یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:40

برف و کولاک در نیمی از استان‌های کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تداوم بارش برف در بسیاری از استان‌ها باعث بسته شدن برخی راه‌ها، تعطیلی مدارس و لغو برخی پروازهای فرودگاه‌ها در صبح یکشنبه هشتم بهمن شد.

استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، گلستان، قزوین، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، همدان ، تهران، استان مرکزی، گیلان ، اصفهان،مازندران ،خراسان رضوی و ارتفاعات محورهای کندوان، هراز و فیروزکوه شاهد بارش شدید برف هستند.
محور فیروزکوه(محدوده گدوک) دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید است و در استان آذربایجان شرقی(محورهای مراغه - هشترود و بستان‌آباد - زنجان)، در استان آذربایجان غربی (محورهای ارومیه - نقده و پیرانشهر)، در استان اردبیل (گردنه الماس) و در استان همدان(گردنه‌های آوج، اسدآباد و همه‌کسی) شاهد کولاک و یخ‌زدگی بوده و تردد خودروها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.
همچنین مدارس استان های البرز، همدان ، برخی مناطق مازندران، قزوین، مناطق صعب‌العبور گلستان، برخی مناطق کردستان، اردبیل، لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی،کرمانشاه و مناطق 19گانه تهران‌ و فیروزکوه و دماوند امروز یکشنبه به علت بارش برف تعطیل شده است.
در استانهای تهران و قزوین فعالیت ادارات با دوساعت تاخیر آغاز می شود و در استان البرز نیز امروز تمام ادارات به جز دستگاههای امداد رسان تعطیل هستند.
باتوجه به بارش شدید برف وکولاک وکاهش دید افقی زیر 200 متر تا اطلاع بعدی تمام پروازها در فرودگاهای امام خمینی و مهرآباد تهران ، فرودگاه ایلام و چهار پرواز فرودگاه زاهدان لغو شده است. 
اخبار بارش برف و باران در استانهای مختلف کشور را مرور می‌کنیم.
** کرمانشاه 
بارش برف راه ارتباطی 27 روستای شهرستان کنگاور را مسدود کرد
براساس این گزارش ، مسافران تا زمان بازگشایی مسیرها، از سفر به مناطق روستایی خودداری کنند.
براثر بارش شب های گذشته و صبح امروز راه 27 روستای دهستان های قزوینه و خزل غربی کنگاور مسدود شده و هم اکنون پنج اکیپ راهداری به همراه پنج دستگاه برفروب و 12 نفر در روستاهای این شهرستان در تلاش برای بازگشایی راه این روستاها و تسهیل در تردد در مسیرهای برف گیر هستند.
شدت بارش برف و کولاک که از شامگاه روز گذشته در این شهرستان آغاز شده، موجب لغزندگی راه ها و کندی تردد در مسیرهای ارتباطی شده است.
** آذربایجان شرقی 
در پی بارش برف روز گذشته و ادامه پدیده کولاک برف در مناطق کوهستانی و گردنه ها رفت و آمد در محورهای روستایی و گردنه های استان با زنجیر چرخ میسر است.
ماموران راهداری تاکنون راه 500 روستای استان را برف روبی کرده و برف روبی راه 350 روستا و محورهای ارتباطی استان همچنان ادامه دارد.
بیشتر شهرستان های استان تحت تاثیر نفوذ سامانه بارشی جدید قرار گرفته اند و در گردنه ها و محورها پدیده کولاک برف وجود دارد. 
با توجه به بسته بودن آزاد راه پیامبر اعظم (ص) در محدوده زنجان - تهران، از تردد خودرو در این مسیر جلوگیری می شود.
به منظور پیشگیری از در راه ماندن خودروها در شرایط نامناسب محور به دلیل کولاک برف و یخ زدگی سطح جاده، تصمیم بر اعمال محدودیت برای تمامی خودروها گرفته شد.
محور مراغه - هشترود و سراب - اردبیل بسته است و سایر محورهای استان هم لغزنده است و رانندگان باید با رعایت مقررات رانندگی در شرایط زمستانی نسبت به سفرهای برون شهری اقدام کنند.
