شنبه, 30 دی 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • جلسه مشترک اصناف و شهرداری تهران

گفت بدون شنید بر سر جیب مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصر اقتصاد:  در جلسه روز گذشته شهردار تهران با اصناف بحث ها متعدد مطرح شد از جمله نمایشگاههای خاص و فروش ویژه که مورد اعتراض اصناف بود. اولین بار نمایشگاههای فصلی و ویژه در زمان وهاجی وزیر بازرگانی آیت ا... هاشمی رفسنجانی فقید بود. که "نمایشگاه عرضه مستقیم کالا" نام گرفته بود. همواره این نمایشگاهها مورد اعتراض اصناف و فروشندگان کالاهای مصرفی و استقبال مردم به عنوان مصرف کنندگان بوده است. اما با گذشت بیش از دو دهه از شروع این واقعه هنوز بحث های آن خاتمه نیافته.

نفس برگزاری این نمایشگاهها پذیرفته شده و در تقویم اقتصادی کشور جا افتاده است. اما هنوز کیفیت اجرا و عامل آن مورد انتقاد و اعتراض هست. در این نشست شهرداری و اصناف تهران برای تشکیل کارگروه مشترک تفاهم کردند. اما برای خروج از این اختلاف شاید بهترین حالت این باشد که اصناف با حمایت شهرداری تهران عامل برگزار نمایشگاه ها باشند. به این ترتیب بخش خصوصی از طریق فعالیت اصناف میتواند به خود گردانی بیش از پیش برسد. اما این را هم باید توجه کرد که حقوق مصرف کنندگان و خریداران نیز به اندازه منافع مشروع تولید کنندگان و فروشندگان مهم است. اما این روزها بخاطر شرایط بد کسب و کار و تجارت اکثرا حقوق مصرف کنندگان را فراموش میکنند. ادامه این بحث را در متـن خبـر خواهید خواند.

شهردار تهران با تاکید بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک میان شهرداری تهران و اتاق اصناف برای حل و فصل مشکلات ، گفت:موافق هستم که این کارگروه تشکیل شود تا مسائل را مورد به مورد بین شهرداری تهران و اصناف به بحث و گفت‌وگو گذاشته و برای هر یک راه حلی در نظر گرفته شود.

 نجفی که در جمع رئیسان اتحادیه های صنفی در اتاق اصناف تهران حضور یافته بود، اظهار داشت: شهرداری از پیشنهاد اصناف برای تشکیل کارگروهی برای بررسی مسائل بین اصناف و شهرداری استقبال می کند و به نظر می‌رسد تا پایان سال بتوانیم درباره راهکارهای مختلف به توافق برسیم.

شهردار تهران در اجلاس روسای اتحادیه های صنفی تهران گفت: اصناف و بازار در تاریخ ما صرفا نقش کسب و کار نداشته‌اند. بلکه از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز در برهه‌های مختلفی فراتر از وظیفه ذاتی خود عمل کرده اند.

وی با عنوان اینکه موضوع مسولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی که به تازگی در اروپا مطرح شده برای ما سال‌ها است که اجرایی شده است، افزود: در تمام دنیا شهر و زندگی شهری متحول شده است و دیگر روستاها محل تولید و شهرها محل مصرف نیستند، اکنون شهرها به ویژه کلان‌شهرها در توسعه اقتصاد کشور و ایفای نقش بین‌المللی، تاثیر بسیار بزرگی دارند.

محمدعلی نجفی در اجلاس روسای اتحادیه صنفی تهران اظهار کرد: برای شهر تهران درباره درآمدهای پایدار صحبت شده است اما در مقام عمل موفق نبوده‌ایم و 80 درصد از درآمدهای شهرداری به صورت ناپایدار حاصل شده است.

وی افزود: راه حل این امر آن است که توسعه پایدار شهری را جدی بگیریم تا شهر از اقتصاد پایدار برخوردار نباشد کل کشور نیز نمی‌تواند پایداری را تجربه کند.

