یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 09:34

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت معدن‌کاران انگوران؛

اخذ وام با سود بیشتر از بازده دارایی، توجیه ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: جلوگیری از خام‌فروشی موضوعی است که این روزها از آن زیاد می‌شنویم و کارشناسان برای محقق شدن این امر در راستای رشد و توسعه معادن و صنایع معدنی راهکارهای مختلفی را مطرح می‌کنند. در همین رابطه مهندس«محمدحسن جلیلی انگورانی» مدیرعامل شرکت معدن‌کاران انگوران، درباره علت این اتفاق در معادن ایران و همچنین سوالاتی پیرامون این موضوع پاسخ داده اند.

محمدحسن جلیلی انگورانی در پاسخ به این سوال خبرنگار عصراقتصاد مبنی بر اینکه چرا معادن خام فروشی می کنند گفت: خام فروشی سریعترین راه دسترسی به نتیجه سرمایه گذاری ولو با ارزش افزوده کم نسبت به فراوری است. همگان از بخش خصوصی تا دولتی شعارشان این است که ما نمی خواهیم خام فروشی کنیم و می خواهیم با فراوری ایجاد ارزش افزوده نماییم اما در عمل چه می شود. عواملی نظیر دسترسی سریع به نقدینگی، کمبود زیرساخت، کمبود سرمایه مورد نیاز برای احداث واحد فراوری و بالا بودن بهره تهیه آن، عدم توجیه فنی و اقتصادی احداث واحد فراوری برای ذخایرکوچک، نبود واحدهای فراوری کافی یا دور بودن آنها نسبت به معدن، نبود تکنولوژی مناسب فراوری برای استحصال تمامی عناصر مفید، کم بودن راندمان فراوری و غیره باعث می شوند که معادن اقدام به خام فروشی کنند. به عنوان مثال برای یک معدن کوچک سرب و روی با تولید چند هزار تن در سال احداث واحد فراوری توجیه اقتصادی ندارد و یا اینکه واحد فراوری موجود اگر نتواند تمامی عناصر مفید را از کانسنگ استحصال نماید تولید کننده مجبور است آن را به کسی که می تواند این عناصر را استحصال نماید ارسال کند و در نتیجه به قیمت بیشتری بفروشد. چون به هر حال مسیر اقتصادی یک معدن از درآمد بیشتر و سود بیشتر سپری می شود.

وی ادامه داد:  مثال دیگر فروش سنگ آهن بصورت صادراتی است چون ظرفیت کنسانتره سازی و گندله سازی کمتر از ظرفیت تولید سنگ آهن است و معادن آهن بویژه معادن کوچک پرعیار در زمانهایی که قیمت سنگ آهن مناسب بود تولید و صادر می کردند ولی با پایین آمدن قیمت آهن معادن کم عیار بدلیل نداشتن واحد فراوری تعطیل شدند و هزینه حمل آنها برای صادرات نیز بدلیل کمبود زیرساخت مناسب حمل و نقل ریلی و جاده ای بالا بود. در حوزه سرب و روی نیز با پایین آمدن مقدار LME روی خیلی از معادن تولیدی کوچک روی تعطیل گردیدند در حالی که اگر واحد فراوری داشتند می توانستند به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین بدلیل موارد یاد شده در فوق، معادن کوچک کشور بصورت مقطعی کار می کنند.

جلیلی انگورانی با اشاره به تعرفه بالای صادرات کوپهای خام گفت: در سال 1390 دولت برای جلوگیری از خام فروشی سنگ های تزئینی برای صادرات کوپ های خام به یکباره تعرفه بالایی وضع کرد تا سرمایه گذاران و معدن داران کمتر خام فروشی کرده و بیشتر به فراوری آن و تهیه پلاک و اسلب بپردازند و سپس صادر کنند. اما وضع یکجای تعرفه و نبود زیرساخت مناسب برای فراوری سنگ های تزئینی باعث شد که بازار صادرات دچار مشکل شده و خیلی از بازارهای صادراتی ایران توسط ترکیه و دیگر کشور ها جایگزین گردد. یعنی سیاستگذاری که در اصل درست بود ولی بدلیل یک جا بودن و بدون توجه به واقعیات موجود منجر به تعطیلی معادن گردید.

