یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 15:15

3 درصد روستاهای کشور دسترسی به هیچ نوع خدمات ارتباطی ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس بررسی صورت گرفته در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور از مجموع روستاهای مورد بررسی قرار گرفته 34 درصد دارای سه سرویس ارتباطی هستند و 3درصد روستاها دسترسی به هیچ نوع خدمات ارتباطی ندارند.

محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در نشست بین دستگاه‌های اجرایی اصلی با توجه به ایجاد بستر خدمات اینترنت پر سرعت افزود: در چند ماه گذشته برای ایجاد شفافیت از وضعیت ارتباطی روستاهای سراسر کشور از طریق پیمانکاری نسبت به پایش 64 هزار روستا و آبادی اقدام شد که در این پایش علاوه بر وضعیت ارتباطی، وضعیت پوشش صدا و سیما و مراکز بهداشتی نیز مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور وضعیت موجود از نظر ارتباطات مشخص شده است، افزود: این بررسی در سه بخش ارتباطات ثابت، تلفن همراه و اینترنت صورت گرفت.
آذری جهرمی اظهار کرد: در مجموع مشخص شد از مجموع روستاهای مورد پایش قرار گرفته 34 درصد همه سه سرویس، 51 درصد دو سرویس، 10 درصد تنها یک سرویس و 3 درصد نیز هیچ سرویسی را ندارند.
وی گفت : 21 هزار روستایی که تا پایان سال جاری تحت پوشش ایرانسل نیستند، تحت پوشش نسل چهارم قرار می گیرند
که این اقدام بزرگی است برای این روستاها که عمدتا دارای جمعیت و خانوار بالایی هستند.
اذری جهرمی با بیان اینکه همه دستگاه های دولتی می توانند از این سامانه برای طراحی خدمات استفاده کنند، تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که لایه خدمات را در روستاها فراهم کنیم چرا که فقط بردن شبکه برای روستاییان بدون خدمات، بازار مصرف را ایجاد کرده ایم درحالیکه باید سعی کنیم با بردن خدمات به روستاها آنها را توانمند سازیم.
وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه سه ماه نخست فعالیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم هزار دستگاه خودپرداز را در روستاهای سراسر کشور مستقر کردیم، گفت: این اقدام مورد استقبال روستاییان قرار گرفت بطوریکه یکی از درخواست های مناطق روستایی استقرار خدمات بانکی است.
وی به استفاده از آی.سی.تی در زمان زلزله کرمانشاه اشاره کرد و‌ افزود: در زلزله اخیر بسیاری از مدارس به دلیل زلزله از بین رفته بود که آموزش و پرورش با استفاده از شبکه ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق فبلت هایی(نوعی تبلت دانش آموزی) اقدام به برقراری آموزش مجازی برای دانش آموزان زلزله زده کردند.
در این نشست بین دستگاهی اصلی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت جهاد کشاورزی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و سایر ذینفعان برای بررسی اقدام ها و برنامه های دستگاه های اجرایی و وزارتخانه هایی که در روستاها ارایه خدمات می‌دهند، حضور داشتند.
همچنین در این نشست وبگاه uso.cra.ir ارایه شد و مقرر شد دسترسی به کلیه دستگاه‌ها و نوپاها و نوآوران داده شود تا بتوانند برای ارائه خدمات برنامه‌ ریزی کنند.
گفتنی است فبلت(به انگلیسی: Phablet) اصطلاح جدیدی است که از ترکیب دو کلمهٔ فون (به انگلیسی: Phone) و تبلت (به انگلیسی: Tablet) ساخته شده‌است و به ابزارهایی با صفحهٔ لمسی گفته می‌شود که بعضی خصوصیات تلفن همراه و تبلت را دارد، از تلفن همراه بزرگ‌تر و از تبلت کوچک‌تر است و دارای اندازه‌ای بین ۵ اینچ تا ۶٫۹ اینچ است.[۱] تعریف دیگر برای فبلت: ابزاری دارای صفحهٔ لمسی با قلم است که از تبلت کوچک‌تر و از تلفن همراه بزرگ‌تر است.

منبع: ایرنا

خواندن 393 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395