شنبه, 16 دی 1396 ساعت 09:44

وعده حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: از منظر اقتصادی، مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات خنثی در اقتصاد است. خنثی بودن این نوع مالیات بدین معنی است که طبق تئوری‌های اقتصادی ماهیتاً نباید بر عوامل تولیدی و مولد، سرمایه‌گذاری و اشتغال تاثیرات منفی بر جای بگذارد.

 از دیگر ویژگی‌های این نوع مالیات می‌توان به داشتن کمترین آثار منفی بر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی افراد و بنگاه‌های اقتصادی اشاره کرد.

در واقع هدف مالیات بر ارزش افزوده جلوگیری از مصرف‌گرایی در جامعه است که دولت با وضع مالیات بر ارزش افزوده از هر مصرف‌کننده به اندازه درصدی از مصرفش مالیات دریافت می‌کند.

با توجه به اینکه خدمات مالی در تمام دنیا بستر ساز فعالیت‌های اقتصادی هر کشور است ، عموماً از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. متأسفانه بیمه بعنوان یکی از خدمات مالی در سبد خدمات مالی کشور در ایران از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف نیست. پرداخت مالیات از سوی صنعت بیمه نه تنها نرخ پوشش‌های بیمه‌ای را برای مصرف کننده بالا می برد و هدف اصلی از برقرای مالیات بر ارزش افزوده را محقق نمی‌سازد، بلکه موجب کاهش تمایل در خرید بیمه نامه می‌شود که هزینه‌های زیادی را بر اقتصاد، دولت و خانوارها از ناحیه ریسک‌های موجود وارد می کند. اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر روی حق‌ بیمه‌ها، موجب بالارفتن هزینه در بخش‌های تولیدی شده و ضمن افزایش قیمت‌ها در بازار و بعضا نیز به وجود آمدن تورم، مانع از رونق سرمایه‌گذاری و تولید خواهد شد و هدف از دریافت مالیات بر ارزش افزوده که همان رونق تولید و سرمایه‌گذاری است نیز تحقق پیدا نمی‌کند.

تقریباً تمامی کشورهای جهان در بخش بیمه‌های عمر از پرداخت مالیات برارزش افزوده در تمامی موارد بیمه‌های مستقیم، اتکایی و کارمزد نمایندگی و کارگزاری‌ها معاف می‌باشند و تنها در برخی از کشورها نمایندگان و کارگزاران در بخش کارمزد خود مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازند.

‌ کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن و کانادا در بخش بیمه‌های غیرزندگی نیز از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

چند روز گذشته آخرین جلسه شورای عمومی سندیکا برگزار شد که دراین مراسم دبیرکل سندیکای بیمه گران درباره پیگیری های صورت گرفته درباره موضوعات بیمه ای لایحه بودجه سال ۹۷ از دیدار با رییس مجلس برای حذف مالیات بر ارزش افزوده خبر داده بود.

به گزارش روابط عمومی سندیکای بیمه گران، سیدمحمد علیپور در آخرین جلسه شورای عمومی سندیکا با اشاره به دیدارها و پیگیری های صورت گرفته طی دو هفته گذشته، از دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خبر داد و اعلام کردکه  علاوه بر دیدارهایی با بعضی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در دیداری با رییس مجلس دیدگاه اعضای سندیکا درخصوص حذف مالیات ارزش افزوده منعکس شد.

وی افزود: لاریجانی قول مساعد برای پیگیری نظرات کارشناسی سندیکا مبنی بر جلوگیری از حذف معافیت خدمات بیمه ای از پرداخت مالیات ارزش افزوده در پیشنهاد ارائه شده از طرف دولت را داد و در پی این رایزنی ها مکاتبات لازم با رئیس مجلس، وزیر امور اقتصادی و دارایی و روسای کمیسیون های مربوطه نیز انجام شد.

دبیرکل سندیکای بیمه گران ابراز امیدواری کرد با توجه به شرایط اقتصادی و اراده به وجود آمده در مجلس برای کاهش هزینه های عمومی اقشار مختلف جامعه، با حذف مالیات ارزش افزوده و به تبع آن کاهش هزینه های خرید بیمه نامه گامی در راستای توسعه و افزایش ضریب نفوذ بیمه برداشته شود.

همچنین در ادامه جلسه شورای عمومی، عبدالمحمود ضرابی نایب رییس شورای عمومی سندیکا، از پیگیری های به عمل آمده و مذاکرات صورت گرفته با مدیران ارشد سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص بخشودگی بخشی از جریمه دیرکرد مالیات ارزش افزوده شرکت ها و توافقات اولیه صورت گرفته گزارشی ارایه داد.

حذف عوارض از حق بیمه ها مهمترین  درخواست اهالی صنعت بیمه

همچنین در خصوص حذف مالیات بر ارزش افزوده ازصنعت بیمه " یونس مظلومی" مدیرعامل بیمه تعاون  به خبرنگار ما گفت: یکی ازدلایل عدم رشد صنعت بیمه بنا به گفته اکثر کارشناسان ومدیران این صنعت عوارض مختلفی مانند پرداخت  مالیات برارزش افزوده است که طی این چند سال فشارزیادی به این صنعت وارد کرده است. مظلومی افزود: درهیچ کشوری بر روی حق بیمه، مالیات برارزش افزوده وضع  نمی شود وهمچنین پرداخت  عوارض مختلفی مانند پرداخت عوارض به  وزارت بهداشت و.. برای صنعت بیمه مشکلاتی را ایجاد می کند ومهمترین خواسته ما حذف عوارض از حق بیمه ها است.

تحمیل عوارض متعدد از چالش های عمده صنعت بیمه

در ادامه" رسول تاجدار" مدیرعامل بیمه البرز در خصوص چالش های موجود در صنعت بیمه گفت: چالش های صنعت بیمه کلی بوده  و جای بحث زیادی دارد، اما به اختصار می توان به عدم و جود متخصصین کافی در صنعت بیمه ، نگاه عمدتا اجتماعی توسط مسئولان کشور بر بیمه ، تحمیل عوارض متعدد بر صنعت بیمه، سرمایه بسیار پایین، بازدهی پایین صنعت بیمه برای سهام داران در مقایسه با سایر بازارهای موجود درکشور مانند بورس، بانک وسرمایه اشاره کرد.

خواندن 469 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395