دوشنبه, 27 آذر 1396 ساعت 10:38

اطلاعات تکميلي

  • حسنی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی:

درِ تعاونی‌های روستایی بسته شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصر اقتصاد: سازمان مركزی تعاون روستایی در سال 1342 تاسیس شد و دولت وقت ایران تعهد كرد كه به سرویس‌های تكنیكی، آموزشی، تجاری و كمك اعتباری به شركت تعاونی های گروهی و فردی كشاورزی ادامه دهد. بنابراین این سازمان تاسیس شد تا با وجود شبكه گسترده تعاوني‌های روستائي و كشاورزي بعنوان دوبال توانمند دولتي ( سازمان مركزی تعاون روستائي ايران ) وغيردولتي ( شبكه تعاوني روستائي ايران ) بخش كشاورزي را درحصول اهداف استراتژيك، خريد محصولات كشاورزی،تنظيم بازار و توسعه پايدار روستا نقش اساسی ايفا می‌نمايد. اما متاسفانه بعد از گذشت سال ها شاهد عدم تعهد این سازمان به وظایف ذاتی آن هستیم.

به گزارش عصر اقتصاد عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: تعاون روستایی به وظایف ذاتی و اساسنامه ای خود در استان گیلان عمل نمی کند.

محمد صادق حسنی جوریابی با تاکید به اینکه جهاد کشاورزی تاکنون نتوانسته از تعاون روستایی دفاع کند، گفت: در کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس صحبت هایی زیادی در خصوص تعاون روستایی صورت گرفته و متاسفانه واگذاری بخش هایی از تعاون روستایی به اصل 44قانون اساسی باعث شده این سازمان از وظایف ذاتی خود عدول کند.

فعالیت تعاون کشاورزی در گیلان به صفر رسیده است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه در گذشته وظایفی که جهاد کشاورزی از طریق تعاون روستایی انجام می داده است در شهری که نماینده آن هستم به کلی تعطیل شده است.

وی ادامه داد: تعاون روسیایی در سال های گذشته منبع خوبی بوده و بسیاری از فعالیت های کشاورزی از طریق تعاون روستایی صورت می گرفته است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با تاکید  به اینکه در حال حاضر در استان گیلان فعالیت های تعاون روستایی به صفر رسیده است، گفت: از فعالیت تعاون روستایی در خصوص گندم و سایر محصولات در سایر استان ها بی اطلاع هستم.

حسنی با عنوان اینکه در گذشته دریافت سم، کود و در برخی مواقع تسهیلات از طریق تعاون روستایی صورت می گرفته است، گفت: امروزه شاهد انجام هیچ یک از این فعالیت ها از طریق تعاون روستایی نمی باشیم.

وی با عنوان اینکه مدیریت منسجم تولید در کشور وجود ندارد، گفت: سردرگمی کشاورزان در تولید محصولات و عدم اطلاع کافی از نوع کشت به عدم مدیریت واحد تولید در کشور ارتباط دارد.

حسنی  ادامه داد: با معاونت اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی  بارها در خصوص مشکل مدیریت واحد تولید در کشور صحبت شده است، این مساله شاید به دلیل کشت برنج و مشخص بودن زمین کشت آن مطرح نشود اما به طور مثال زمین کشت سیب زمینی و پیاز مشترک است و کشاورز تصمیم می گیرد زمین خود را به کشت چه محصولی اختصاص دهد. متاسفانه در برخی مواقع شاهد بی اطلاعی کشاورزان و سردرگمی آن ها در زمینه کشت محصول هستیم. طبیعتا شاید برخی از کشاورزان ما سواد کافی در جهت بررسی و تصمیم گیری محصول کشاورزی را ندارند.

حوزه ای عمل کردن کشاورزان مشکل آفرین است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس با بیان اینکه حوزه ای عمل کردن کشاورزان مشکل آفرین است، گفت: اکثرا کشاورزان با توجه به اتفاقی که در اطرافشان می افتد عمل می کنند و به صورت حوزه ای عمل می کنند و این مساله باید معاونت اقتصادی  و وزیر جهاد کشاورزی مدیریت کند  و نوع کاشت را از طریق دهیاری ها و از طرق شرکت تعاونی ها از طریق دهیاری به کشاورز اعلام کند.

وی افزود: یا تعاونی های روستایی باید فعال شوند و یا منحل شوند مشکل اصلی ما در حال حاضر" تعاون روستایی" است. این تعاونی ها در اکثر روستاها شعبه  و ارتباط با شورا، دهیار دارند و متاسفانه فعال نیستند.

نماینده مردم رشت با تاکید به اینکه وزیر جهادکشاورزی باید دستور خود را از طریق تعاون روستایی به کشاورزان اعلام کند، گفت: تعاون روستایی برنامه کاشت محصول مشخص با میزان مشخص را به روستاها بدهد تا شاید کاشت حوزه ای را در کشور به مدیریت یکپارچه برسانیم.

وی ادامه داد: عدم مدیریت وزارت کشاورزی در مدیریت تولید بسیار چشمگیر و کشاورزی که در روستا کشاورزی می کند سردرگم است که سال دیگر در روستا چه چیزی بکارد و قیمت کدام کالای کشاورزی افزایش خواهد یافت و کدام یک کاهش.این مشکل وجود دارد که یکسال پیاز گران می شود و سال بعد سیب زمین که این مساله را بایستی سازمان تعاون روستایی حل کند.

"حسنی با عنوان اینکه  موسسه تحقیقات برنج نیز وضعیت تعاون روستایی را دارد و پس از سال ها فعالیت با جذب کارمند و بهترین اساتید با حقوق دانشگاهی و امکانات مناسب بدون عملکرد مانده است."

عضو کمسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: تاکنون یک مورد بذر مرغوب که سطح واحد افزایش حداقل  10درصدی داشته باشیم توسط موسسه تحقیقات برنج ارایه نشده است و برنج های علی کاظمی و هاشمی نتیجه سال های تلاش، تجربه و ابتکار دو کشاورز گیلانی بر سر مزارع خود که دونوع برنج مرغوب در کشور است.

"نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه هدف موسسات گم شده است، گفت: سرپا ماندن آنها صرفا برای دریافت حقوق و پاداش کارمندان است."

وی ادامه داد: سازمان تعاون روستایی نیز دچار همین مشکل شده است و در آن به صرف دریافت حقوق و پست و جایگاه بسنده می شود.

وی با عنوان اینکه عدم وجود برخی از سازمان بهتر از بودشان است، گفت: موسسه تحقیقات برنج و تعاون روستایی از این قبیل هستند که عدم وجودشان باعث می شود کشاورزان تکلیف خود را بهتر بدانند.

خواندن 2529 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395