شهردار تهران ادامه داد: زمانی که در اقتصاد رونق وجود ندارد و فضای کسب و کار بدتر و سنگین‌تر شده است نمی‌توان از پایداری اقتصاد صحبت کرد.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله اقتصاد شهری، بر ضرورت توجه به درآمد های پایدار شهری تاکید کرد و گفت:  اگر ما در شهرداری سال ها است از درآمد های پایدار صحبت می کنیم، متاسفانه خیلی در این زمینه موفق نبودیم به نحوی که  هنوز هم حدود 80 درصد درآمد های شهرداری در هر سال ناپایدار است؛ این در حالی است که برای رسیدن به درآمد های پایدار باید توسعه اقتصاد شهری را جدی بگیریم.

وی با بیان اینکه « تا زمانی که شهر از اقتصاد مولد و پویا برخوردار نباشد، کل شهر نمی تواند پویا و بالنده باشد» عنوان کرد : در تشکیلات شهرداری از سال ها قبل معاونت مالی و اقتصاد شهری ایجاد شده است. اما هر چه در فعالیت های این معاونت دقت کردم، شاهد بودم بالای 99 درصد فعالیت ها در جنبه مالی متمرکز شده است و از اقتصاد شهری، برنامه هایی برای توسعه اقتصاد شهر و ایجاد فضای کسب و کار بهتر چیزی ندیدم.

نجفی خاطر نشان کرد :اگر بخواهیم به صورت جدی مسئله درآمد های پایدار شهری را دنبال کنیم، تنها راه پیش رو آن است که اقتصاد شهری را با استفاده از کارشناسان، فعالان اقتصادی و صاحب نظران جدی بگیریم و این اقتصاد شهری را رونق دهیم؛ این در حالی است که متاسفانه هم اکنون این رونق وجود ندارد و فضای کسب و کار از بعضی جهات روز به روز محدود تر و سنگین تر شده است.

نجفی تصریح کرد: شورای شهر تنها برای رفع این مشکل کافی نیست و باید خود مردم به صورت مستقیم‌تر دخیل شوند و مردم شهر تهران به صورت عملی در تصمیم‌گیری ها مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به این که شهر بدون مشارکت شهروندان قابل اداره نیست افزود: باید خود مردم مستقیم و نه از طریق شورای شهر در اداره شهر همکاری و مشارکت کنند و بدون حضور آن‌ها حل مسائل و مشکلات تهران امکان‌پذیر نیست..

وی گفت: اگر اتاق اصناف به نمایشگاه‌های فصلی شهرداری گلایه دارد باید در مقابل هم برنامه‌هایی برای فروش اجناس به شهروندان با حراج‌های واقعی در نظر بگیرد. یکی از مشکلات ما در شهر تهران سد معبر است، سد معبر در تهران به شکل‌های مختلف صورت می‌گیرد، یکی از اشکال آن خود مغازه‌داران هستند که پیاده‌رو را اشغال می‌کنند، مردم برای پیاده‌روی باید بارها میان خیابان و پیاده‌راه در حرکت باشند.دستفروشان و ماشین‌های فروش کالا خود به نوعی دیگر باعث سدمعبر می‌شوند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه به دنبال تقابل با اصناف نیست، نمایشگاه های فصلی شهرداری را به فروشگاه تعبیر کرد و گفت: بهتر است به جای برگزاری این نمایشگاهها قدرت خرید مردم از طریق تخفیف ها بهبود یابد.

وی گفت: درباره اصناف هم برگزاری نمایشگاه هایی که به فروشگاه تبدیل شده اند، برای من عجیب است. اما درمقابل در کشورهای اروپایی و آمریکایی شاهد هستیم در مناسبت های خاصی مثل اعیاد بزرگ و سال نو، اصناف و کل بخش اقتصاد تخفیف های زیاد و  حراج های واقعی را می گذارند؛ حتی خیلی از مردم خرید های خود را برای آن زمان نگه می دارند که این مسئله از نظر اقتصادی هم درست است و مسئولیت اجتماعی هم همین را ایجاب می کند.

نجفی یادآور شد: همه مردم قدرت خرید یکسانی ندارند و در شروع سال جدید، همه می خواهند مایحتاج خود را تامین کنند؛ در این راستا اصناف باید کمک کنند تا این قدرت خرید ایجاد شده و با کاهش قیمت ها و حراج های واقعی، قدرت خرید مردم محقق شود.

