شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 10:32

اطلاعات تکميلي

  • معاون سازمان میراث فرهنگی مطرح کرد؛

معافیت گمرکی برای تجهیزات گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی گفت: قوانین سرمایه‌گذاری خارجی در ایران یکی از مترقی ترین قوانین است و به سرمایه‌گذاری که در ایران فعالیت کند ویزای ۳ ساله مولتی تعلق خواهد گرفت.

سعید اوحدی معاون سرمایه گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی در نشست خبری که در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته برگزار شد، اعلام کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو استان همدان و قم را به عنوان جایگاه معین ستاد اقتصاد مقاومتی مشخص کرده و مسئولیت آن را به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرد تا رابطه بین ستاد اقتصاد مقاومتی و برنامه های استانی مصوب باشند. ستاد اقتصاد مقاومتی در این استانها، سازمان میراث فرهنگی است. بدین جهت جلسه ای در همدان به ریاست استاندار برگزار شد.

وی گفت: علت اینکه دو استان را جایگاه معین انتخاب و به میراث فرهنگی واگذار کردند این بود که در هر دو استان رویکرد توسعه گردشگری تعریف شده است.

وی گفت: در استان همدان اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی برگزار می شود. اجلاس وابسته آن نیز که حدود ۱۶۰ عضو وابسته دارد آبان ماه سال ۹۷ در همدان برگزار خواهد شد.

همچنین ظرفیت اقامتی استان همدان در سال ۹۷، ۹ برابر خواهد شد. تا پایان سال، هدفگذاری برای ایجاد شغل ۱۹ هزار و ۹۰ شغل است که امیدواریم این عدد به ۲۵ هزار شغل پایدار برسد.

معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی گفت: اتفاق دیگری که در استان همدان افتاد این بود که طی دو هفته برگزاری جشنواره منبت کاری در شهرستان ملایر ۶۵ هزار نفر از این جشنواره بازدید کردند. برگزاری جشنواره مبلمان و منبت در شهرستان ملایر باعث شد که ۱۰ هزار نفر اقامت در این شهر وجود داشته باشد و ملایر به عنوان شهر ملی ثبت شود. این موضوع خوبی است که بتوان به همین بهانه گردشگران داخلی و خارجی را به ایران جذب کرد.

اعتبار بی سابقه برای اشتغال مناطق محروم

وی در ادامه سخنانش با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای تخصیص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه مناطق محروم روستایی و عشایری، اظهار کرد: پس از این فرمان بر اساس مصوبات دولت برابر ریالی این مبلغ از سوی منابع بانکی به پروژه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص می‌یابد که رقم آن در حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود که این اتفاق بی‌سابقه بوده است.

به گفته وی، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان این تسهیلات در حوزه تاسیسات اقامتی، بوم‌گردی و مناطق گردشگری و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر آن در حوزه صنایع دستی تخصیص می‌یابد.

وی تاکید کرد: بر اساس جلسه‌ای که با معاون رییس‌جمهور در امور مناطق محروم داشته‌ایم تاکید شده این بودجه به هیچ وجه در سایر بخش‌ها هزینه نشود. پیش‌بینی این است که با این اعتبار ۵۰ هزار شغل ایجاد شود. مناطق محروم می‌توانند از این منابع استفاده کنند به همین منظور کارگروهی در استان‌ها به ریاست استاندار و به دبیری مدیرکل اداره تعاون و کار و با مسئولیت‌پذیری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده است.

اوحدی اضافه کرد: مزیت این تسهیلات آن است که برای شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ درصد کارمزد تسهیلات و در مناطق محروم شش درصد کارمزد درنظر گرفته شده است که تقریبا این تسهیلات، قرض‌الحسنه حساب می‌شود. در مناطق مرزی نیز با توجه به تردد زائران اربعین و کمبودهایی که وجود دارد نیز بهتر است بخشی از اعتبارات نیز در این مناطق هزینه شود.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس توضیحاتی درباره سامانه بهین‌یاب ارائه کرد و افزود: تاکنون ۳۲۵ طرح سرمایه‌گذاری در این سامانه ثبت شده‌اند که ۲۹۴ طرح در کمیته، بررسی شده و ۸۴ طرح در شرف معرفی به شعبه‌های بانکی برای بهره‌مندی از تسهیلات است.

اوحدی ادامه داد: جلساتی با معاون رئیس جمهور در حوزه توسعه روستایی داشته ایم  در آن تاکید شد که این هزینه ها نمی تواند به سایر بخش ها انتقال داده شود و فقط باید در حوزه توسعه روستایی، گردشگری و صنایع دستی صرف شود. پیش بینی این است که از این ظرفیت بتوان ۵۰ هزار شغل تولید کرد. بوم گردی ها، عشایر، و مناطق محروم می توانند از این منابع استفاده کنند. در این راستا کارگروهی تشکیل شد با مسئولیت سازمان میراث فرهنگی. دبیرکارگروه نیز مدیرکل وزارت کار است.

وی افزود: یکی از ظرفیت های خوبی که فراهم شده این است که سامانه بهین یاب با ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع تشکیل شده برای اینکه به بنگاههایی که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند تسهیلاتی را ارائه کنند. ۲ سال تلاش شده بود که این سامانه تشکیل شود تا اینکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وارد این سامانه شود ولی این توفیق حاصل نشده بود تا اینکه ۴ دی ماه بر اساس تفاهم نامه با وزارت اقتصاد و معدن، این اقدام انجام شد تا صنعت گردشگری هم در این سامانه ثبت شود. این سامانه چون در استانها تشکیل و ثبت طرح ها در خود استانها تشکیل می شود از داخل استان نیز قابل رصد خواهد بود.

معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: ۳۲۵ طرح ثبت شده و ۲۹۴ طرح نیز در دست بررسی است. ۸۴ طرح نیز در شرف معرفی به شعبه هستند تا از این تسهیلات استفاده کنند.

وی افزود: بر اساس توافقی که با صندوق توسعه ملی انجام شده امسال سقف منابع تخصیص یافته به میراث فرهنگی فقط ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. بر این اساس در جلسه ای اعلام شد که در سال ۹۷، هزار و ۴۰۰ میلیارد یعنی ۴۰۰ درصد افزایش منابع صندوق توسعه ملی به گردشگری اختصاص یافته است. ویژگی های این منابع تخصیص یافته برای توسعه مناطق محروم این است که در این مناطق تسهیلاتی با ۱۰ درصد کارمزد و در مناطق برخوردار ۱۴ درصد تسهیلات در نظر گرفته می شود. در جلسه هماهنگی این موضع که با حضور مدیران ۷ بانک عامل برگزار شد قرار شد برای اینکه طرح ها در پروسه بانکی گرفتار نشوند کمیته مشترکی با هر بانک تشکیل شود.

اوحدی افزود: برای اولین بار شهرداری شهرها می توانند در جهت احیا، مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی اقدام کنند. در این مصوبه ای که به تصویب رسیده، آمده است از منابع داخلی برای احیای بناها استفاده شود و به شهرداری ها نیز تسهیلاتی بدهند.

وی ادامه داد: همیشه گردشگری در امور گمرکی محروم بوده است و نمی توانست از معافیت های گمرکی استفاده کند اما از این به بعد تجهیزاتی که مختص به گردشگری باشد برای ورود آنها معافیت گمرکی در نظر گرفته خواهد شد.

اوحدی گفت: در حوزه گردشگری شاید بخشی از تجهیزات برای هتل های ۴ و ۵ ستاره را به ناچار باید از خارج از کشور وارد کنیم. مانند آسانسور یا پرده نسوز که وجود این تجهیزات جزو استانداردهای یک هتل است. بنابراین باید معافیت گمرکی برای آنها در نظر گرفته شود.

معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی گفت: یک میلیارد دلار پروژه  مصوب گردشگری تحویل داده شد که از آن ۶۴ میلیون دلار در ۷ پروژه جذب شده است و توسط سرمایه گذار خارجی به بهره برداری رسیده و یا می رسد مانند هتل ۵ ستاره ای که در مشهد توسط سرمایه گذار کویتی بهره برداری می شود و یا هتل هایی که توسط عمانی ها ساخته خواهد شد.

اوحدی گفت: ما به ۴۰۰ هتل ۴ و ۵ ستاره نیاز داریم. ظرفیت اشغال متوسط هتل های ۴ و ۵ ستاره بالای ۷۵ درصد است. ما اگر یک گروه ۱۵۰ نفره داشته باشیم نمی توانیم در یک هتل همه آنها را پذیرا باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در ۷ فوریه اجلاس سالیانه سازمان یورومانی در پاریس با رویکرد فرصت سرمایه گذاری ایران با حضور ۳۰۰ سرمایه گذار، کارآفرین و نماینده کشورها و با حضور ایران برگزار می شود.

معاون سرمایه گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: یکی از مترقی ترین مجموعه قوانین جذب سرمایه گذار متعلق به ایران است. امنیت سرمایه‌گذار در قوانین قید شده و اعلام شده است که همان رفتاری را با سرمایه‌گذار خارجی باید کرد که با سرمایه گذار ایرانی داریم. سرمایه گذار خارجی می تواند سود سرمایه خود را با ارز خارجی از کشور خارج کند. هر اختلافی که در طور مسیر ایجاد شود سرمایه گذار خارجی می تواند این موضوع را به عنوان حکمیت در مجامع بین المللی قضایی مطرح کند. وزارت خارجه نیز مکلف است از وقتی پروژه ای به ثبت می رسد ویزای ۳ ساله مالتی پل به سرمایه گذار، خانواده و عوامل آن بدهد. در حوزه تسهیلات بانکی نیز باید مسیرها کوتاه شود.

اوحدی افزود: شهرداری ها می توانند از محل منابع صندوق توسعه برای احیای بناهای تاریخی استفاده کنند.

وی افزود: ۱۰ کشور عضو اکو ۷۸ تا ۸۰ درصد آمار گردشگران ورودی  را به خود اختصاص داده است.

تاثیر رفتار هیجانی رییس جمهور امریکا بر گردشگری ایران

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام، توضیح داد: ‌در مقطعی پس از برجام رونق جدی با سفر هیات‌های خارجی در این بخش صورت گرفته بود، حتی برخی از کشورها ریسک سفر و سرمایه‌گذاری در ایران را کنار گذاشتند اما در یک سال گذشته با تغییرات در حوزه استکبار جهانی و نوع رویکرد در عهدشکنی، حرکت استراتژی ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی اتفاق افتاد که تاثیرات خود را بر جذب گردشگر و سرمایه‌گذار خارجی گذاشت.

اوحدی افزود: آثار رفتار هیجانی و غیرعقلانی رییس‌جمهور آمریکا بر گردشگری ایران مشهود است، هر چند که آمارها نشان از رشد قابل قبول گردشگری دارد، اما جذب گردشگر در شرایط حاضر کار بسیار دشواری است. ما امیدواریم در سال تولید و اشتغال، صنعت پیشران گردشگری بهره‌برداری بسیاری از پروژه‌ها را در پی داشته باشد.

خواندن 526 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395