مدیرعامل شرکت معدن‌کاران انگوران، درباره تاخیر یا عدم اجرای طرحهای توسعه در معادن اظهار داشت: بدلیل مشکلات مختلفی که معادن دارند، بهره بردار عمدتاً بدنبال کسب سود در کمترین زمان ممکن است. مشکلات و موانعی که معدنکاران معادن کوچک با آنها روبرو هستند عمدتاً شامل منابع طبیعی، محیط زیست، معارض محلی، قوانین متعدد معدنی، تغییر کاربری طولانی مدت، مشکلات اخذ وام بانکی و بهره سرسام آور پرداخت شده، سختگیری های بیمه و دارایی است. در واقع متاسفانه فرهنگ عمومی طوری است که کسی که به دنبال ایجاد طرح های توسعه ای از معدن تا فراوری باشد هم باید دستگاههای دولتی با قوانین دست و پا گیر را مجاب کند، هم از عهده معارض محلی بر بیاید، هم از عهده بانک و بهره وام بر بیاید و هم سیستم را اداره کرده و با بیمه و دارایی بتواند به سرانجامی برسد. همه اینها در صورت مساعد بودن شرایط اقتصادی بین المللی آن کسب و کار می باشد و بنابراین شرایط فعالیت اقتصادی خیلی سخت می شود چون وابسته به فاکتورهای خیلی زیاد است. این مسائل منجر به این می شود که بهره بردار علی رغم خواست باطنی تمایلی برای طرح های توسعه ای و فراوری نداشته و بخواهد در کمترین زمان ممکن از بهترین جای معدن برداشت نماید و این یعنی آسیب به ثروت ملی و در واقع چاره ای هم ندارد.

وی ادامه داد: مواردی وجود داشته که پروانه بهره برداری معدنی شرکتی بدلیل مخالفت محیط زیست باطل شده و پس از برگزاری مزایده ای در سازمان صمت و انتخاب برنده، شرکت و یا فرد جدید موفق به اخذ مجوز زیست محیطی بدون انجام دادن هیچ گونه فعالیتی شده است و یا شرکتی پس از چندین سال تلاش و صرف میلیاردها تومان هزینه اکتشافی پس از بهره برداری بدون هیچ دلیلی با مخالفت محیط زیست روبرو شده و بجای بهره برداری از سرمایه گذاری صورت گرفته در پیچ و خم های اداری مربوطه گرفتار شده است. حال شما قضاوت کنید سرمایه گذاری برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بهتر می باشد و یا سپردن پول در حساب بانک و دریافت بی دغدغه سود ماهیانه و مشکل همین جاست که فعالیت تولیدی کمرنگ می شود.

جلیلی انگورانی خاطرنشان کرد: تقویت فعالیت کارگروه دستگاههای مختلف اجرایی درباره معدن مشابه تبصره 5 ماده 24 مکرر و یا کارگروه تعامل زیست محیطی مستقر در وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت و ملزم بودن دستگاههای مختلف به اجرای مصوبات آنها در کمترین زمین ممکن به همراه فرهنگ سازی عمومی فعالیت های معدنی راهکار مناسبی می تواند باشد چون که زمان ارزشمندترین موضوع برای سرمایه گذار محسوب می شود و اگر سرمایه گذار در زمان مناسب نتواند برداشت مناسبی از فعالیتش داشته باشد ضرر کرده است و اگر سرمایه گذار ضرر کند سرمایه گذاری نمی کند و فعالیت تولیدی کم می شود و جامعه ای که در آن فعالیت تولیدی کم باشد مشکلاتش بیشتر می شود.

وی تصریح کرد: اگر می خواهیم به فرموده رهبر معظم انقلاب برای اقتصاد مقاومتی، تولید و ایجاد اشتغال اقدام و عمل نماییم کمترین کمک به سرمایه گذاران رفع مشکلات یاد شده از پیش پای آنهاست.

این کارشناس ارشد زمین شناسی اقتصادی، درباره استاندارد تجهیزات و ماشین آلات معادن و اینکه این امر چه تاثیری در بهبود یا تسریع کار دارد گفت: استاندارد بودن تجهیزات و ماشین آلات معدنی نسبت به نوع کاری که انجام می دهند از ارکان اساسی تولید و افزایش راندمان و بهره وری است. اگر ماشین آلات معدنی سوخت زیادی مصرف کنند هزینه تولید بیشتر می شود و یا اگر دستگاهها کهنه و مستهلک باشند خرابی آنها زیاد شده و علاوه بر هزینه تعمیراتی زیاد راندمان فعالیت آنها پایین می آید. اگر در یک معدن بزرگ از دستگاههای حمل ماده معدنی و باطله با ظرفیت کم استفاده شود هزینه به شدت افزایش می یابد. در صورتی که ماشین آلات بارگیری و باربری متناسب هم نباشند در فعالیت معدنکاری اختلال ایجاد می شود. دستگاه مغزه گیری در اکتشاف اگر مناسب نباشد قادر به ارایه نمونه خوب و مغزه با بازیابی بالا نیست و دستگاه ژئوفیزیکی مورد استفاده در اکتشاف نیز در صورت استاندارد نبودن ممکن است با نتایج گمراه کننده هزینه های سرسام آور حفاری را باعث شود.