شهردار تهران ادامه داد: اگر قرار است بگوییم نمایشگاه ها منطقا قابل دفاع نیستند، اصناف هم باید برنامه هایی داشته باشند تا با اعلام این برنامه ها، جامعه احساس کند مسئولیت اجتماعی واقعا در درون اصناف وجود دارد.

وی همچنین درباره برگزاری نمایشگاه های فصلی در شهر تهران گفت: نمایشگاه هایی که در شهر تهران برگزار می‌شود، پیش از آنکه نمایشگاه باشد، فروشگاه است و این در شرایطی است که اصناف خود مالیات و عوارض می‌دهند و نمی‌توانند در ایام فروش ویژه و بیشتر فروش بهتری به دلیل این نمایشگاه ها داشته باشند.

نجفی درباره تثبیت کاربری ها نیز گفت: تغییر کاربری‌های باعث شده که برخی افراد از این موضوع سوء استفاده کنند و شهرداری به دنبال حل این مشکل است؛ در 2 ماه گذشته نیز برنامه هایی برای برخورد با این موضوع داشتیم و به دنبال ایجاد ضوابطی هستیم تا این تخلف قطع شود که در این راستا ممکن است قوانینی را در شورای شهر به تصویب برسانیم.

وی در ادامه درباره مشکل سد معبر نیز گفت: سد معبر شکل های گوناگونی دارد و برای نمونه شاهد هستیم که 70 تا 80 درصد مغازه داران پیاده رو جلوی واحد صنفی خود را اشغال می کنند و باعث تضییع حقوق شهروندان می شوند،

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع دست فروشان و سد معبر در شهر تهران اشاره کرد و گفت: یک نوع از سد معبرها مغازه دارانی است که بالای 70 درصد آن ها، هم مغازه و هم پیاده رو مقابل را مغازه خود می دانند و حق مردم را می گیرند. بخش دیگر مربوط به بعضی از نهادها، ارگان ها و سازمان ها است که پیاده راه های مقابل ساختمان را سد معبر کرده اند و بخش دیگر نیز سد معابر ترافیکی را شامل می شود؛ به نحوی که گاهی چندین وانت پشت سر هم ایستاده اند و اجناس مختلفی را می فروشند، این در حالی است که باید این موارد نظم پیدا کند؛ به این ترتیب باید بگوییم در بعضی نقاط می توان توقف کرد و در برخی نقاط با این سد معبر ها برخورد کنیم.

نجفی به موضوع دست فروشان و بساط گستران در داخل واگن ها و ایستگاه های مترو و پیاده راه ها اشاره کرد و گفت: حتما این موضوع چهره زشت و نامطلوبی از شهر به وجود می آورد اما برای برخورد با دست فروشان باید به جنبه های اجتماعی و سیاسی توجه کنیم و با شیب ملایمی به سمت سرو سامان دادن این وضعیت برویم. چرا که بعضی از آنها همه زندگی شان همین است.

وی از وجود طرحی برای ساماندهی سد معبر ها در سطح شهر تهران خبر داد و گفت : روی این موضوع فکر شده و آن را در شورای معاونان بحث می کنیم تا پس از قطعی شدن همه زوایا و ابعاد بتوانیم مرحله به مرحله آن را به اجرای بگذاریم

شهردار تهران افزود: برخی نهادها و ارگان ها نیز درمقابل پیاده روها سد معبر می کند و همچنین رعایت نکردن برخی نکات ترافیکی مانند توقف وانت‌ بارها در کنار خیابان موجب ایجاد سدمعبر در خیابان ها و اختلال ترافیک می‌شود که به دنبال ساماندهی این موارد هستیم.

نجفی همچنین درباره برخورد با دستفروشان نیز گفت: سد معبر توسط دستفروشان در سطح شهر و متروها چهره زشت و نامطلوبی برای شهر تهران ایجاد کرده است اما در برخورد با آنها باید جنبه‌های سیاسی و اجتماعی نیز مورد توجه قرار گیرد و این برخوردها با شیب ملایمی انجام شود.

