شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 11:06

گذری بر عملکرد نظام رفاه و تأمین اجتماعی در کشور هلند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نظام تأمین اجتماعی نقش مؤثری در تأمین امنیت اجتماعی، اقتصادی جامعه و رفع دغدغه‌های آینده مردم دارد. دغدغه‌هایی که اگر به موقع برطرف نشوند، پیامدهای نامطلوب آن می‌تواند امنیت مردم را تهدید کند. وجود یک نظام تأمین اجتماعی فراگیر می‌تواند پشتوانه محکمی برای اصلاحات نظام اقتصادی، انعطاف بازار کار، توسعه اجتماعی و تقویت بنیان های فرهنگی جامعه باشد.

طبق روال هر هفته روزنامه عصراقتصاد به منظور مقایسه عملکرد نظام تامین اجتماعی در ایران با سایر کشورها به بررسی نظام رفاه و تأمین اجتماعی در هلند پرداخته که ماحصل این بررسی را در ادامه می خوانید.

هُلند کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است.کشور هلند در زمینه اقتصاد در ردیف بیست و پنجم دنیا قرار گرفته است. از لحاظ سیستم آموزشی در جایگاه چهارم و در عرصه‌های بهداشت و آزادی های فردی به ترتیب رتبه ششم و هفتم را از آن خود نموده است.

هلند یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی کردن است. طبق اعلام سازمان یونیسف، کودکان هلندی شادترین کودکان در جهان هستند. سطح بالای کیفیت زندگی در این کشور و اقتصاد قوی آن همگی از نکات قابل توجهی هستند که تعجب دیگر کشورهای توسعه یافته را نیز برانگیخته است.

نظام تأمین اجتماعی درهلند

نظام تأمین اجتماعی به عنوان مهم ترین نظام حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه، همواره سعی در ایجاد سیستمی جامع جهت رفع نیازهای دوران بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگی دارد که دغدغه بسیاری از مردم جهان است. بر همین اساس، کشور هلند نیز از سال 1901 با ایجاد سیستم بیمه‌های اجتماعی اجراي این طرح را آغاز کرد.
دولت هلند با تاسیس بانک بیمه‌های اجتماعی، مسئولیت اجرای طرح های بیمه ای و درمانی سیستم بیمه های اجتماعی را به عهده این نهاد گذاشته تا با گسترش و بسط حوزه حمایت‌های اجتماعی، کلیه گروه‌های جمعیتی کشور را تحت پوشش قرار داده و مزایای بیماری، بارداری، بیکاری، حادثه ناشی از کار، کمک هزینه عائله مندی و ... را که بخشی از تسهیلات مصوب این سیستم محسوب می‌شود به هلندی‌های داخل و خارج از کشور، ساکن اتحادیه اروپا  ارائه کنند.

سطح رفاه اجتماعی در هلند به اندازه‌ای بالا است که نیازی به دریافت دو حقوق در یک خانه نیست. سیاست‌های اقتصادی دولت در دهه 80 میلادی بر تقسیم عادلانه ثروت تاکید داشت و کمک های دولتی فراوانی به خانوارها اختصاص داده می‌شد تا زنان بتوانند در خانه کنار فرزندانشان باقی بمانند.

نظام درمانی در هلند

نظام مراقبت‌های بهداشتی و درمـانی در کشور هلنـد، شامل  دو بخـش خصوصـي و دولتـی اسـت. مراقبـت بهداشتی درمانی تا حد زيادی توسط مؤسسات خصوصی عرضه می‌شود. فراهم بودن، دسترسی و تأمين مالی مراقبت‌ها نيز از طريق قانون تضمين شده است.

هزينه‌های معمول پزشكی به وسيله قراردادهای بيمه ای مختلف كه عمدتاً تحـت شـمول قـانون بيمه سلامت هستند، پرداخت می‌شود.

