سه شنبه, 05 دی 1396 ساعت 18:00

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جهاد دانشگاهی:

باید شرایط تولید فناوری را در کشور ایجاد کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: برای دستیابی به فناوری باید اراده آن وجود داشته باشد.

 سید حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی در سومین کنفرانس ملی شهر سایبری گفت: فناوری نحوه ارائه خدمات را تغییر داده و در افزایش بهره وری و کاهش قیمت تاثیرگذار بوده است.

او با بیان اینکه فناوری در ایجاد قدرت دفاعی و بازدارندگی تاثیرگذار است و همین امر استفاده از فناوری را اجتناب ناپذیر کرده است ادامه داد: از فناوری استفاده سیاسی نیز می شود و ما این موضوع را بعد از انقلاب با تحریم هایی که شدیم به خوبی لمس کرده ایم. برای داشتن اقتدار سیاسی و اقتصادی باید از فناوری استفاده کرد. بنابراین باید قدرت خلق فناوری را داشته باشیم یا آن را از دیگران بگیریم.

رییس جهاد دانشگاهی با تاکید براینکه ما قدرت تولید تمام فناوریها را داریم خاطر نشان کرد: کپی کردن آگاهانه فناوری از کشورهای صاحب آن بدیهی ترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. بسیاری از محصولات چینی که در بازار ما وجود دارد در حقیقت کپی کور نه آگاهانه از فناوری روز دنیاست.

طیبی با بیان اینکه برای تولید فناوری باید به موقع اقدام کرد گفت: بدیهی است که باید نیاز فناورانه مان را احصا کنیم متاسفانه ما نه اولویت هایمان در زمینه فناوری مشخص شده و نه از نظر زمان نیازهایمان را تعیین کرده ایم. ما برای تولید فناوری پیشرفته به مواد اولیه نیاز داریم که باید آن را تامین کنیم از همین رو نیازمند یک ارتباط معقول با بخشی از دنیا هستیم.

او با تاکید بر اینکه باید شرایط تولید فناوری را در کشور ایجاد کنیم تصریح کرد: وقتی می توانیم صاحب دانش شویم باید شرایط آن را ایجاد کنیم چراکه صنعت و خدمات در انتظار فناوری نمی ماند. البته در برخی از موارد نیز باید فناوری را وارد کنیم اما گاهی اوقات یک محصول در کشور تولید می شود ولی مسئول مربوطه به ما می گوید من به محصول شما اعتماد ندارم و باید خرید خارجی انجام دهم.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در جایی که صاحب فناوری نیستیم باید فناوری را وارد کنیم گفت: هدف از انتقال فناوری در تمام صنایع باید کسب آن فناوری باشد. بازار ما یک فرصت مناسب برای این موضوع است و می‌توانیم در مقابل انتقال فناوری بازارمان در اختیار کشورهای صاحب فناوری قرار دهیم تا از این طریق صاحب فناوری شویم.

طیبی تاکید کرد: اولین نیاز برای اینکه بتوانیم صاحب فناوری شویم اراده در کشور است. ما این اراده را در همه مسئولان می‌بینیم اما اشکال طرز تفکری است که در بین سیاستمداران ما وجود دارد. برخی از سیاستمداران معتقدند باید انقلابی عمل کرده و فناوری را خودمان به دست آوریم اما برخی دیگر معتقدند باید برای کسب فناوری با دنیا ارتباط داشته باشیم. اگر این دو طرز فکر به یک نقطه مشترک نرسند ما در رسیدن به فناوری دچار مشکل می‌شویم.

او در پایان گفت: برای رسیدن به شهر الکترونیک و فناوری اطلاعات باید کار ترویجی انجام دهیم تا بتوانیم به سمت یک شهر هوشمند برویم.

منبع:ایلنا

خواندن 805 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395