پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • نشست خبری کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی

لاریجانی: سطح بالای کنفرانس نشان از درک ظرفیت ایران است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حضور ۴۳ کشور در سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حکایت از درک کشورهای اسلامی از ظرفیت ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: با وجود شرکت نکردن برخی از کشورها همچون سعودی‌ها در این اجلاس سطح بالای حضور سایر شرکت‌کنندگان نشان از آن دارد که رفتارهای خشونت‌آمیز و نظامی‌گری در منطقه مورد قبول نیست.

علی لاریجانی بعد از پایان سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست خبری ضمن بیان دستاوردهای این اجلاس به سوالی درباره دلیل حضور پیدا نکردن برخی کشورها همچون بحرین، عربستان و امارات در این کنفرانس پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال گفت: برخی کشورها همچون سعودی‌ها به دلیل اختلاف با ایران حضور پیدا نکردند، برخی دیگر نیز ممکن است همانطور که شما گفتید ملاحظاتی (به دلیل حضور قطر در اجلاس) داشتند. البته تعداد این کشورها ۴ یا ۵ کشور بوده که زیاد نیست. در این بین کشورهای مهم دیگری همچون پاکستان، اندونزی، ترکیه و مالزی شرکت کردند. این نشان می‌دهد که رفتارهای خشونت‌آمیز و نظامی‌گری را در منطقه قبول ندارند.

لاریجانی ادامه داد: این کشورها در جلسات خصوصی نگرانی‌شان را از مساله یمن با ما مطرح می‌کردند. حضور این کشورها در این اجلاس پیام خیلی خوبی برای دنیا و جهان اسلام دارد که علی‌رغم سروصداهایی که برخی کشورها دارند و به زور بیانیه صادر می‌کنند، در ایران بدون هیچ‌گونه فشاری حضور پیدا کردند.

رئیس مجلس توضیح داد: این اجلاس هر سال به صورت دوره‌ای در یک کشور برگزار می‌شود که این بار نوبت ایران بود و آنها به خواست خودشان آمدند. البته ما از آنها تشکر می‌کنیم. در مجموع حضور چشمگیر ۴۳ کشور مهم اسلامی نشان می‌دهد که آنها نقش ملت ایران را قبول دارند که دارای ظرفیت‌های مهمی است و این برای ما افتخار است.

لاریجانی در ادامه در توضیح این اجلاس گفت: بین‌المجالس اسلامی دارای سازوکاری از گذشته است که بین پارلمان‌های کشورهای اسلامی اتحادیه‌ای به وجود  آمده است البته تاسیس و ابتکار تشکیل آن با ایران بوده و بعد کشورهای دیگر پذیرفته و با اساسنامه خاص کارش را شروع کرد که هدفش استفاده از ظرفیت پارلمان‌های کشورهای اسلامی برای همبستگی بیشتر و انتقال تجربیات و ایجاد فضایی برای همکاری‌های اقتصادی و توجه به برخی چالش‌ها در حوزه منطقه کشورهای اسلامی است. البته باید در این باره همفکری صورت گیرد تا بتوانیم از این ظرفیت‌های پارلمانی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی هر سال این اجلاس در یک کشور اسلامی برگزار می‌شود، گفت: این بار نوبت ایران بود و در این اجلاس ۴۳ کشور از پارلمان‌های اسلامی و ۱۶ سازمان ناظر حضور پیدا کردند. حدود ۳۰ رئیس مجلس و نایب رئیس و همچنین روسای هیات‌های پارلمانی حضور یافتند. این حضور چشمگیر از کشورهای اسلامی نشان می‌دهد که ظرفیت ملت ایران و جمهوری اسلامی برای بسیاری از کشورها قابل توجه است.

رئیس مجلس به حضور نمایندگان کشورهای مالزی، الجزایر، لبنان، پاکستان، ترکیه، عراق، سوریه، سنگال، کویت و قطر اشاره و اظهار کرد: این اجلاس فرصت خوبی برای گفت‌وگوهای مختلف مربوط به کلیت اسلام بود که در خلال آن ارتباطات اقتصادی بین کشورها افزایش پیدا کند که در این باره در اتحادیه کمیته اقتصادی وجود دارد که سازوکارهای انتقال تجربیات بین کشورهای اسلامی را سامان داده و زمینه‌هایی را برای ارتباط بیشتر فراهم کرند.

