دوشنبه, 27 آذر 1396 ساعت 04:40

نیروی دریایی با نمایش رفتار حرفه گام های موثری را برای تضمین اقتصاد و تجارت جهانی برداشته است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی با نمایش رفتار حرفه ای و تخصصی در دریا با هدف تامین امنیت جمعی، همکاری با جامعه جهانی، مبارزه مستقل با پدیده شوم دزدی دریایی گام های موثری را برای تضمین اقتصاد و تجارت جهانی کالا از طریق دریا برداشته است.

امیر دریادار حسین خانزادی عصر یکشنبه در آئین دیدار وابستگان نظامی کشورهای خارجی مقیم ایران اظهار کرد:دریا همواره در تفکر و فرهنگ ایرانیان، سرچشمه برکت، رونق اقتصادی و ایجاد روابط بین المللی با رعایت احترام متقابل است.
وی افزود: بخش عظیمی از آب های کره زمین میراث مشترک بشریت است و اقیانوس و آب های بین المللی عرصه لازم برای گفت وگوی ملت ها و تبادل فرهنگ ملل های مختلف را فراهم آورده و دریاها می توانند عرصه مشترک همکاری و روابط انسانی بیشتر را به دور از هرگونه تعصب برای بشر به ارمغان آورد.
وی ادامه داد: همانطور که همه ما می دانیم دریا فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی است. دریا برای کشورهای دریایی و بویژه تمدن های دریایی عامل مهم زندگی است و هیچ کشور ساحلی نیست که منافعی در دریا نداشته باشد به همین دلیل مقام معظم رهبری فرموده اند منافع دریا مال همه است و امکانات این دریایی پر برکت متعلق به این ملت هاست. چگونه می شود از این برکت به نفع منافع ملی استفاده و کشور را از آن بهره مند کرد؟ با داشتن اقتدار.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: پس از دفاع مقدس و با آغاز دوران سازندگی، نیروی دریایی ضمن حضور در دریا، تامین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی کشور و تضمین امنیت چرخه اقتصاد ملی از طریق دریا با ورود به عرصه سازندگی و ساخت تجهیزات دفاعی در طیف های گوناگون شامل شناورهای تندرو، ناوهای موشک انداز، ناوشکن و زیر دریایی های گام های اساسی در زمینه ی استقلال دفاعی برداشته است.
دریادار خانزدادی اضافه کرد: از این رو، نیروی دریایی، تلاش برای برقراری و حفظ امنیت برای جامعه بین المللی در دریا را از افتخارات خود می داند و با توکل به خدا، حمایت مردم و تحت فرمان فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) آمادگی دارد تا ناوهای خود را، به هر نقطه از جهان، که لازم باشد اعزام کند.
وی توضیح داد: در این فرایند همزمان با رزمایش های تخصصی، رزمایش‌ها بزرگ دریایی و رزمایش های مشترک و مرکب، قدرت دفاعی و توان بازدارندگی کشور در دریا ارتقا داده شده و توانایی جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت مناطق دریایی تحت حاکمیت و همکاری با کشورهای دوست و همسایه به اثبات رسیده است.
وی اظهار کرد: امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از نیروهای اثرگذار در همایش فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند ضمن حضور فعال در تمامی نشست های اجلاس و کارگاه های آن عهده دار میزبانی و ریاست دوره ای این مراسم در سال 2018 می باشد .که در اینجا فرصت را غنیمت شمرده و از شما وابستگان نظامی برای حضور در این نشست بزرگ دعوت به عمل می آوریم.
وی گفت: نیروی دریایی ارتش با اعزام ناو گروه های صلح و دوستی به دیگر نقاط جهان در اقیانوس های هند، آرام، اطلس، دریای مدیترانه، دریای سرخ، دریای چین جنوبی و دریای خزر بازدید از بنادر کشورهای دوست و اعزام هیات های بلند پایه به صورت متقابل، بستر توسعه و تحکیم روابط را فراهم کرده است.
وی در پایان گفت: وابستگان نظامی محترم، جامعه دریایی جهان، قرن حاضر و قرن آینده را قرن دریا می داند، لیکن با وجود اهمیت دریا آگاهی کامل از آن وجود ندارد، به همین دلیل برخی قرن آینده را قرن کوری دریا تلقی می کنند. از این رو افزایش تعامل و به اشتراک گذاری اطلاعات برای افزایش آگاهی از محیط دریا و دست یابی به امنیت جمعی بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای توسعه‌ تعاملات در زمینه های آموزش، تبادل اطلاعات، بازدید گروه ها و همکاری های فنی و پشتیبانی با همه کشورهای دوست با هدف ایجاد امنیت پایدار دریایی اعلام می کند و بر این باور است که امنیت آب ها به دست کشورهای منطقه میسر است و نیازی به حضور دیگران نیست.
این مراسم طبق برنامه سالیانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور گرامیداشت سالروز هفتم آذر و تعامل سازنده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دوست و همپیمان برگزار شد.
در این مراسم 25 وابسته نظامی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران از 3 قاره آمریکا، اروپا و آسیا و از کشورهای ارمنستان، برزیل، ایتالیا، آذربایجان، اندونزی، ژاپن، یونان، آلمان، اتریش، لهستان، بلغارستان، عمان، سوریه، چین، تاجیکستان، بلغارستان، قزاقستان، هند، اوکراین، اسلواکی، ترکمنستان، ترکیه، روسیه ،کره شمالی و لهستان حضور داشتند.
در این دیدار رسمی علاوه بر وابستگان نظامی کشورهای دوست و همپیمان با جمهوری اسلامی ایران، مقامات عالی رتبه ای از ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیروهای مسلح حضور داشتند.

منبع:ایرنا

خواندن 2616 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395