چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 15:41

زنگ خطر کم آبی در مازندران با کاهش 32 درصدی بارندگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بارش باران در نخستین فصل از سال زراعی جاری در مازندران نسبت به مدت مشابه سال قبل 32 درصد کمتر شد و با توجه به اینکه پائیز از پرباران ترین فصول سال است، زنگ خطر کم آبی برای مازنی‌ها به صدا درآمد.

پایگاه اطلاع رسانی اداره کل هواشناسی مازندران در فصل پائیز امسال 247 میلیمتر باران در ایستگاه های باران سنجی استان به ثبت رسید که در مقایسه با فصل پائیز سال گذشته 32 درصد و دوره آماری حدود 30 ساله نیز 23 درصد بارش ها کم شد.
طبق تحلیل اداره کل هواشناسی مازندران بارش پائیزی در این استان شمال کشور در نخستین فصل سال زراعی جاری حدود دو سوم گستره استان با کاهش روبرو شد و کمتر از یک سوم باران نرمال پائیزی را تجربه کردند.
بیشترین کاهش باران پاییزی با 49 درصد در سیاه بیشه شهرستان چالوس و بیشترین افزایش باران در این فصل نیز مربوط به 2 شهرستان نوشهر و چالوس بود.
** کم شدن 23 درصدی باران در 9 ماهه 96
اداره کل هواشناسی مازندران در تحلیل میانگین بارش 9 ماهه سال جاری ( اول فروردین تا پایان آذر96) اعلام کرد که در این مدت 389 میلیمتر باران در ایستگاه های هواشناسی به ثبت رسید.
براساس این گزارش میانگین بارش های فصول بهار، تابستان و پائیز 96 در مازندران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 23 درصد و میانگین بلند مدت 32 درصد با کاهش روبرو شد.
این اداره کل که مسوولیت تحلیل و پایش باران را در مازندران عهده دار است اعلام کرده که در 9 ماهه سال جاری تمام ایستگاه های استان کاهش باران داشتند و بیشترین کاهش نیز مربوط به کجور در غرب این خطه شمال کشور با 49 درصد بود.
کاهش بارندگی پائیزی در مازندران حجم آبگیری سدهای این خطه را نیز در مقایسه با سال گذشته 50 درصد کاهش داد به طوری که هم اکنون میزان آبگیری سدهای این استان براساس گزارش آب منطقه ای 154 میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مشابه سال قبل این آبگیری 50 درصد کمتر شد.

منبع: ایرنا

خواندن 691 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395