یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 23:59

بیمه‌ها باید آرامش فعالیت‌های اقتصادی را تامین کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمیرا بابایی
عصر اقتصاد:امروزه صنایع خدماتی نقش اساسی و مهمی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها ایفا می کنند و در این میان نقش و اهمیت جایگاه صنعت بیمه به عنوان یک صنعت حمایت کننده بر هیچ کس پوشیده نیست .
بیمه یکی از مهمترین خدمات هر جامعه است و تقریبا همه شهروندان با توجه به فعالیت اجتماعی خود با یک یا چند نوع بیمه سروکار خواهند داشت.
یکی از مظاهر پیشرفت جوامع بشری مدیون صنعت بیمه است که نوعی همکاری بین افراد جامعه است . جبران آثار مالی خسارت‌ها به‌صورتی که زیان دیده در شرایط قبل از وقوع حوادث و خطرات تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشد ، ضمن اینکه این صنعت در حفظ ثروت ملی، ایجاد تضمین برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و توسعه سرمایه‌گذاری، ایجاد اعتبار و به‌خصوص افزایش سطح رفاه عمومی جامعه نقشی انکارناپذیر دارد.
یکی از اصول توسعه پایدار در جامعه، گسترش فرهنگ بیمه است. فرهنگسازی در حوزه بیمه یك موضوع كلیدی است كه باید با ظرافت و حساسیت خاصی دنبال شود. در واقع بسط و گسترش بیمه ، نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است که مجموعه راهکارهای مناسبی در این راستا برای صنعت بیمه به منظور تعمیق بیشتر فرهنگ بیمه در جامعه از سوی متولیان و دست اندرکاران امر دنبال می شود و مسوولان صنعت بیمه باید براساس نیازهای مردم بیمه نامه‌های جدید تهیه و به بازار عرضه کنند.
به همین منظور به سراغ "دکتر یونس مظلومی " مدیرعامل بیمه تعاون رفتیم تا از نقطه نظرات کارشناسانه وی در این باره آگاه شویم که ما حصل آن را در زیر می خوانید.
 