وی تاکید کرد: پیچیده ترین بخش مقابله با سد معبر دستفروشان هستند زیرا با معیشت افراد در ارتباط است و برای حل این مشکل نیز راهکارهایی اندیشیده ایم و این موارد در حال بررسی است.

نجفی افزود: برای حل مشکلات میان اتاق اصناف و شهرداری قرار است کارگروهی تشکیل شود که همه اختلافات در درون آن حل شود.

نجفی در ادامه به آمار بالای کارکنان شهرداری تهران در مقایسه با دیگر کلانشهرهای مشابه در دنیا اشاره و تاکید کرد: حتی با این حجم از پرسنل نمی شود شهر را اداره کرد بلکه آن چیزی که می تواند شهر را اداره کند، مشارکت و پشتوانه مردم است.

وی با بیان اینکه تعداد کارمندان شهرداری تهران در مقایسه با سایر شهرها در جهان بیشتر است گفت: در حالی که 68 هزار کارگر در شهر تهران فعالیت می‌کنند که در شهر شیکاگو ایالات متحده آمریکا با جمعیت و مساحتی بیشتر 32 هزار کارمند در شهرداری مشغول به کارند و این شرایط در سئول کره جنوبی نیز که حدود 10 میلیون جمعیت و مساحتی مانند شهر تهران دارد حدود 32 هزار پرسنل در شهرداری فعالیت می‌کنند. شهردار تهران با بیان اینکه فضای کسب‌وکار روزبه‌روز سنگین‌تر می‌شود، اظهار داشت: تعداد کارمندان شهرداری 68 هزار و 200 نفر است که اگر همه آنها کارا و کارآمد باشند، باز هم اعتقاد ما بر این است که بدون مشارکت شهروندان کار پیش نمی‌رود.

شهردار تهران اظهار کرد: با این تعداد جمعیت از کارمندان شهرداری تهران نمی‌توان شهر را اداره کرد بلکه با پشتوانه مردمی می‌توان به مدیریت شهر پرداخت که بخشی از آن نیز اصناف هستند.

نجفی تاکید کرد: ما دلمان می خواهد به اصناف شهر تهران برای پیشبرد برنامه ها کمک کنیم و فضای کسب و کار مناسب تر باشد؛ در نقطه مقابل انتظار داریم تا اصناف نیز ما را راهنمایی و کمک فکری کنند.

نجفی از تشکیل کارگروه مشترک میان شهرداری تهران و اتاق اصناف خبر داد و گفت : یکایک موارد و مسایل فی مابین در این کارگروه به بحث گذاشته شده و برای آن راه حل پیدا خواهیم کرد تا بتوانیم این راه حل ها را به برنامه عملیاتی تبدیل کنیم. در این راستا معاونت خدمات شهری شهرداری تهران مسئول تیم شهرداری تهران هستند تا با حضور سه نفر از شهرداری تهران و سه نفر از اتاق اصناف مسایل را بررسی کرده و حتی تا پیش از پایان سال بتوانیم درباره برخی مسایل، راه حل هایی را پیدا کنیم.

شهردار تهران در پایان تاکید کرد: امیدواریم دست به دست هم دهیم تا بتوانیم شهری درخور این انقلاب، نظام و پایتخت جمهوری اسلامی ایران بسازیم که شهروندان هم در آن احساس آرامش و آسایش داشته باشند رئیس اتاق اصناف تهران نیز در این نشست، از تشکیل کارگروه مشترک با شهرداری با هدف حل مشکلات کسب و کارهای شهری خبر داد.

«علی فاضلی» با اشاره به فعالیت 65٠ هزار بنگاه صنفی تولیدی، 55٠ هزار بنگاه خدمات صنفی و ٣٠٠ هزار واحد در نظام توزیع در کشور، افزود: ایجاد شهرک های صنعتی و ساماندهی بخش تولید یکی از خواسته های اصناف است اما هیچ تسهیلاتی برای این موضوع و اجرای بند ٢٠ ماده 55 به اصناف ارایه نشده است.

