شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • نشست داووس 2018 پایان یافت

سیاست‌های ملی گرایانه ترامپ زیر تیغ نقد داووس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد:نشست مجمع اقتصادی داووس 2018 روز گذشته خاتمه پیدا کرد.

در نشست امسال که با شعار «خلق آینده‌ای مشترک در دنیایی از هم گسیخته» برگزار می شد، به نظر می رسید که تمرکز کشور‌ها و میهمانان شرکت کننده در این اجلاس بیش از مسائل اقتصادی بر مسائل سیاسی بوده است. با این حال می توان گفت که همچنان مسائل اقتصادی در صدر موضوعات مورد بحث و گفت و گو بین میهمانان و شرکت کنندگان در این اجلاس بود.

ایجاد تعادل میان «همکاری‌های جهانی» و «سیاست‌های حمایت‌گرایانه» برای جلوگیری از رکود اقتصاد جهانی از دیگر مباحثی بود که رهبران جهان، سرمایه‌گذاران و مدیران بزرگ اقتصادی در نشست امسال داووس به آن پرداختند. در این میان باید به ارائه آمارهایی از سوی بانک جهانی و آکسفام در مورد اقتصاد جهان اشاره کرد. در گزارش صندوق بین المللی پول آمده که سال ۲۰۱۸ شاهد رشد اقتصادی ۳.۹ درصد اقتصاد جهان است اما  برخی از کارشناسان تنها چهار اقتصاد در سراسر جهان به این هدف دست می یابند.

نریمان بهروش، اقتصاددان ارشد شرکت مشاور IHS  به یورونیوز اعلام کرد: به نظر من اقتصاد جهانی اگر به حال خودش گذاشته شود مشکلی پیش نخواهد آمد. چیزی که می تواند پیش بیاید به نظر من اشتباهات سیاسی است مثلا حمایت از صنایع داخلی در ایالات متحده یا ترس بانکهای مرکزی و فشار بیش از حد بر ترمز اقتصادی یا سوء مدیریت بدهیها در چین. اینها می‌تواند رشد اقتصاد جهان را با مشکل مواجه کند. در غیر این صورت رشد فعلی اقتصادی می تواند یکسال و شاید دو سال دیگر ادامه داشته باشد. این چشم انداز مثبت می تواند نشان از افزایش دستمزدها و کاهش بیشتر میزان بیکاری و باشد. همینطور مدیریت بهتر برخی از عوامل قدیمی به وجود آورنده بحران‌های مالی مثل وام‌های بد و کسری بودجه نیز از دیگر نشانه‌های چشم انداز مثبت می تواند باشد.

اولین حضور ترامپ در داووس

شاید اجلاس امسال را از یک نظر بتوان با اجلاس سال گذشته متفاوت دانست و آن اولین حضور دونالد ترامپ برای اولین بار در این اجلاس بود. ترامپ که از زمان روی کار آمدن خود همواره بر طبل جدایی آمریکا از سایر کشورهای جهان می کوبید در اجلاس امسال حضور داشت و بیشتر بر نقش این کشور در روابط بین فلسطینیان و اسرائیل تاکید داشت. رئیس جمهور آمریکا در دیداری که با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل داشت با اشاره به تعلیق کمک‌های این کشور به فلسطین اعلام کرد: فلسطینیان اگر پشت میز مذاکره ننشسته و با اسرائیل مذاکره نکنند، کمک مالی آمریکا را از دست می‌دهند.

ترامپ با ابراز خشم از این که محمود عباس با معاون‌ رئیس‌جمهور آمریکا در سفر هفته گذشته او به خاورمیانه ملاقات نکرده گفت: «آنها هفته گذشته نخواستند مایک پنس را ببینند و احترام ما را نگاه نداشتند.»

دیدار برنامه ریزی شده پنس و محمود عباس به خاطر کشمکش ناشی از تصمیم ترامپ در مورد پایتخت اسرائیل لغو شد. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به تعیین اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل، حاضر نشد معاون ترامپ را در سفر خاورمیانه‌ای او ملاقات کند. مایک پنس در این سفر، با پادشاه اردن، رئیس جمهوری مصر و بنیامین نتانیاهو دیدار داشت.

با این حال ترامپ در اجلاس داووس ادعا کرد که آمریکا هم‌چنان خواهان وساطت برای صلح خاورمیانه است. بنیامین نتانیاهو نیز در داووس با تقدیر از حمایت ترامپ عنوان کرد که مناسبات تل آویو و واشنگتن هیچ گاه به اندازه امروز، محکم نبوده است. دولت آمریکا باید ۶۵میلیون دلار به صندوق کمک به فلسطین در سازمان ملل بپردازد اما واریز این پول را معلق کرده است. ۲۱ نهاد امدادرسانی بین‌المللی از واشنگتن خواسته‌اند که کمک‌های خودش را طبق برنامه‌های از پیش اعلام شده بپردازد. آنها در بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که تعلیق این کمک‌ها می‌تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد.

ترامپ در داووس با ترزا مِی نخست وزیر بریتانیا نیز دیدار داشت.

