوب دکترین و آموزه «پلیس مهربان و مقتدر» به سامان برسانند و لاجرم هیچ نوع تخطی و قصوری در این خصوص پذیرفته نیست.

وی افزود: طبیعتا افرادی که در رفتار و برخورد خود از جاده اعتدال و انصاف خارج شوند، مورد تذکر و برخورد انضباطی واقع می‌شوند.

سخنگوی ناجا تاکید کرد: بدیهی است سازمان‌هایی که جهت انجام ماموریت خود از ماموران ناجا کمک می‌گیرند، نیز نباید به گونه‌ای عمل کنند که پلیس را در موقعیت‌های چالش‌برانگیز قرار دهند.

منتظرالمهدی در خاتمه اظهار داشت: البته همه ما به عنوان شهروندان جامعه من جمله «دست‌فروشان عزیز» باید مسئولیت اجتماعی خود را پذیرفته و قوانین شهری را برای برخورداری از حقوق شهروندی رعایت کنیم و قطعا سازوکارهای لازم برای ساماندهی دستفروشان توسط شهرداری محترم فراهم می‌شود.

عاملان ضرب و شتم یک دست فروش احضار شدند

دادستان تهران دستور داد تا عاملان ضرب و شتم یک دست فروش به دادسرای ناحیه 37 تهران احضار شوند.

به گزارش دادستانی کل کشور، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری به دنبال ضرب و شتم یک دست فروش در یکی از خیابان‌های تهران توسط ماموران شهرداری به دادستان عمومی و انقلاب تهران دستور داد تا عاملان این موضوع به دادسرای ناحیه 37 احضار شوند.

دادستان کل کشور روز پنجشنبه با اطلاع از ماجرا با صدور دستور ویژه‌ای از دادستان عمومی و انقلاب تهران خواست که با فوریت، جدیت و دقت به موضوع رسیدگی کرده و علل موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

براین اساس و با توجه به دستور دادستان کل کشور، عاملان این حادثه روزگذشته به دادسرای ناحیه 37 تهران احضار شدند.

بساط‌گستری مجوز قانونی می‌خواهد نه ضرب و شتم

در همین خصوص زهرا صدراعظم نوری؛ عضو شورای شهر تهران در گفتگویی با ایلنا با تاکید بر اینکه فعالیت دستفروشان باید قانونی شود، گفت: بدیهی است؛ دست فروشی و بساط گستری در سطح شهر، اقدامی قانونی و موجه نیست، اما با این حال این را نیز نمی‌توان کتمان کرد که همین فعالیت‌ها، بخشی از واقعیتِ اجتماعِ ما است که برخی به واسطه آن امرار معاش می‌کنند.

عضو و رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درباره معضل دستفروشان و ضرب وشتم برخی از آنها توسط ماموران شهرداری که بار دیگر چند روز گذشته رخ داد، گفت: باید پذیرفت که مسائل و مشکلاتِ متعدد پیچیده کلانشهری همچون تهران را باید با نگاهی اجتماعی و انسانی مورد بررسی قرار داد. در شهری که بیش از 8 میلیون نفر جمعیت ثابت داشته و همچنان مردم از اقصی نقاط کشور به آن مهاجرت کرده و سکنی می‌گزینند، طبیعی است که با مسائل و چالش‌های گوناگون از جمله دستفروشی و بساط گستری روبرو باشیم.

وی افزود: متاسفانه دستفروشی و بساط گستری، از جمله فعالیت‌ها و مشاغل کاذبی بوده که هرچند فاقد مجوزهای لازم و قانونی است، اما با این وجود عده‌ای به آن مشغول هستند و از طریق آن ارتزاق و امرار معاش می‌کنند.

وی در مورد نوع برخورد ماموران شهرداری با این افراد، ضمن تقبیح برخوردهای تند، زننده، دور از شان انسانی و خارج از احترام، گفت: تردیدی نیست که اگر کارِ خلاف، بزه یا فعالیت و عمل غیرقانونی صورت بگیرد، تنها باید از طریق مراجع ذیصلاح و به واسطه الزامات موجود، برخورد قانونی صورت گیرد و از حرکت و رفتارهای غیرقانونی پرهیز کنیم.

نوری گفت: از طرفی از آنجا که بسیاری از این ماموران در استخدامِ بخش خصوصی و غالباً عوامل پیمانکاران هستند، در صورتی که گزارشی مبنی بر چنین برخوردهای زننده و دور از شان انسانی واصل شد، ضروریست که با بهره گیری از اقدامات و اختیارات قانونی، ضمن تذکر به پیمانکاران و کسر از قراردادهایشان، در صورت تکرار، حتی خلع ید شوند و تمدید قرار داد همکاری صورت نگیرد.

او ادامه داد: در شهر تهران، موضوع برخورد با دستفروشی و بساط گستری، در بخش ساماندهی مناطق مختلف و یا از طریق بخش سد معبر که ذیل معاونت خدمات شهری است، پیگیری می‌شود، اما در این بین بعضاً مشاهده شده است که با وجود تذکرات متعدد و درخواست های محترمانه و حتی راهنمایی دستفروشان به محلهای مشخص و " روز بازارها"، متاسفانه این افراد توجهی نداشته و همچنان ترجیحشان این بوده که در هر محل و مکانی که خودشان دوست داشته و تمایل دارند، کار کنند.

خواندن 686 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395