لاریجانی تاکید کرد که همگرایی بین کشورهای اسلامی در این نشست مشهود بود. صحبت‌ها حاکی از توجه آنها به نقش جمهوری اسلامی در حل و فصل مسائل اختلافی بین کشورها آن هم از طریق گفت‌وگو حکایت دارد. اینها همه نشان از اهمیت جمهوری اسلامی دارد که کشورها نیز به این موضوع پی برده‌اند.

وی اجلاس را ظرفیت خوبی برای بیان گفت وگوهای جانبی بین ایران با سایر کشورها در مورد بهبود شرایط اقتصادی دانست و افزود: کشورهای اسلامی و پارلمان‌ها از این اجلاس برای افزایش ارتباطات استفاده می‌کنند چون بیشتر این کشورها دارای پارلمان‌های قوی‌ای هستند که می‌توانند دولت‌هایشان را به سمت منافع دو طرف سوق داده و از ظرفیت‌های پارلمانی استفاده کنند.

لاریجانی با قدردانی از رسانه‌ها برای حضور و پوشش مناسب اخبار این کنفرانس گفت: در این کنفرانس کمیته‌های مختلف سیاسی، زنان و خانواده، حقوق بشر و محیط زیست تشکیل شد که رسانه‌ها نیز مطالب آن‌ها را انعکاس دادند. لازم است از آنها و همکاران خودمان در مجلس، نمایندگان و کارکنان تشکر کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی عملیاتی شدن پیشنهادات مطرح شده در این کنفرانس گفت: نمایندگان پارلمان‌ها در این اجلاس خارج از عرف دیپلماتیک متعارف راحت‌تر حرف می‌زدند، نسبت به مساله تروریسم حساس بودند و ضمن حمایت از موضوع قدس دخالت‌های بی‌جای آمریکا را محکوم می‌کردند. نمایندگان پارلمان‌های کشورهایی که بعضا دولت‌هایشان روابط نزدیکی با آمریکا دارند اما آنها صدای ملت‌هایشان هستند.

به گفته وی، پیشنهاداتی برای اجرایی شدن تصمیمات این کنفرانس بخصوص در موضوع قدس مطرح شد همچون اینکه برخی کشورها روابط اقتصادی و سیاسی‌شان را با رژیم صهیونیستی قطع کنند یا اینکه برخی از آنها پا را فراتر گذاشته و مطرح می‌کردند که باید به دولت‌هایشان فشار آوردند تا روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا تا زمانی که دست از این اقداماتش برندارد را تعلیق کند.

لاریجانی تاکید کرد که این کشورها می توانند به دولت‌هایشان فشار آورند چون بسیاری از آنها دارای ساختار دموکراتیک و نظام پارلمانی هستند ولی به طور کلی دبیرخانه باید این موضوعات را فعالانه دنبال کند.

رئیس مجلس گفت که در مساله همکاری‌های اقتصادی برخی پیشنهادات خوب برای استفاده از ظرفیت‌های کشورها مطرح شد. با توجه به انتخاب دبیرکل جدید باید دبیرخانه به این بخش‌ها توجه بیشتر کرده و همکاری‌های اقتصادی افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که چطور کشورهای اسلامی می‌توانند روابط اقتصادی‌شان را مبتنی بر پایه پولی هر کشور و بدون توجه به دلار انجام دهند، گفت: خیلی از کشورها علاقه دارند که مبادلات اقتصادی براساس پایه پولی ملی‌شان باشد که نمونه آن ترکیه است که نسبت به این کار تمایل دارد. قطعا ظرفیت‌های بین کشورها برای این موضوع باید افزایش یابد تا محوریت دلار برداشته شود. تلاش‌هایی نیز باید در این باره صورت گیرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به تصمیم ترامپ درباره اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی، کشورهای اسلامی چطور می‌خواهند با این موضوع مقابله کنند، گفت: از ابتدای اجلاس تقریبا همه کشورها رفتار آمریکا را سرزنش کردند. گاهی با ادبیات تند به این موضوع اشاره کرده و تاکید داشتند که به هیچ‌وجه کشورهای اسلامی رفتار ترامپ را قبول ندارند. در این اجلاس نمایندگان پارلمان‌ها با آزادی و صراحت نظراتشان را مطرح کرده و با تقبیح رفتار آمریکا تاکید داشتند که چنین موضوعی قابل قبول کشورهای اسلامی نیست. اینها نشان می دهد که ذهنیت روشن‌تری نسبت به رفتارهای آمریکا به وجود آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های روسای مجالس سنای پاکستان، ترکیه، اندونزی و الجزایر درباره آمریکا گفت: اینها نشان می دهد که در جغرافیای متنوع جهان اسلام سمت و سوی خاصی پدید آمده است و رفتارها به یک سو حرکت کرده است. این همان نکته‌ای است که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند مبنی بر اینکه چهره جدید آمریکا عریان‌تر شده است. این به خاطر ادبیات رئیس‌جمهور جدید آمریکاست که به دلیل آن کشورهای دیگر راحت‌تر شرایط را درک می‌کنند.