به گزارش رویترز در این دیدار کوتاه ترامپ با تاکید بر اهمیت روابط بریتانیا و آمریکا گفت: دو کشور در یک جهت در حال حرکت هستند. مِی نیز با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور در مورد سفر ترامپ به این کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

با این حال سفر ترامپ به سوئیس خالی از حاشیه نبود. فعالان اجتماعی و مردم در شهرهای مختلف سوئیس در واکنش به حضور ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد در داووس تجمعاتی اعتراضی برگزار کردند. برخی معترضان پلاکاردهایی حاوی شعارهایی مانند «چه‌کسی چاه توالت است؟» در دست داشتند، نوشته‌ای که به سخن توهین‌آمیز ترامپ درباره‌هائیتی، السالوادور و کشورهای آفریقایی اشاره داشت.

مخالفت با سیاست‌های حمایتی داخلی

میشل تمر (Michel Temer) رئیس جمهوری برزیل  و بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین یکی از مقامات بلند پایه ای بود که در این اجلاس سخنرانی کرد و از بازگشت کشورش به شرایط خوب اقتصادی سخن گفت.

به گزارش رویترز، تمر در سخنرانی خود بر ادامه مسیر کنونی در برزیل تاکید کرد و نسبت به خطر اقتصاد حمایتی هشدار داد.

مائوریسیو ماکری (Mauricio Macri) رئیس جمهور آرژانتین نیز پیامی بسیار صریح به حکومت‌های پوپولیست داشت: از ما یاد بگیرید

ماکری در گفتگوی خود با رویترز، من از آنها دعوت می کنم که از آرژانتین دیدن کنند و ببینند که چه اتفاقی می افتد با یک کشور باور نکردنی که محافظت و انزوا را به عنوان راهی برای زندگی به وجود آورد.نتیجه آن بیشتر شدن فقر شد.”

ماکری گفت: ما زمان زیادی منزوی بوده ایم و برای بهبود روابط نقشه داریم. ما می خواهیم بخشی از راه حل جهانی باشیم نه بخشی از مشکلات نظام جهانی.”

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از جمله سخنرانان مطرح در این اجلاس بودند. مرکل که پیش از این همواره یکی از میهمانان داووس بود امسال به جهت مذاکرات طولانی برای رسیدن به ائتلاف سیاسی در آلمان در موضعی ضعیف تر از گذشته قرار داشت.

به گزارش یورونیوز،  صدر اعظم آلمان در سخنرانی خود سیاست‌های اقتصادی حمایتگرانه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «به نظر من انزواگرایی راه به جایی نمی برد. ما معتقد به همکاری هستیم و فکر می کنیم که سیاست‌های حمایتی پاسخ مناسبی نیست. اگر این نظر را به اشتراک بگذاریم که کارها به درستی انجام نمی شود و مکانیزم‌ها متقابل نیست پس باید در پی راه حل‌هایی جامع باشیم، نه راه حل‌های یکطرفه که تنها به تقویت انزواگرایی و اقتصاد حمایتی منجر می شود. به همین دلیل مهم است که دولت آلمان هر چه سریعتر شکل بگیرد و امیدوارم که به این مهم دست پیدا کنیم.»

ماکرون نیز در نخستین حضور و سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد پس از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با تاکید بر مواضع آنگلا مرکل اعلام کرد: «در خصوص مهاجرت، دیجیتال، انرژی، توسعه، تجارت، سرمایه‌گذاری و هرآنچه به حاکمیت ما مربوط می‌شود، بایست سیاست‌هایی مشترک اتخاذ کنیم. من ساده لوحانه به مسائل نگاه نمی‌کنم. حتی اگر شیوه‌های کاری خود را عوض کرده باشیم نمی‌توانیم در جمع بیست و هفت کشور اروپایی به اهدافی بلندپروازانه دست یابیم. درواقع باید گفت بر سر میز نباید انتظار همراهی همه را داشت. حال اگر برخی آماده بلند پروازی هستند و حاضرند گام‌های بلندتری در جهت دفاع از ارزش‌ها و منافع مشترک و نیز تحکیم حاکمیت در این منطقه از جهان بردارند، پس حرکت در این مسیر را آغاز کنیم.»

رئیس جمهوری فرانسه پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافقنامه آب و هوایی بارها سعی کرده با جمله معروفش «دوباره سیاره خود را بسازیم» رهبری جریان حفاظت از شرایط اقلیمی را در دست گیرد.

ماکرون در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: «مسلم است اینجا در داووس وقتی به بیرون نگاه کنید و از محیط بیرون وارد این ساختمان شوید باور گرمایش زمین برایتان سخت باشد. خوشبختانه امسال در داووس افراد بدگمان نسبت به این پدیده را دعوت نکرده اند. ما تصمیم گرفته ایم که در فرانسه در خصوص مسائل اقلیمی به عنوان یک الگو عمل کنیم و این از نظر من با امتیاز بزرگی در زمینه‌های رقابتی همراه خواهد بود. ما باید طرح مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی برای مخالفت‌ها با تولید و بهره وری را متوقف کنیم.»

جنیفر مورگان، مدیر اجرایی سازمان محیط زیستی «صلح سبز» در واکنش به سخنرانی ماکرون گفت: «کمتر از پنج سال دیگر انتشار گاز CO۲ در جهان به بالاترین سطح خود خواهد رسید. بسیار جالب است که از زبان امانوئل ماکرون بشنویم فرانسه در آینده ای نزدیک بخش انرژی خود را تا میزان ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر خواهد کرد، انرژی هسته ای را رها خواهد ساخت و با آلمان همکاری می کند تا این کشور نیز از انرژی فسیلی فاصله بگیرد. این کارها و اقدامات دیگر می تواند چاشنی خوبی برای تلاش‌های بین المللی او باشد.”

خواندن 574 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395