یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی:

بازسازی مناطق زلزله كرمانشاه دو برابر برآورد اولیه هزینه بر است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد ارفع

عصراقتصاد: رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در رابطه با هزینه های بازسازی مناطق زلزله كرمانشاه گفت:تاكنون دو برابر برآورد اولیه ما بازسازی این مناطق هزینه بر بوده است.

علیرضا تابش در پاسخ به سئوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینكه چه میزان تسهیلات برای بازسازی مناطق زلزله زده لازم است گفت: برآورد اولیه ما برای بازسازی  حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای وام و ۲۸۰ میلیارد تومان برای تسهیلات بلاعوض بوده است. اما این رقم با توجه به افزایش سقف تسهیلات تغییر کرده است و به ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است که ۵۰۰ میلیارد تومان آن کمک بلاعوض دولت است كه این ارقام حكایت از این دارند كه حدود دو برابر میزان پرداختی های دولت افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینكه افزایش هزینه ها ناشی از بالا رفتن قیمت فولاد بر بازسازی مناطق زلزله زده تاثیر گذار نخواهد بود افزود: ما ۳۵ هزار تن فولاد را پیش خرید كرده ایم به گونه ای كه رقم پیش خرید ما شامل افزایش نرخ نشود. رییس بنیاد مسکن همچنین در رابطه با تسهیلات ارائه شده به زلزله زدگان گفت:حدود ۳۰ هزار واحد به بانک برای تسهیلات معرفی شده و ۱۶ هزار واحد نیز انعقاد قرارداد صورت گرفته که ۵۲۰۰ واحد احداثی روستایی و ۱۰ هزار واحد هم تعمیراتی است.

تابش با بیان اینكه مراحل كارشناسی و برآورد خسارت در مناطق زلزله زده به پایان رسیده اند افزود: طبق آمار به دست آمده حدود ۱۰۰ هزار واحد خسارت دیده اند که از این تعداد ۴۰ هزار و ۵۴۵ واحد تخریبی و ۵۹ هزار و ۱۱۵ واحد تعمیری هستند.

وی با بیان اینكه واحد های تعمیری نیز خود به دو گروه خسارت عمده و جزئی تقسیم بندی می شوند گفت: در گروه ساختمان هایی كه دارای خسارت های عمده هستند این ساختمان ها با تعمیرات معمولی بازسازی نمی شوند به همین خاطر پیش بینی ما این است که لازم باشد تا حدود ۲۰۰۰ واحد را مقاوم سازی اساسی كنیم البته برای ارائه تسهیلات به این واحدها همچو واحد های احداثی پرداخت می شود و مشاور علاوه بر طراحی، نظارت را نیز انجام می دهد.

تابش در رابطه با شایعات و گلایه هایی در مورد اینكه هنوز تعدادی از ساکنان کرمانشاه کانکس ندارند، گفت: تا کنون بیش از ١۵هزار واحد کانکس نصب شده است و این میزان نصب کانکس بر اساس احتساب تعداد خانه‌های ١٠٠درصد تخریب شده است.

وی ادامه داد: تعداد خانه‌های تخریبی مشخص است و براساس این آمار به ساخت کانکس اقدام شده است كه از مقداری از این تعداد را سپاه كه مسئول ساخت کانکس در روستاها است ساخته، تحویل و نصب كرده است و تعدادی دیگری را ارتش و بنیاد مسکن كه مسوول ساخت و نصب کانکس در شهرها بودند انجام داده اند که آمار مجموع آن ها تا کنون ١٢هزار کانکس نصب شده است.

تابش ادامه داد: ٣هزار کانکس دیگر هم توسط خیرین ساخت و نصب شده است حال اینکه اگر کسی از اخذ کانکس جا مانده است باید درخواست کند و صحت نیاز وی به کانکس باید تایید شود چراکه عده‌ای بجای کانکس پول آن را به مبلغ ۵میلیون تومان دریافت کرده‌اند و تا کنون هزینه ٣هزار واحد کانکس را به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم.

تابش به تفاهمنامه‌ای كه بین دانشگاه تهران و بنیاد در زمینه امور فنی در کرمانشاه پس از زلزله امضا شده است اشاره كرد و گفت: نظارت بر ساختمان احداثی از سوی سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود اما کنترل مضاعفی خواهد شد که نظارت عالیه بر طرح‌های ارزیابی و بهسازی لرزه‌ای خواهد بود که با همکاری دانشگاه تهران انجام می‌شود.

وی افزود: ساختمانی را که می‌سازیم چه به لحاظ مقام سازی و چه نوسازی نیازمند طراحی و کنترل کامل آن هستیم که از این پس با کمک دانشگاه تهران این اقدامات را انجام می‌دهیم تا مردم این اطمینان را داشته باشند که به صورت مقاوم و براساس استانداردها ساخته شده است.

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه مردم زلزله زده مردمی هستند که آسیب‌های روحی دیده‌اند،گفت: از متخصصان و روان شناسان برای بهبود وضعیت روحی مردم کرمانشاه استفاده خواهیم کرد که در این بخش هم از ظرفیت دانشگاه تهران استفاده خواهیم کرد.

تابش ادامه داد: انجام آزمایشات میدانی ارتعاشات اجباری ارتعاشات محیطی و پایش سلامت سازه‌ها از موضوعات تفاهمنامه با دانشگاه تهران است.

وی افزود:برای كمك به زلزله زدگان و دسترسی آن ها با خدمات كارشناسی تمام بار مالی این تفاهمنامه را بر عهده گرفته ایم.

 

خواندن 635 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395