به گفته لاریجانی، کشورهای اسلامی درک درستی از ظرفیت های جهان اسلام و ارتباطات سیاسی و امنیتی پیدا کرده‌اند که این دستاورد خیلی مهمی است.

در ادامه خبرنگاری از لاریجانی پرسید که با توجه به طرح جدید آمریکا برای تشکیل نیروهای هماهنگ مرزی در شمال سوریه فکر می‌کنید که هدف از این اقدام چه بوده است که رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ گفت: بعد از آنکه ائتلاف بین ایران، ترکیه و روسیه به وجود آمد و به دنبال آن ضربه‌های جدی به داعش زده شد و سرزمین‌های عراق و سوریه آزاد شدند، آمریکا برای اینکه از ماجرا عقب نیفتد و نگذارد مساله تروریسم در منطقه خاتمه پیدا کند اقدام به تشکیل پایگاهی در شمال رقه کرده است.

وی افزود: آمریکا نمی‌خواهد فاتحه مساله تروریست در منطقه خوانده شود. پایگاه‌های مختلفی زدند که نشان از ماجراجویی‌های آنها در منطقه دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که محموله‌های زیادی از سلاح نیز وارد کرده‌اند که این می‌تواند توطئه خطرناکی باشد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌خواهد ماجرای تروریسم ختم شود، گفت: آنها می‌خواهند این فتنه شعله‌ور ‌شود که بعید است کار مهمی در مقابل تصمیمات گرفته شده و مناطق آزاد شده انجام دهند اما می‌توانند کار ایذایی کنند. لذا باید هوشیاری لازم را داشت و به دولت سوریه و کشورهای کمک‌کننده نیز هوشیاری لازم را داد.

لاریجانی با بیان اینکه توجهات به سوریه در این اجلاس بهتر شده بود، گفت: در سال گذشته کشور سوریه تک افتاد و خیلی‌ها رفتارهای ماجراجویانه داشتند و اقبالی به حل مسائل سوریه وجود نداشت اما بعد از پیشرفت‌ها برای مقابله با تروریست‌ها وضعیت فرق کرد. در این اجلاس نیز رئیس مجلس سوریه صحبت‌های روشنی را مطرح کرد که حاکی از وضعیت تروریست‌ها داشت.

وی با بیان اینکه موضوع تروریست محدود به خاورمیانه نمی‌شود، گفت: مساله تروریستی از شمال آفریقا تا آسیا و حتی آسیای میانه را دربر گرفته است. تروریست‌ها با اسامی و روش‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند. بسیاری از آنها مهاجرند لذا نمی‌توان گفت که مساله تروریست‌ها علی‌رغم ضربه‌هایی که به داعش خورده پایان یافته است. همچنان داعش در دنیای اسلام حضور دارد.

لاریجانی تاکید کرد: به نظر می‌رسد کشورهای اسلامی به خود آمده و در موضوع سوریه حساس شده‌اند. در مذاکرات نیز علاوه بر بحث‌های سیاسی خواستار همگرایی عملی و حتی همکاری اطلاعاتی هستند. فکر می‌کنم که از ظرفیت به وجود آمده باید برای مبارزه با تروریسم استفاده کرد. این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران این سال‌ها را تحمل کرد و راهی را پیمود تا در نهایت دیگران نیز به این سمت و سو بیایند.

منبع:ایسنا

خواندن 503 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395