سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 11:31

تولید ماهی تیلاپیا در راستای خودکفایی پروتئین کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در نشست خبری با اعلام این خبر که تولید ماهی تیلاپیا در راستای خودکفایی پروتئین کشور و اقتصاد مقاومتی مطرح است ، گفت : گونه مدنظر ما برای پرورش، تیلاپیای نیل است

محمد پورکاظمی با عنوان اینکه به دلیل استقبال مردم در مصرف فیله این ماهی، سالانه 20 میلیون دلار ارز برای واردات آن از کشور خارج می شود ، افزود: در مورد ماهی تیلاپیا، کارهای تحقیقاتی زیادی انجام شده و هدف ما توسعه این گونه ماهی با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: تیلاپیا یکی از سالم ترین ماهیان با توجه به تعیین تراکم و نوع تغذیه است و  در حال حاضر ۱۴۰ کشور دنیا ماهی تیلاپیا پرورش می دهند و این ماهی بازار خوبی برای مصرف در داخل کشور دارد.

پورکاظمی با تاکید به اینکه صدور مجوز برای تولید و پرورش ماهی تیلاپیا برای جلوگیری از تولید غیرمجاز این ماهی ضروری است ، گفت : از سال 1387 تاکنون، مطالعات متعددی روی تکثیر، پرورش، ضریب غذایی و ارزیابی اثرات زیست محیطی ماهی تیلاپیا انجام شده و معاون وقت سازمان محیط زیست کشور با بررسی ارزیابی های ارایه شده، ممنوعیت پرورش ماهی تیلاپیا در بافق یزد را لغو کرد به طوری که 10 کارگاه مجوز پرورش برای این منطقه صادر شده است.

وی با بیان اینکه واردات ماهی تیلاپیا به صورت غیرمجاز در کشور در حال انجام است گفت: علاوه بر اینکه این ماهی به صورت غیرمجاز به کشور وارد می‌شود به صورت غیرمجاز در حال پرورش و اکثر استانهای شمالی، مرکزی و... است.

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران با بیان اینکه ماهی تیلاپیا بازارهای جهانی دارد و می‌توان با پرورش آن صادرات داشت، گفت: هنوز به طور رسمی تولید تیلاپیا در کشور شکل نگرفته است و تنها در دو بخش بافق یزد این پرورش به صورت محدود انجام می‌شود.

وی میزان بهره‌وری پرورش ماهی قزل‌آلا را مناسب دانست و گفت: کل نیاز کشور به ماهی را می‌توان در استان یزد با وجود کمبود منابع آبی در فضای گلخانه‌ای پرورش داد.

محمد پورکاظمی افزود:  براساس معیارهای جهانی درباره ماهی‌های مهاجم،ماهی کپور در ردیف سی‌ام، گامبوزیا سی و نهم و قزل‌آلا شصت و سوم و تیلاپیای گونه موزامبیک در ردیف شصت و ششم و گونه‌ای از قزل‌آلا که برای پرورش در ایران مدنظر است در میان ماهیان مهاجم قرار ندارد.

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران ادامه داد: در بافق یزد به صورت گلخانه‌ای دو واحد پرورش ماهی تیلاپیا ایجاد شده است، اما اجازه توسعه و پرورش این آبزیان در کشور داده نشده است.

وی گفت: به 10 کارگاه مجوز پرروش مالی تیلاپیا در کشور داده شده است اما با گذشت 6 سال اکنون در حال درجا زدن هستیم.

وی تصریح کرد: براساس تجربیات به دست آمده اکنون می‌توانیم 99.5 درصد بچه‌ماهی تیلاپیا را به صورت نر تکثیر کنیم و در آینده نزدیک قابلیت تکثیر صددرصدی نر در کشورمان وجود دارد که این امر منجر به از بین رفتن نگرانی فعالان زیست‌محیطی بابت به خطر افتادن گونه‌های دیگر ناشی از تهاجم احتمالی گونه تیلاپیا می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه همچنین ضمن رد بالا بودن امگا6 تیلاپیا ، گفت: در فضای مجازی مطرح می‌شود که ماهی تیلاپیا برای سلامت زنان باردار و کودکان مفید نیست اما براساس تحقیقات انجام شده این ماهی کیفیت مناسبی برای کودکان و زنان باردار داشته و توصیه به مصرف آن می‌شود.

پورکاظمی اضافه کرد: ماهی تیلاپیا در دمای کمتر از 9 درجه سانتیگراد از بین می‌رود به هیمن منظور اگر در آبهای کشور ورود کند نگرانی بابت تهاجم آن نداریم زیرا به به صورت خودکنترلی از بین می‌رود.

وی در پایان گفت : اگر امکان پرورش قانونی ماهی تیلاپیا در کشور فراهم شود افراد به سمت پرورش غیرقانونی آن نمی‌روند باید توجه داشت که با توجه به کسب درآمد مناسب از پرورش ماهی تیلاپیا علاقه زیادی میان افراد برای تولید این محصول در کشور وجود دارد.

هدفگذاری پرورش و تولید ۸۰۰ هزار تن انواع آبزیان در  برنامه ششم توسعه

در این نشست همچنین معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، پرورش و تولید ۸۰۰ هزار تن انواع آبزیان هدفگذاری شده است ، افزود: : صدور مجوز تولید ماهی تیلاپیا بر عهده سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و تعیین سیاست ها و کنترل مجوزها بر عهده سازمان شیلات است و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست نیز یکی از ارگان های ذیربط برای صدور مجوز تولید تیلاپیا بوده و صدور مجوز با موافقت و همکاری این سازمان انجام می شود.

عبدالحی گفت : هم اکنون، طرح های تحقیقاتی برای تولید ماهی تیلاپیا توسط بخش خصوصی در محدوده تحقیقاتی بافق در استان یزد در حال اجراست.

وی با عنوان اینکه  آمریکا سالانه 250 هزار تن مصرف ماهی تیلاپیا دارد که حدود 25 هزار تن آن را از کشورهای مانند چین و تایلند وارد می‌کند و یکی از بزرگترین وارد کنندگان این محصول است.

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران نیز درباره نحوه تغذیه این گونه آبزی گفت: نوع تغذیه ماهی تیلاپیا تاثیر بالایی در کیفیت لاشه آن دارد و تیلاپیایی که در ایران تولید می‌شود به مراتب کیفیت و سلامت بالاتری از ماهی‌های وارداتی دارد.

وی افزود: برخی از کشورها شرایط پرورش ماهی تیلاپیا را از لحاظ دمایی حتی در گلخانه ندارند و ممکن است پرورش این ماهی برای آنها صرفه اقتصادی مناسبی نداشته باشد.

خواندن 440 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395