جمعه, 22 دی 1396 ساعت 23:30

بازیکن سالاری در بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسعود وطنخواه

 عصر اقتصاد: حجم 75 میلیارد دلاری بازار رسمی سهام که با احتساب فرابورس بالغ بر 100 میلیارد دلار می شود و با داشتن 1000 شرکت پذیرفته شده در بورس و فرابورس و بیش از 8 میلیون کد معاملاتی، ماموریت‌های ذاتی معطلی دارد که در صورت عملیاتی شدن آن ماموریت‌ها، بسیاری از دغدغه‌های علمی و منطقی ملی را حل و فصل می کند که اگر ساز و کارها و ماموریت‌های بورس کالا را هم به آن اضافه کنیم، به جرات می توان گفت در حوزه اقتصاد خرد، بنگاه داری و مصرف می تواند پیشران اقتصاد ملی باشد.

اما به نظر می رسد انفعال و روزمرگی در مدیریت کلان بورس کشور حرف اول را می زند تا به آنجا که حتی سیاستگذاری‌ها و هدایتگری‌های مالی بورس نیز به صورت انفعالی و روزمره رقم می خورد و به همین دلیل هم به آثار غیر قابل پیش بینی تصمیمات مقطعی مبتلاست.

تعیین حجم مبنا و دامنه نوسان طراحی فرم‌ها، روش‌های گزارشگری شرکت‌ها، استاندارد‌های حسابداری و حسابرسی، انواع محصولات قابل ارائه در بورس اوراق بهادار و بورس کالا و انواع و اقسام تصمیمات دیگر مقطعی و ناگهانی اتخاذ می شود، که در نتیجه ناتوانی در اپراتوری این بخشنامه‌ها و ضوابط و نحوه مبادله اوراق و کالاهای جدید بلاتکلیفی و تعلل در عملیات بورس‌ها را به دنبال دارد که از این رهگذر آنتروپی حساس ترین بازار اقتصادی کشور حاصل می شود.

مایه تاسف است که بازاری به این وسعت مدت‌ها درگیر رتق و فتق امور سهام کنتورسازی باشد و یا درگیر و دار چگونگی اعلام EPS و انجام آموزش‌ها در توضیحات مربوط به آن.

این بازار 27 ساله هنوز هم درگیر تغییرات مبنایی است و هنوز هم اختلاف در روش‌های اطلاع رسانی و آمار دهی از معضلات روزمره سیاست گذاران آن است. سازمان بورس و اوراق بهادار آن قدر که درگیر وزارتخانه‌ها و نهادهای بنگاه دار کشور است. در سامان دهی کلان اقتصاد کشور نقش آفرینی نمی کند که در نتیجه بازار سرمایه ما نه فرصت ساز، بلکه فرصت سوز است و باید به طور جدی نگران بود که بازارهای غیر مولد یکبار دیگر بازار سرمایه مولد را تخریب کند و مدیران ارشد بورسی دست به دامن حقوقی‌های بازار سرمایه شوند و در مقابل کرشمه آنها هزینه‌ها و امتیازات سنگین بدهند و به تعبیر جامعه ورزش بازار سرمایه را به بازیکن سالاری مبتلا کند.

خواندن 521 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395