یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 14:38

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد:

70 هزار نانوایی سنتی نیازمند به روز رسانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، بر لزوم بهبود کیفیت و ارتقای بهره وری و راندمان تولید نانهای داخلی و تقویت حضور استارتاپها در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان تاکید کرد.

«کاوه زرگران» امروز (یکشنبه) در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان در محل هتل پارسیان آزادی تهران، افزود: صنعت غذایی کشور با گردش مالی بیش از80 هزار میلیارد ریالی نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد.
زرگران افزود: آرد و نان علاوه بر اهمیت استراتژیک، در باورها و اعتقادات مردم به عنوان کالای مقدس برای آحاد جامعه و دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از این رو برگزاری این نمایشگاه از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار است.
وی با اشاره به وجود زیرساخت های متعدد در صنعت آرد و نان کشور از جمله هنرستان، آکادمی و دانشگاه آرد و نان افزود: انتظار اتحادیه های مختلف این حوزه آن است که بتوان با حضور و مدیریت شرکت نمایشگاهی «مسه اشتوتگارت» آلمان بتوان هرچه بیشتر به ارتقای کمی و کیفی نمایشگاه آرد و نان در کشور پرداخت و تاثیر آن را در بهبود کسب و کار و فضای اقتصادی کشور شاهد باشیم.
زرگران ادامه داد: با وجود بیش از 70 هزار واحد نانوایی سنتی، بخش اعظم بازار نان داخل سنتی است و باید بتوانیم همین نان ها را با بهره وری بالاتر، بهبود کیفیت و با استفاده از ماشین آلات مدرن روز تولید کنیم.
وی همچنین با اشاره به توسعه استارتاپ ها در چند سال گذشته در کشور و عدم فعالیت پر رنگ آنها در حوزه آرد و نان، ابراز امیدواری کرد دوازدهمین نمایشگاه بین المللی آرد و نان تهران محل مناسبی برای معرفی و توسعه این استارتاپ ها باشد.
** استفاده از ظرفیت نمایشگاه برای نفوذ در بازارهای منطقه
در ادامه، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران افزود: حجم سالیانه گردش مالی صنعت آرد و نان کشور بین 10 تا 12 میلیارد دلار است و حضور شرکت نمایشگاهی حرفه ای همچون مسه اشتوتگارت آلمان و همکاری با آنها می تواند به نفع این تجارت بزرگ باشد.
«سیدمحمدرضا مرتضوی» تاکید کرد: باید بستری در کشور فراهم کرد تا بزرگان صنایع آرد و نان جهان برای حضور در بازار جذاب و پر پتانسیل کشورمان به ایران سفر کنند تا بتوان از حداکثر توانمندی آنها بهره برداری کرد.
وی با اشاره به وجود حدود 90 هزار واحد نانوایی در کشور، بازار موجود آرد و نان داخل را نیازمند بهبود شیوه های تولید، تغییر سیستم ها، استفاده از ابزارهای مدرن و تجهیزات نوین فروشگاهی برشمرد و ابراز امیدواری کرد با پتانسیل این نمایشگاه بتوان سهم و نقش بیشتری در بازار کشورهای همسایه و اطراف داشته باشیم.
مرتضوی با اشاره به مصرف سالیانه 20 میلیون تنی آرد کشور و در مقابل تولید داخلی 11 میلیون تنی، یادآوری کرد: در حالی که بهترین کارخانجات آرد و ماکارونی منطقه در کشورمان وجود دارد، باید بتوانیم استفاده بهتری از بازار کشورهای همسایه داشته باشیم.
وی همچنین به سهم حدود 12 درصدی ایران در بازار بزرگ عراق اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی شده تا سهم مان در این بازار به 50 تا 60 درصد افزایش یابد.
به گفته این مقام صنفی، ایران در زمینه صنعت ماشین سازی نان های تخت از تجربه ارزشمندی در جهان برخوردار است و می تواند ماشین آلات با استانداردهای بین المللی تولید کند، حتی در زمینه ساخت ماشین آلات نان حجیم نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.
وی تصریح کرد: رقیب اصلی ایران در منطقه، کشور ترکیه است که در سال های گذشته با حرفه ای گری در بازاریابی توانسته در بازارهای اطراف به خوبی نفوذ کند.
همچنین رئیس هیات مدیره انجمن نان های سنتی ایران در این نشست گفت: نمایشگاه بین المللی آرد و نان تهران موسوم به آیبکس (Ibex) در 11 دوره گذشته با فراز و نشیب های فروانی بویژه متاثر از تحریم ها رو به رو شد، اما با استفاده از ظرفیت این نمایشگاه می توان به رشد و توسعه صنعت آرد و نان کشور امیدوار بود.
«مهدی خان محمدی» با اشاره به اینکه نگاه کلی ما به نمایشگاه ها همواره یکطرفه بوده و بطور مثال انتظار داریم خارجی ها فناوری و ماشین آلات به کشورمان بیاورند، تصریح کرد: در نمایشگاه آینده به دنبال ارائه دانش، فناوری و ماشین آلات خود در کشورهای همسایه و اطراف و جمعیت بیش از 400 میلیون نفری آنها هستیم.
در این نشست، «اولریخ کرومر» - Krumer - رئیس هیات مدیره شرکت مسه اشتوتگارت از آمادگی کامل این شرکت برای ورود به بازار ایران همراه با همه شرکای بین المللی خود خبر داد.
همچنین، «برنارد مولر» - Muller – نائب رئیس هیات مدیره شرکت مسه اشتوتگارت بیان داشت: انتظار داریم با حضور در ایران، بتدریج در بازار کشورهای مشابه ایران نیز نفوذ کرده و به تولید، اشتغالزایی و صادرات بپردازیم.
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان اول تا چهارم آذر ماه سال 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

منبع: ایرنا

خواندن 428 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395