رئیس اتاق اصناف، تغییر کاربری واحدها را مشکل از جمله مشکلات اصناف عنوان کرد و افزود: تجاری فروشی شهرداری بدون مکان یابی صحیح و مشاوره با صاحبان حرفه مساله مهمی است و رشد قارچ گونه این واحدها موجب ناهمگونی مجموعه های صنفی و هدر رفت منابع شده است. وی برگزاری نمایشگاه های بدون مجوز و دستفروشی را دیگر مشکل اصناف برشمرد و گفت: این مشکلات با تعامل اصناف و شهرداری قابل حل است.

فاضلی تاکید کرد: ساخت شهرک های صنفی تخصصی آرزوی اتحادیه های صنفی است که امیدواریم این مهم محقق شود. رئیس اتاق اصناف ایران، بابیان اینکه بازار قلب تپنده اقتصاد کشور است، گفت: بازار ایران علاوه بر تاثیرگذار بودن در مسائل اقتصادی نقش قابل توجهی در امور سیاسی و اجتماعی کشور ایفا می‌کند.

علی فاضلی بیان کرد: اصناف در بزنگاه‌های تاریخی همواره حضور پررنگی داشتند و این مهم را می‌توان به‌خوبی در جنبش تنباکو، انقلاب مشروطه و دفاع مقدس مشاهده کرد.

به گفته وی؛ هم‌اکنون ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی و ۶۵۰ هزار بنگاه خدماتی و یک میلیون ۳۰۰ هزار واحدصنفی در کسوت نظام توزیعی در شبکه اصناف فعالیت دارند. این در حالیست که در شهر تهران ۲۵۰ هزار واحد صنفی منهای واحدهای بدون پروانه کسب‌وکار می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به بالا بودن تعداد واحدهای خدماتی نسبت به واحدهای تولیدی، خاطر نشان کرد: لازم است که به این مهم بیشتر توجه شود چرا که اقتصاد یک کشور در سایه تولید رونق می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از کم‌لطفی‌های شهرداری نسبت به واحدهای صنفی، بیان کرد: از سال ۶۹ بنا بر ساماندهی واحدهای صنفی گذاشته شد اما متاسفانه تا به امروز آنگونه که باید نتیجه نداده است. این در حالیست که اگر شهرک‌های صنفی خدماتی با رونق به کار خود ادامه بدهند سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال خواهند داشت.

فاضلی با بیان اینکه واحدهای تولیدی صنفی هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده اند، خاطرنشان کرد: حمایت نکردن از تولید باعث شده است که تولیدکنندگان به‌سمت واسطه‌گری بروند.اعطای تسهیلات با سود ۱۸ درصد به معنای تعطیلی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط است چراکه توان بازپرداخت وام با این میزان از سود را ندارند.

وی بابیان اینکه تغییر کاربری مسکونی به تجاری آسیب‌های جدی به اصناف وارد کرده است، بیان کرد: هم‌اکنون شاهد رشد قارچ‌گونه واحدهای تجاری در شهرها هستیم این در حالی است که کشور به این حجم واحد تولیدی نیاز ندارد و لازم است که شهرداری پیش ار صدور مجوز ، دیدگاه کارشناسی اتاق اصناف را جویا شود.

این مسئول صنفی، بابیان اینکه هنوز مشکل دکه‌داران و انبارداران حل نشده است، گفت: من نمی‌دانم چرا دولت تلاش دارد که بنگاه‌داری کند و اتحادیه‌های صنفی را زیر چتر خود قرار دهد. متاسفانه دولت تلاش دارد که ۹ اتحادیه از اتاق اصناف ایران خارج شوند و مسئولیت اداره آنها را خود برعهده بگیرد.

فاضلی با اشاره به لزوم ساماندهی دستفروشان، گفت: هنوز برای مقابله با نظام دستفروشی در کشور راهکار درستی را اتخاذ نکرده ایم. وی در پایان بیان کرد: باید تلاش کنیم از برگزاری نمایشکاه‌های فصلی اجتناب کنیم چراکه واحدهای صنفی به‌میزان کافی در کشور فعالیت دارند و دیگر لزومی به برگزاری نمایشگاه پاییزه که در آن اجناس چینی عرضه می‌شود،وجود ندارد.

 

 

خواندن 876 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395