مدیرعامل شرکت انگوران در پاسخ به این سوال که چرا عمده معادن ایران همیشه سود ده نیستند و یا سود کمی دارند به چند مورد اشاره کرد و گفت: اول اینکه به لحاظ عددی عمده معادن ایران کوچک و متوسط هستند و اطلاعات اکتشافی مناسبی ندارند و در واقع نمی توان برای اکتشاف آن سرمایه گذاری کلانی کرد. بنابراین بهره برداران به دنبال برداشت بخشهای قابل مشاهده و قابل برداشت و با عیار بالا می باشند و چون واحد فراوری ندارند بخشهای کم عیار عمدتاً رها شده باقی می مانند. در واقع به غیر از مواقعی که قیمت بعضی فلزات در دوره هایی بالا بوده است در بقیه موارد بهره بردار چاره ای جز برداشت از این بخشها و رها سازی بخش های کم عیار نداشته است و در نتیجه ثروتی طبیعی که برای اکتشاف آن هزینه شده است از دست می رود.

دوم اینکه ما زیرساخت حمل و نقل ریلی و جاده ای خوبی نداریم و شاهد این مدعا عدم توان رقابت با تولید کنندگان آهن دیگر کشورهای بزرگ معدنی در موارد قیمت پایین آهن است چون آنها با زیرساختهای مناسب هزینه کمتری برای حمل می پردازند و در نتیجه قیمت تمام شده آنها برای تحویل پایین تر است.

مورد دیگر نداشتن واحد فراوری است؛ بسیاری از معادن به تنهایی و بصورت استخراج و فروش سود ده نیستند و تنها با احداث واحد فراوری ارزش افزوده بیشتری ایجاد کرده و اقتصادی می شوند. نداشتن توان فنی و عملیاتی لازم برای استحصال عناصر فرعی مفید و جانبی محصول نیز از دلایل کم سود ده بودن معادن است.

وی افزود: عناصری مثل طلا و مولیبدن و نقره در معادن مس، نقره در معادن سرب، نیکل، کادمیم و عناصر دیگر در معادن روی از جمله عناصر فرعی مفید هستند که در ارزشمند شدن و اقتصادی شدن یک ذخیره خیلی اهمیت دارند. در کشوری مثل چین مواد معدنی کم عیار را با راندمان بالا فراوری کرده و عناصر جانبی را نیز استحصال می کنند ولی در کشور ما این گونه نیست و این امر بیشتر در کارخانه های بزرگی مثل سرچشمه صورت می گیرد که در کنار مس، طلا و مولیبدن را نیز استحصال می کند. معمولاً در معادن مختلف پس از طی دوره ای از استخراج مجدداً بخشهایی اکتشاف می شوند تا هم وضعیت ذخیره دقیق تر مشخص گردد و هم ذخایر جدید کشف شوند و این سرمایه گذاری مجدد اکتشافی می باشد. اما در ایران این مورد کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال در معدن انگوران هنور اکتشاف تکمیلی درستی از سال 1383 به بعد در معدن صورت نپذیرفته است.

جلیلی انگورانی در پایان در پاسخ به این سوال که انتظارات شما برای تولید و توسعه از سیستم بانکی چیست اظهار داشت: سیستم بانکی باید یکی از پایه های اصلی سرمایه گذاری و حمایت از آن باشد منصفانه نگاه کنیم اینطور است که بازده دارایی در صنایع و معادن مختلف بجز در مقاطع خاص که قیمت فلزات بالا می باشد کمتر از سود بانکی است بنابراین اخذ وام با سود بیشتر از بازده دارایی توجیهی ندارد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که معضلات و مشکلات مختلفی که معدن داران با آن روبرو هستند حمایت بانکها با تسهیلات مناسب و سریع و ارزان قیمت می تواند کمک موثری در رفع دغدغه سرمایه گذاران برای بهره برداری از منابع و ایجاد اشتغال باشد. در مواقعی که قیمت فلزات پایین باشد بازده دارایی سرمایه گذاری کم می شود. طبیعی است که در چنین شرایطی اخذ وام بانکی در مدت طولانی و با بهره بالا اصلاً مناسب و اقتصادی نمی باشد. اگر می خواهیم اشتغال ایجاد شود این امر با تولید و توسعه میسر خواهد شد که قدم اول آن استفاده سرمایه گذار از وام های بانکی با بهره اندک مشابه بسیاری از کشورهای دنیا خواهد بود.

خواندن 519 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395