شنبه, 23 دی 1396 ساعت 13:51

فرمانداری‌ها مرجع صدور مجوز تجمع‌ها هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت کشور گفت: این وزارتخانه گزارش جامعی از ناآرامی های اخیر در کشور را در ابعاد بین المللی، داخلی ، اقتصادی و جامع شناختی به رییس جمهوری تقدیم می کند.

سید سلمان سامانی امروز - شنبه- در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درمورد ناآرامی های اخیر در کشور اظهارداشت: هیات وزیران در جلسه گذشته خود وزارت کشور را ملزم کرد تا گزارش جامعی از اتفاقات اخیر در ابعاد مختلف بین المللی، داخلی ، اقتصادی و جامع شناختی تهیه کند که این گزارش در مهلت یک هفته ای به رییس جمهوری تقدیم می شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد تعیین مکانی برای برگزاری تجمع ها با توجه به مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: از ابتدای دولت یازدهم 43 هزار تجمع با مجوز و بدون مجوز در سراسر کشور برگزار شده است. 
سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: آنچه در شورای اسلامی شهرتهران مصوب شده به موجب بند 2 ماده 80 موضوع های نارسایی اجتماعی ، فرهنگی، بهداشتی ،اقتصادی و رفاهی حوزه های انتخابیه را در بر می گیرد، مواردی که در این مصوبه به آن اشاره شده تمامی جهات تجمع ها را به خصوص ابعاد امنیتی و سیاسی ندارد. 
سامانی افزود: از سوی دیگر قانونگذار مراجع صدور مجوز را فرمانداری ها مشخص کرده است که با ارائه درخواست موضوع را بررسی و مجوز لازم را صادر کند . 
وی ادامه داد: وزارت کشور از برگزاری نظام مند تجمع ها استقبال می کند ولی فرمانداری ها مرجع قانونی صدور مجوز برای تجمع ها هستند و در مواردی که لازم باشد شورای های اسلامی شهر و شهرداری ها می توانند با فرمانداری هماهنگی کنند ولی جنس مصوبه پیشنهاد است. 
سخنگوی وزارت کشور همچنین در پاسخ به این سوال که منظور شورای اسلامی شهر تهران تعیین مکان برای تجمع ها بوده است، گفت: پسندیده نیست که تجمع ها را محدود به یک نقطه کنیم، ما استقبال می کنیم که موضوع از مسیر قانونی خود طی شود. 
سامانی درمورد مکاتبات نمایندگان مجلس با وزارت کشور برای بازدید از زندان ها باتوجه به بازداشتی های اخیر گفت: در این زمینه مقرر شده تا وزارتخانه های علوم، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان وآموزش پزشکی موضوع را بررسی و جمع بندی کنند. 
سامانی در پاسخ به این که آیا سفر اخیر وزیر کشور به قم برای ارائه گزارش به مراجع عظام تقلید بوده است، گفت: وزیر کشور به تمامی استان ها سفر می کند و ماه گذشته نیز به استان قم سفر کرد .
وی ادامه داد: ما از مذاکرات ونشست ها واعلام دستاوردهای دولت استقبال و تلاش می کنیم حوزه های مختلف که نیازمند ارائه گزارش هستند ، آن را در اختیارشان قرار دهیم . 
**پرونده ارزیابی استانداران همیشه باز است
وی درپاسخ به اینکه پرونده تغییر استانداران وفرمانداران در چه مرحله ای است، اظهارداشت: جابجایی فرمانداران از خیلی وقت پیش شروع شده است و گزینه ها در استانداری ها به جمع بندی می رسند و اعلام می شوند . 
سخنگوی وزارت کشور گفت: مراحل تغییر استانداران نیز در مرحله پایانی قرار دارد البته پرونده ارزیابی استانداران همیشه باز است و تصمیمات مقتضی گرفته می شود، تلاش داریم روند تغییرات تا پایان بهمن ماه نهایی شود تا کادر مدیریت 440 شهرستان را نهایی کنیم. 
سامانی در پاسخ به این که وزارت کشور چه خلائی احساس می کند که نیازمند گسترش تعاملات بیشتر با مراجع تقلید شده است، گفت: تصمیم وزارت کشور براساس خلاء نیست بلکه سیاست آن افزایش ارتباطات با مراجع عظام تقلید که مراجع مردم هستند، است، با توجه به ارتباطات بیشتربا مردم این ارتباط باعث توفیقات بیشتر می شود. 
سامانی درپاسخ به این که تعامل وزارت کشوربا نمایندگان مجلس در زمینه استیضاح وزیر کشورچگونه است، یادآور شد: نگاه ما مبتنی بر قانون اساسی است و معتقدیم براین اساس تعاملات باید اتفاق بیافتد. 
وی افزود: ما از سوال و استیضاح استقبال می کنیم چراکه نمایندگان مجلس خواسته ها ومطالبات مردم را از دستگاه های اجرایی پیگیری می کنند و دستگاه ها نیز مکلف هستند پاسخ های لازم را به نمایندگان ملت ارائه دهند . 
سخنگوی وزارت کشور اضافه کرد: در موارد مشابه نیز همواره نگاه وزارت کشور ارائه توضیح بوده است. 

منبع: ایرنا

خواندن 864 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395