پنج شنبه, 30 آذر 1396 ساعت 05:35

تبدیل کولبر به پیله ور یعنی ترویج دلالی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 ساناز بردبار

عصراقتصاد: «دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه کولبری در هیچ کجا شایسته نیست، اظهارکرده که نباید فراموش کنیم که انقلاب اسلامی و مسئولان کشور هیچ گاه به دنبال بوجود آمدن این مساله نبودند.»

علی شمخانی در سفری که به کردستان داشته، گفته : «اخیرا تصمیمات مناسبی برای تغییر جهت‌گیری در بهره‌مندی ساکنان استان‌های مرزی غرب کشور از ظرفیت‌های تبادل مرزی گرفته شده که ضمن کاهش مشکلات معیشتی مردم کردستان به مساله کوله‌بری نیز پایان خواهد داد.مصوبه ای در  دولت برده‌ و تصویب کرده‌ایم که کولبری در مرزها متوقف شود.»

وی افزود: «به جای عملیات کولبری، امتیازات و تخقیفات ویژه ای به کسانی که کارت پیله وری دارند، داده خواهد شد که آنان از مرز استفاده کرده و کالاهای خود را در بازارچه‌های مرزی بیاورند.»

تشکیل بازارچه‌های مرزی و افزایش 15 بازارچه مرزی در کشور و ساماندهی « کول بران » نه تنها باعث رشد اقتصادی در کشور نمی شود بلکه مضافا با صادرات چمدانی و دلال بازی‌های مرزی کالا و برند ایرانی و در نهایت صادرات ساماندهی شده ایران نابود خواهد شد.

بازارچه مرزی محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا یا مکانهایی که طبق تفاهمنامه‌های منعقد شده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همجوار تعیین می شود. اهالی دو طرف مرز می توانند کالاها و محصولات مورد نیاز را با رعایت مقررات صادرات و واردات و ضوابط مقرر برای داد و ستد در این بازارچه‌ها عرضه نمایند.

ایران با داشتن بیش از 8هزار و 700 کیلومتر مرز خشکی و آبی با 7 کشور عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و ترکیه دارای مرز خشکی و با 6 کشور روسیه  قزاقستان در شمال، کویت، قطر، امارات متحده عربی و بحرین در جنوب دارای مرز آبی است. ایران طولانی‌ ترین مرز خود را با عراق و کوتاه‌ ترین مرز را با کشور ارمنستان دارد. مرز ایران با عراق ۱۴۵۸ کیلومتر و با ارمنستان تنها ۳۵ کیلومتر است.

از بین 31 استان کشور 16 استان، استان‌های مرزی محسوب می شوند که براساس سرشماری سال 1390 بیش از 45 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده اند.  طبق این سرشماری جمعیت 16 استان مرزی کشور 36 میلیون و 241 هزار و 855 نفر عنوان شده بود که این میزان جمعیت خود نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد استان‌های مرزی است.

از سوی دگیر آمار وزارت کشور از تعداد سرپرستان خانوارهای مرزی هم نشان می دهد بیش از 3 میلیون سرپرست خانوار در سال‌های گذشته در نقاط مرزی کشور زندگی می کرده اند که احتمال می رود این تعداد افزایش نیز یافته باشند.

همه این آمارها در حالی اهمیت مناطق و استان‌های مرزی را نشان می دهد که مناطق مرزی بیشترین محرومیت، بیکاری و پایین ترین سطح کیفیت زندگی را در کشور دارند و فاصله این مناطق با استان‌های مرکزی سالانه سبب بیشترین مهاجرت‌ها به مراکز استان‌ها و شهرهای مرکزی کشور می شود.

براساس پژوهش «تحلیل ابعاد کیفیت زندگی در نواحی شهری» که در مجله علمی پژوهش و برنامه ریزی شهری منتشر شده است در بین شهرهای مرزی کشور، بیش از 60 شهر در فهرست مناطق و شهرهای محروم قرار دارند. شهرهایی که  هر کدام از آن‌ها دارای تعدادی بخش و روستای کوچک محروم در حاشیه نقاط مرزی هستند.

مناطق مرزی ایران از لحاظ راه‌های دسترسی، امکانات آموزشی و بهداشتی، رفاه و خدمات اجتماعی، شرایط مسکن، بیمه و امکانات اولیه زندگی در پایین ترین سطح قرار دارند. بیشتر مناطق مرزی و شهرهای اطراف مرزهای کشور فاقد صنایع مادر و یا کارخانه‌های بزرگ صنعتی هستند و معمولا حجم سرمایه گذاری‌های اقتصادی در این مناطق بسیار پایین است.

 همین موضوعات در سال‌های گذشته باعث شده تا کیفیت زندگی در مناطق مرزی کشور و استان‌های مرزی بسیار پایین باشد و استان‌های مرزی جزو مناطق محروم کشور محسوب شوند.در سال‌های گذشته بالا بودن نرخ بیکاری در استان‌های مرزی باعث شده تا ورود غیر قانونی انواع کالاها و مواد ممنوع و غیر ممنوع به شغل اصلی بسیاری از ساکنان شهرهای مرزی کشور تبدیل شود. شغلی که به «کول بری» مشهور است و هر ساله آسیب بسیار زیادی به اقتصاد کشور وارد می کند  که در حال حاضر بحث افزایش 15 بازارچه مرزی و تعطیلی کول بری مطرح شده است.

البته نمی توان برای ایجاد این مساله ابرار امیدواری کرد به دلیل اینکه بازارچه‌های مرزی جز نابودی اقتصاد ایران تاکنون نتیجه ای در پی نداشته است ، بازارچه‌های مرزی با ارایه کالاهای با کیفیت پایین و گاهی تاریخ مصرف گذشته و صادرات چمدانی به کالای ایرانی و برند‌های مطرح تولیدی کشور لطمه می زنند. این مساله سبب می شود تا صادرکنندگان و برند‌های معروف با  دلال بازی فروشندگان مرزی شانس تصاحب بازارهای کشورهای دیگر را به مرور از دست دهند.

 

 

 

خواندن 4953 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395