چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 14:22

اطلاعات تکميلي

  • در دیدار وزرای علوم دو کشور مطرح شد؛

گسترش همکاری علمی ایران و پاکستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری ایران در دیدار با وزیر علوم و تحقیقات پاکستان با تشریح ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فنآورانه ایران، ضرورت "برنامه‌ریزی جدی، دقیق و زمان مند" برای توسعه همکاری‌های علمی مشترک میان تهران و اسلام آباد را مورد تاکید قرار داد.

دکتر منصور غلامی در این دیدار با استقبال از پیشنهاد دکتر "رانا تنویر حسین" برای استفاده از توانمندی، تجربیات و دانش ایران در زمینه ایجاد پارک‌های علم و فناوری در پاکستان، اظهار کرد: قطعاً جمهوری اسلامی ایران از این پیشنهاد و طرح‌های مشابهی که می‌تواند به ارتقای روابط و همکاری‌های علمی و فناورانه میان دو کشور منجر شود، استقبال می‌کند و تمام ظرفیت خود را برای این هدف به کار می‌گیرد.

دکتر غلامی همچنین در این دیدار که در محل ساختمان وزارت علوم ایران برگزار شد، با اشاره به علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های علمی با کشور پاکستان گفت: همکاری‌های علمی بین دو کشور، می‌تواند به نفع همه کشورهای منطقه باشد و به حل مشکلات منطقه‌ای کمک کند.

وی با بیان اینکه "دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران توانمندی‌های علمی زیادی دارند و ما علاقه‌مندیم که پیشرفت‌های خود را با کشور پاکستان به اشتراک بگذاریم"، تصریح کرد: وزارت علوم جمهوری اسلامی از همکاری‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران و پاکستان حمایت می‌کند و در این زمینه کارگروهی با محوریت دانشگاه سیستان و بلوچستان تشکیل شده است.

دکتر غلامی افزود: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران و پاکستان می‌توانند از ظرفیت اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی استفاده کرده و پروژه‌های تحقیقاتی مشترک تعریف کنند.

وزیر علوم تاکید کرد: کشورهای اسلامی، سازمان‌های بین المللی زیادی مانند "کامستک" و "آیسسکو" را در اختیار دارند که همکاری‌های علمی در قالب این سازمان‌ها می‌تواند جایگاه کشورهای اسلامی را در کل دنیا ارتقاء‌ دهد.

وی با اشاره به تشکیل جلسات کارشناسی ایران و پاکستان پیش از دیدار وزیران علوم دو کشور گفت: امیدوارم با فعالیت جدی، دقیق و برنامه‌ریزی شده کارگروه مشترک، برنامه تقویت همکاری‌های علمی دو کشور با جدیت دنبال شود.

در ادامه این دیدار، دکتر "رانا تنویر حسین"، وزیر تولیدات دفاعی، علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی پاکستان نیز با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران گفت: کشور پاکستان به شدت علاقه‌مند است که همکاری علمی با ایران را افزایش دهد.

وی با اشاره به وجود مرکز تعدادی از سازمان‌های بین المللی مانند "کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی" موسوم به «کامستک» در پاکستان گفت: کشورهای اسلامی باید ظرفیت‌های همکاری‌های مشترک بین خود را شناسایی کرده و آن ارتقا دهند.

دکتر "رانا تنویرحسین"، بیوتکنولوژی، انرژی و اقیانوس‌شناسی را از جمله زمینه‌های علمی عنوان کرد که ایران و پاکستان می‌توانند در این عرصه‌ها با همدیگر همکاری مشترک داشته باشند.

وی با اشاره به پیشرفت ایران در زمینه ایجاد پارک‌های علم و فناوری از دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران درخواست کرد که ایران تجربیات خود را در این خصوص در اختیار پاکستان قرار دهد که دکتر غلامی از پیشنهاد استقبال کرد.

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، دکتر بندانی، رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان از طرف ایران و «آصف علی‌خان دُرانی» سفیر پاکستان و مقاماتی از وزارت علوم پاکستان در این دیدار حضور داشتند.

بر اساس اعلام وزارت علوم، پیش از این دیدار نیز کارگروه مشترک همکاری‌های علمی دو کشور تشکیل شد.
منبع: ایسنا

خواندن 532 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395