چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 10:06

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس ریسک و بیمه در گفت و گو با عصر اقتصاد؛

توسعه بیمه‌های مستمری بازرگانی ضرورت جامعه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: بازنشستگی مرحله‌ای از زندگی است که در آن مرحله انجام کار و فعالیت به صورت روزمره متوقف می‌شود، تا پس از طی مدت زمان حداقل 20 سال از انجام کار، افراد بتوانند به امور دیگری مانند ورزش، سفر یا فعالیت‌های مورد علاقه خود در چهارچوب درآمد و منابعی که در اختیار دارند، بپردازند. در این دوره ممکن است نقدینگی افراد نسبت به دوره‌های قبل کاهش و هزینه‌ها افزایش یابد، به طوریکه هزینه‌های درمانی، از کار افتادگی یا فوت بازنشستگان بر اقتصاد خانواده تأثیر زیادی داشته باشد.

بررسی وضعیت مالی تعداد زیادی از صندوق های بازنشستگی نشان دهنده این واقعیت است که میزان پرداختی این نوع صندوق‌ها در دوران بازنشستگی افراد حتی کفاف لازم برای یک زندگی متوسط را نیز ندارد. با توجه به اینکه عده کثیری از افراد جامعه با این مشکل مواجه هستند ،طراحی بیمه نامه ای با تشکیل سرمایه می‌تواند تامین کننده سرمایه ای یکجا بوده و تاثیر مهمی درافزایش قدرت خرید افراد در آینده داشته باشد.

بدین منظور بیمه مستمری و مکمل بازنشستگی می تواند انتخاب مناسبی برای اقشار مختلف باشد تا به تامین و جبران هزینه‌های وارده کمک کند. این بیمه علاوه بر پشتوانه مالی در دوران بازنشستگی می تواند به صرف هزینه‌های درمانی، مسکن، تحصیل فرزندان و ... کمک کند.

به همین منظور به سراغ "حمیدرضا حاجی ‌اشرفی" کارشناس ریسک و بیمه رفته و نظراتشان را در این خصوص جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

"حمیدرضا حاجی ‌اشرفی" کارشناس ریسک و بیمه گفت: در قانون برنامه ششم توسعه، سهم بیمه‌های زندگی  50درصد در سال پایانی برنامه از مجموع پرتفوی صنعت بیمه تعیین شده است.

وی افزود: هیچ تردیدی نزد کارشناسان بیمه‌های زندگی وجود ندارد که با ساختار مقررات و محصولات فعلی بازار بیمه و در شرایط اشتغال ناقص و رکود تورمی، رسیدن به چنین میزان رشدی در این دوره زمانی امکان‌پذیر نیست.

حاجی‌اشرفی  ادامه داد: در حین ارسال لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به مجلس، ازسوی کارشناسان اقتصادی دولت شنیده شد که به‌علت کاهش درآمد و ورودی‌های حق بیمه صندوق‌های بازنشستگی اجتماعی و کارکنان دولت، اکنون آن صندوق‌ها نیاز به حمایت‌های مالی دولت دارند.

کارشناس ریسک و بیمه تصریح کرد: یکی از موثرترین راه‌های‌حل مشکلات بازنشستگی نیروهای کار و ایجاد تعادل در معادله درآمد و هزینه ذخیره‌گیری‌های اندوخته‌های بازنشستگی تبدیل اجرای برنامه‌های بازنشستگی از گزینه منحصر به‌فرد صندوق‌های بازنشستگی اجتماعی به نوع پوشش‌های بازرگانی است.

وی  ادامه داد: این مدل نه تنها از بار مسئولیت و تعهدات دولت در سال‌های آتی کم کرده، بلکه ضریب موفقیت بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرین را با قرار گرفتن تحت پوشش‌های جامع انواع رشته‌های بیمه‌ای در یک برنامه‌ریزی مدیریت ریسک افزایش می‌دهد. اکنون براساس قانون تامین اجتماعی همه کارگاه‌ها و موسسات شغلی در کشور مکلف به تامین بیمه‌نامه‌های مستمری کارکنان از سازمان تامین اجتماعی هستند و در صورت استکناف مشمول جرایم ، مجبور به ایفای تعهد در قبال این سازمان خواهند شد.

در ادامه این کارشناس بیمه اظهار داشت: در صورتی که دولت با اصلاح ساختار صنعت بیمه‌های بازرگانی و تغییر مقررات و طراحی‌های محصولات جدید و کارآمد، مطلوبیت و ضریب اطمینان ، اعتماد نیروهای کار و کار فرمایان را به بیمه‌های اندوخته‌ساز و مشخصا بیمه‌های مستمری و بازنشستگی شرکت‌های بیمه بازرگانی افزایش دهد، بدون شک نه تنها سهم پرتفوی شرکت‌های بیمه بازرگانی به میزان پیش‌بینی شده در پایان برنامه ششم به توسعه خواهد رسید، بلکه بسیار بیشتر از آن نیز خواهد شد.

وی ادامه داد: تنها مانع کنونی، تکلیف قانونی و جرایم بازدارنده‌ ای است که کارفرمایان را مکلف به انعقاد قراردادهای بیمه مستمری بازنشستگی به‌طور منحصر با سازمان تامین اجتماعی کرده است.

کارشناس ریسک و بیمه  در پایان یاد آور شد: چنانچه دولت پس از اصلاح سریع ساختار صنعت بیمه بازرگانی که مهم‌ترین فاکتور آن تفکیک وظایف نظارتی و مشارکتی نهاد ناظر در بازار بیمه است و با سازماندهی یک نهاد نظارتی مستحکم جدید ضریب اطمینان و اعتماد بیمه‌گذاران به بیمه‌های بازرگانی به‌خصوص در تعهدات بلندمدت را اصلاح کند، آنگاه کارفرمایان و بیمه‌شدگان در شرایط رقابتی و ملموس، توانایی انتخاب پوشش مستمری و بازنشستگی بین دو گزینه سازمان تامین اجتماعی یا شرکت‌های بیمه بازرگانی را داشته باشند، بسیاری از موانع و مشکلات موجود در زمینه انتخاب نوع بیمه مستمری و بازنشستگی افراد مرتفع خواهد شد. 

بدون شک در صورت تحقق چنین پیشنهادی، بسیاری از مشکلات دولت، کارفرمایان و بیمه‌شدگان در امور بیمه‌ای در جامعه حل  خواهد شد.

خواندن 545 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395