افرادي كه درآمد سالانه آنها از سـقف مشخصـی پـايينتـر باشد و تمامی كساني كه داوطلب مزاياي تأمين اجتماعی هستند، الزاماً تحت پوشش اين قانون قـرار می‌گيرند. در حدود ۶۳ درصد از جمعيـت هلنـد تحـت پوشـش قـانون بيمـه سـلامت هسـتند.

سیستم بازنشستگی درهلند

سیستم صندوق بازنشستگی هلند در برگیرنده یک نرخ ثابت صندوق بازنشستگی است. اکثر کارمندان این کشور در برنامه‌های حرفه‌ای بازنشستگی که به معنی پرداخت براساس متوسط درآمد در طول عمر برای هر کارمند می‌باشد، شرکت می‌کنند. به علت مشارکت قوی کارکنان، سیستم حقوق بازنشستگی هلند دارای اقتصاد قوی است  که به کارمندان اجازه می‌دهد تا در برابر سیستم‌های بازنشستگی سایر نقاط جهان، مقدار بسیار پایین‌تری را پرداخت کنند.

انواع مستمري بازنشستگی درهلند

در صورت داشتن درآمد، پرداخت حق بیمه سالیانه براي بیمه شده از سن 15 تا 65 سالگی ضروري است.
مستمري ازکار افتادگی

 این مستمري به بیمه شدگان جوان تر از سن 65 سال با کاهش توانایی انجام کار پرداخت می شود. بین بیمه شده ای که پس از یک دوره 2 ساله به طور کامل ودائمی از کارافتاده و بیمه شده از کار افتاده موقت، طبق تشخیص و ارزیابی فقدان درآمد، تمایز و تفاوت وجود دارد.
مستمري ازکارافتادگی دائمی

این مستمري به کارگران با میزان از کارافتادگی حداقل 80 درصد که به طور کامل و دائم قادر به انجام کار نمی‌باشند و درآمد فعلی آنها کمتر از 20 درصد از درآمد سابق باشد و امیدي به بهبود نداشته باشند، تعلق می‌گیرد.

از کارافتادگی جزئی

 این مستمري به کارگران با میزان از کارافتادگی 35 تا درصد که توانایی انجام بعضی از کارها را داشته باشند، تعلق می گیرد.

کمک هزینه مراقبت دائمی

در صورتی که طبق ارزیابی به عمل آمده، فرد بیمه شده به عنوان از کارافتاده دائمی و کلی تشخیص داده شود و برای انجام کارهای روزانه نیازمند مراقبت دائمی دیگران باشد، پرداخت می‌شود.
کمک هزینه تکمیلی

 در صورتی که درآمد خانواده بیمه شده کمتر از حداقل سطح معیشت اجتماعی باشد، پرداخت می شود.
مستمري بازماندگان

به فرد بیوه ( زن یا مرد)، همخانه دائمی مجرد یا کودك یتیمی که هر دو والد خود را از دست داده باشد، تا سن 16 سالگی (تا سن 18 سالگی در صورت ازکارافتادگی و تا سن 21 سالگی در صورت اشتغال به تحصیل) تعلق می‌گیرد.
مستمري بازماندگی در صورت ازدواج قانونی قطع می شود. مستمري بازماندگان در سن 65 سالگی قطع شده و مستمري بازنشستگی، جایگزین آن می شود.
کمک هزینه کفن و دفن

 این مزایا در صورت فوت کارگر استخدامی یا غیر استخدامی، مزایا بگیر، مزایاي بیماری یا مزایاي از کارافتادگی، مستمري بگیر بازنشستگی یا همسر وی یا مزایا بگیر مستمری بازماندگی و فرزندان تحت تکفل او پرداخت می‌شود.
مزایا در خارج از کشور نیز قابل پرداخت است، مشروط بر اینکه فرد در یکی ازکشور های اتحادیه اروپا ساکن باشد.

خواندن 1078 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395