سه شنبه, 05 دی 1396 ساعت 15:17

تغییرات شورای امنیت سازمان ملل در سال جدید میلادی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 ترکیب اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2018 میلادی در تغییر نماینده یک عضو دائم و جایگزینی 6 عضو غیر دائم روبرو خواهد بود.

کارن الیزابس پیرس مدیر سیاسی وزارتخارجه انگلیس جایگزین متیو جان ریکرافت 50 ساله خواهد شد که از سال 2015 عهده دار این صندلی دائمی شورای امنیت بوده است.
به این ترتیب پس از شکل گیری سازمان ملل متحد از سال 1945 تا کنون، پیرس نخستین زن از دیار الیزابت است که عهده دار این مسئولیت می شود.
علاوه بر این، ژاپن، سنگال، اوکراین، اروگوئه، مصر و ایتالیا هم باید کرسی پر التهاب شورای امنیت را واگذار کنند و قرار است گینه استوایی، ساحل عاج، لهستان، پرو ، کویت و هلند این صندلی ها را برای مدت دو سال پرکنند. البته هلند از این مدت مسثتنی است و تنها یکسال در شورای امنیت خواهد بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد 15 عضو دارد که انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا پنج عضو دائم آن هستند. 10 عضو غیر دائم نیز بر اساس رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل برگزیده می شوند که پیش از این، سوئد، قزاقستان، اتیوپی، بولیوی و ایتالیا با شروع سال 2017 میلادی جایگزین آنگولا، مالزی، نیوزیلند، اسپانیا و ونزوئلا در شورای امنیت سازمان ملل شدند.
اعضای جدید به غیر از ایتالیا تا پایان سال 2018 این سمت را حفظ می کنند اما ایتالیا و هلند پس از اینکه رای گیری های متعدد مجمع عمومی برای انتخاب عضو جدید به نتیجه نرسید، توافق کردند که دوره دو ساله عضویت در این شورا را بین خود تقسیم کنند.
نماینده ایتالیا به این ترتیب تا پایان سال 2017 به کرسی شورای امنیت تکیه می زند و سپس با استعفا، زمینه رای گیری مجدد برای انتخاب هلند را فراهم می کند.

منبع: ایرنا

خواندن 2062 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395