یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه مهمانپذیران در گفتگو با عصر اقتصاد:

دولت باید ناظر سازنده بر عملکرد بخش خصوصی باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد:محمدزاده ضمن بیان اینکه تمام کسانی که امروزه هتلدار هستند در گذشته مهمانپذیر بوده اند، افزود: به دلیل افزایش جمعیت و رشد جمعیت گردشگران، مهمانپذیران به هتلداری ارتقا پیدا کردند.

وی افزود: در حال حاضر از نظر اقتصادی مجموعه مهمانپذیران در حال رکود است زیرا گردشگر خارجی متناوب نداریم بلکه اکثر آنها موضعی و در زمان ها و ماه های به خصوص آن هم با دلایل سیاسی، تجاری و پژوهشی به ایران سفر می کنند.

رئیس اتحادیه مهمانپذیران اظهار کرد: اولین مسئله ای که در بخش گردشگری وجود دارد، این است که باید این صنعت را که در حال حاضر در دست دولت است به بخش خصوصی واگذار کنند. به نظر من دولت باید یک ناظر سازنده باشد و این امر می تواند باعث اشتغال زایی، درآمدی، زیرساختی و گردش اقتصادی بخش گردشگری شود.

وی ضمن بیان اینکه دولت هیچ کمکی به بخش خصوصی نمی کند، افزود: بخش خصوصی آن چیزی که در توان دارد، در عرصه ظهور می گذارد اما با محدود کردن و سختگیری هایی که از سوی نهاد های مختلف دولتی وضع می شود، بخش خصوصی را منزجر نسبت به سرمایه گذاری می کنند؛ این در حالی است که بخش خصوصی اشتغال زا است یعنی کوچکترین مهمانپذیر 8 نفر و بزرگترین مهمانپذیر حدود 30 نفر شاغل دارد؛ به طور میانگین حدود 2500 نفر شاغل در مهمانپذیران استان تهران وجود دارد که این رقم از تعداد کارگران یک کارخانه بزرگ هم بیشتر است؛ بنابراین لازم است به این بخش توجه بیشتری شود و برای استمرار فعالیت آن حمایت‌های مربوطه صورت گیرد.

وی ضمن بیان اینکه ایجاد اشتغال نوعی کمک به دولت است، اظهار کرد: بخش خصوصی با سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال کرده است و هیچ نهادی حق کارشکنی در این بخش را ندارد. ما باید بتوانیم بستر سازی کنیم و بخش خصوصی را به چالش بکشیم و یک نیروی بالقوه از لحاظ فکری، شرایطی و بانکی باشیم.

محمدزاده ادامه داد: در سایر کشور ها، بخش گردشگری معاف از مالیات است اما در ایران اداره مالیات، شهرداری و وزارت بهداشت هر کدام به نوعی مانع فعالیت های مثبت می شوند. در حال حاضر برای فعالیت علاوه بر پرداخت مالیات و انواع عوارض دشواری‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال برای راه اندازی یک مهمانپذیر کوچک که اشتغالزایی هم دارد شهرداری هزینه‌های قابل توجهی را با عنوان تغییر کاربری مطالبه می‌کند در حالی که در تمام دنیا از سرمایه‌گذاران کارآفرین حمایت‌های مختلف صورت می‌گیرد تا اشتغالزایی با سرعت بیشتری انجام شود. اکنون نیز باور ما آن است که همکاری شهرداری، اداره مالیات و وزارت بهداشت با این صنعت می‌تواند شرایط بهتری ایجادکند.

رئیس اتحادیه مهمانپذیران ضمن اشاره به اصل 44 قانون اساسی اظهار کرد: در این اصل بیان شده است که هر عملی را باید به متخصص آن سپرد؛ برنامه افق چشم انداز 1404 نیز همین نکته را در نظر دارد.

وی افزود: در شهر تهران 110 مهمانپذیر در حال فعالیت هستند، زیر مجموعه اتحادیه مهمانپذیران جهت صدور جواز کسب مهمانپذیران، اقامتگاه ها و زائرسرا ها هستند. مهمانپذیران از لحاظ درجه بندی نیز به درجه یک ممتاز، یک، دو و سه تقسیم می شوند که درجه یک ممتاز در حد هتل های یک و حتی دو ستاره هستند.

در حال حاضر اکثر مهمان های خارجی در مهمانپذیران اطراف میدان امام خمینی مستقر هستند به دلیل وجود آثار باستانی فراوان مثل کاخ، شمس العماره و موزه ها و بافت سنتی به آن منطقه مراجعه می کنند.

محمدزاده به مهمانپذیران غیر مجاز نیز اشاره کرد و گفت: اشخاصی هستند که بدون مجوز مهمانخانه تأسیس کرده اند و هیچ گونه نظارتی هم از سوی دولت و مراجع مربوطه بر آنها نمی شود و این مهمانخانه های غیر قانونی از نظر امنیتی نیز پر مخاطره هستند؛ چون تروریست ها و افراد متخلف اکثراً در مکان هایی مستقر می شوند که از آنها کارت و مدارک نخواهند. یک مهمانپذیر مالیات، عوارض پرداخت می کند و توسط سایر نهادهای دولتی مورد نظارت قرار می گیرد این در حالی است که مهمانخانه های غیر قانونی هیچ یک از این مالیات ها را پرداخت نکرده و از سوی نهاد های مختلف نیز نظارت نمی شوند به بیان دیگر فشار اصلی بر روی کسانی است که مجوز دارند.

محمدزاده ضمن بیان اینکه طی سال‌های گذشته تعداد مهمان‌پذیرهای شهر تهران از ۳۲۰ مهمان‌پذیر به حدود 110 مورد رسیده، اظهار کرد: با توجه به سختی شرایط حتی پیش‌بینی می‌کنیم در صورت عدم همکاری بخش دولت، شهرداری و سایر ارگان‌های مرتبط با این حرفه سایر مهمان‌پذیرهای برجا مانده نیز در آینده نه چندان دور فعالیت خود را تعطیل کنند.

رئیس اتحادیه مهمانپذیران گفت: با توجه به اینکه با ورود یک توریست به کشور حدوداً 8 شغل اصلی ایجاد می شود، با سرمایه گذاری در این بخش می توان درآمد خوبی از این صنعت ایجاد کرد؛ ورود هر توریست به کشور معادل 10 بشکه صادرات نفت است. بنابراین بخش خصوصی و صنعت گردشگری، بزرگترین، بهترین، سالم ترین و بروزترین صنعتی است که می تواند به دولت کمک شایانی کند.

وی در رابطه با اوضاع اقتصادی مهمانپذیران بیان کرد: دولت به روش های مختلف از ما مالیات اخذ می کند؛ مالیات مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر قبوض آب و برق و گاز و تلفن، مالیات بر درآمد از جمله مالیات هایی است که ما به دولت می پردازیم. کمک دولت بخشودن مالیات ها است زیرا وقتی بخش خصوصی بدون اخذ هیچ هزینه ای از دولت، اشتغال زایی می کند به نوعی مالیات به دولت می دهد.

محمد زاده اظهار کرد: تبدیل شدن سازمان گردشگری به وزارتخانه حرکتی مثبت است چون در وزارتخانه بودجه هدفمند در نظر گرفته می شود و به نظر من باید هیأت عالی نظارتی نیز تشکیل شود به گونه ای که قیمت گذاری، انتخابات و اعمال قانون توسط آن هیأت انجام شود.

خواندن 440 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395