"یونس مظلومی " مدیرعامل بیمه تعاون در خصوص نقش بیمه در زندگی افراد، گفت : مهمترین نقش بیمه‌ها ایجاد آرامش خاطر برای مردم  است . هر انسانی دغدغه و نگرانی‌هایی در مورد آینده خود دارد ، برخی از این نگرانی‌ها مربوط به  وقوع اتفاقات نامطلوب در آینده است که در اصطلاح به آن "ریسک" گفته می شود که می توان گفت یک احتمال ذهنی است.
وی افزود : به عنوان مثال ؛ در پی مواجهه شدن با حوادث و بلایایی مانند زلزله وآتش سوزی مردم این احتمال را می دهند که این اتفاقات برای خودشان رخ دهد.
مدیرعامل بیمه تعاون ادامه داد :  به زمان احتمال رخداد "روز مبادا "گفته می‌شود . مردم درگذشته بخشی ازسرمایه خود را  درمنازل پس انداز می کردند ، تا در زمان وقوع حادثه بخشی از آن را جبران کنند. امروزه با مکانیسم بیمه گری دیگر نیازی نیست که نگران روز مبادا باشیم.
 وی تصریح  کرد : در حال حاضر در برخی  از حوادث با مراجعه به  شرکت‌های بیمه  عملا کاری که مردم در گذشته برای ایجاد آرامش خاطر با پس انداز انجام می دادند ، با خرید بیمه نامه انجام می شود.
مظلومی اظهار داشت : دغدغه ونگرانی دیگر مردم ناشی از وقوع حوادث  نامطلوب  درکسب وکارها است  . به عنوان مثال ؛ افراد در کارخانه‌ها نگران وقایعی مانند سیل، آتش سوزی و ...هستند و با خرید بیمه نامه می توانند به آرامش خاطر دست یابند.
مدیرعامل بیمه تعاون  بیان داشت: آنچه مسلم است، بیمه به عنوان یکی از ابزارهای بسیار مهم در اختیار مدیران وفعالان اقتصادی است و صرف نظر از اینکه درچه حوزه ای در اقتصاد فعالیت می کنند، نیازمند مدیریت ریسک هستند . فعالان اقتصادی باید با خرید بیمه نامه‌ها  با  آرامش خاطر در بنگاه اقتصادی خود به گسترش کسب وکارها و توسعه فعالیت‌های اقتصادی بپردازند .
وی با اشاره به اینکه بیمه ابزاری مهم برای توسعه اقتصاد هر کشور است، افزود: فعالان اقتصادی باید با کمک بیمه  به پروژه‌های جدید فکر کنند  و در صورت روبه رو شدن با حوادثی مانند سیل ، زلزله ، آتش سوزی  مطمئن باشند که  نهاد مهمی مانند بیمه خسارت‌های آن را جبران می کند تا دغدغه ای  به عنوان بنگاه اقتصادی نداشته باشند. زمانی که اقتصاد در سطح بنگاه پیشرفت وتوسعه یابد، شاهد رشد وتوسعه اقتصادی درسطح کلان خواهیم بود .
مدیر عامل بیمه تعاون در خصوص نگرانی‌های فعالان اقتصادی در کشور ، خاطر نشان کرد : نگرانی مدیران بخش‌های اقتصادی بسیار است.  بخشی از این نگرانی‌ها  ناشی از عدم اطمینان به  آینده است و اینکه به عنوان مثال، یک مدیر اقتصادی نمی داند، بازار  ارز یا مسکن در دو سال آینده در چه شرایطی خواهد بود.
وی تصریح کرد :  نوعی عدم اطمینان از قیمت نرخ برابری ارز و مسکن  وجود دارد که برخی از این نا اطمینانی‌ها قابل بیمه شدن نیست .
مظلومی با اشاره به ریسک‌های فیزیکی و عملیاتی درکشور، گفت :  زلزله ،سیل ، آتش سوزی وخسارت ناشی از حوادث کار ریسک نامیده می شوند.  درهر فعالیت اقتصادی دو نگرانی وجود دارد که یک بخش مربوط به ریسک و بخش دیگر مربوط  به دلیل عدم اطمینان است .
وی تصریح  کرد:  در بخشی که مربوط به عدم اطمینان است،  بیمه نمی تواند به اقتصاد کمک کند. اما در بخش‌هایی که مربوط به موضوع ریسک بیمه است ، شرکت‌های  بیمه می توانند بخشی از نگرانی فعالیت‌های  اقتصادی را تبدیل به آرامش خاطر کنند.
مدیر عامل بیمه تعاون در خصوص راهکار ارتقا فرهنگ بیمه درکشور اظهار داشت : برای ارتقا فرهنگ بیمه راهکارهای زیادی  وجود دارد که بخشی از آن  توسط بیمه گران و بخشی خارج از حیطه اختیار آنها است .
به عنوان مثال؛ برای ارتقا فرهنگ بیمه باید  از دوران کودکی از طریق کتب درسی، فیلم‌های آموزشی، آموزش‌های لازم به فرزندان داده شود . کشورهای غربی در تولیدات فرهنگی خود مانند فیلم‌ها وسریال‌ها  به محتوای بیمه توجه خاصی می کنند، اما متاسفانه درایران تاکنون فیلمی درخصوص فرهنگ سازی بیمه ساخته نشده است.
وی ادامه داد: گسترش فرهنگ بیمه، نیازمند توسعه سایر بخش‌های فرهنگی و اقتصادی است . با توجه به اینکه بخش‌های مختلف اقتصادی با یکدیگردر ارتباط هستند  به میزانی که در بخش‌های دیگر توسعه یابیم، بیمه نیز به نسبت آن توسعه خواهد یافت . بنابراین با توسعه بیمه ، فرهنگ بیمه درکشور نهادینه خواهد شد .
مظلومی در پایان درخصوص برنامه‌های آتی شرکت بیمه تعاون گفت : درتیم  تدوین شرکت بیمه تعاون یکی از مهمترین استراتژی‌های ما  این است که  بیمه نامه‌های موجود مانند درمان ، اتومبیل و اشخاص را با ارائه خدمات متنوع به مردم ارائه کنیم و امیدواریم طی دوره سه ساله بخشی از این اهداف عملیاتی شود.
 
خواندن 624 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395