در زمان حاضر بارش برف در محورهای تبریز- اهر ، تبریز - بناب و تبریز - بستان آباد ادامه دارد وهموطنان از سفرهای غیرضرور خودداری و در صورت اضطرار هم خودروی خود را به زنجیر چرخ مجهز کنند.
همچنین پرواز این فرودگاه از شب گذشته به دلیل بارش برف در تهران و برودت هوا لغو شده است.
در صورت تداوم شرایط نامناسب جوی و برودت هوا احتمال افزایش تعداد پروازهای لغو شده در مسیر تبریز - تهران و برعکس به 10 پرواز وجود دارد.
مدارس برخی شهرستان های آذربایجان شرقی به علت بارش برف و سرمای هوا امروز یکشنبه برای دومین روز متوالی تعطیل است.
**آذربایجان غربی
راه ارتباطی حدود 385 روستای این استان بر اثر بارش سنگین برف و یخبندان بسته است.
حدود 150 هزار نفر از ساکنان این روستاها در محاصره برف قرار دارند.
این روستاها در شهرستان های پیرانشهر، مهاباد، نقده، تکاب، سلماس، خوی، اشنویه، شاهین دژ و ارومیه واقع شده است.
عملیات بازگشایی در اکثر راه های ارتباطی آغاز شده است.
تمامی راه های اصلی و بین شهری در زمان حاضر به همت راهداران بازگشایی شده است و 68 اکیپ راهداری در 650 کیلومتر از گردنه های استان مشغول برف روبی و نمک پاشی هستند.
با توجه به وجود کولاک و یخبندان در بیشتر گردنه های استان به ویژه در محورهای ارومیه - مهاباد، ارومیه - سلماس، ارومیه - سرو، ارومیه - راژان، مهاباد - بوکان، شاهین دژ - مایین بولاغ تکاب، تکاب – ایرانخواه، رانندگان باید با استفاده از تجهیزات لازم از جمله زنجیرچرخ تردد کنند.
بارش برف از روز پنجشنبه در آذربایجان غربی آغاز شده است و با وجود گذشت بیش از 48 ساعت همچنان ادامه دارد؛ در این مدت حدود 10 سانتیمتر در معابر درون شهری و افزون بر 35 سانتیمتر در ارتفاعات بارش برف گزارش شده است.
با وجود گذشت بیش از پنج هفته از زمستان، این توده بارشی نخستین برف را به صورت گسترده در سطح آذربایجان غربی به ارمغان آورده و موجب شادی مردم شده است.
با توجه به بارش برف، برودت هوا و یخبندان مدارس برخی از مناطق استان آذربایجان غربی امروز / یکشنبه هشت بهمن/ در نوبت صبح تعطیل است.
**اردبیل
سحرگاه یکشنبه دمای هوای اردبیل منفی 10 درجه سانتیگراد و آسمان این شهر ابری همراه بارش برف با شدت و ضعف متناوب است.
براساس پیش بینی هواشناسی ؛ از شدت ناپایداری ها تا عصر امروز کاسته شده و به خاطر صاف شدن آسمان و نیز نفوذ سرمای پشت ناوه ؛ بر برودت هوای منطقه در سپیده دم دوشنبه به مقدار زیاد افزوده می شود و احتمال رسیدن سرمای کمینه در ایستگاههای سردسیر این استان به منفی 24 درجه وجود دارد.
همچنین از اواسط این هفته با آغاز وزش باد ؛ وقوع پدیده کولاک در گذرگاههای منطقه انتظار می رود که در محورهای مواصلاتی بین شهری از شدت زیاد برخوردار خواهد بود.
تداوم بارش برف و سرمای هوا مدارس اکثر شهرها و روستاهای استان اردبیل را در روز یکشنبه برای دومین روز پیاپی تعطیل کرد.
ادامه و تشدید بارش برف همراه با کولاک و سرمای زیاد از عصر شنبه ساکنان اردبیل و بعضی دیگر از شهرستانهای سردسیر این استان را با مشکلاتی مواجه کرده است.
** البرز
به دلیل تداوم بارش سنگین برف و یخبندان کلیه ادارات دولتی استان البرز به جز دستگاه های خدمات رسان و امدادی امروز یکشنبه تعطیل است.
بانک های استان نیز امروز یکشنبه با 3 ساعت تاخیر کار خود را آغاز می کنند.
برف سنگین سبب قطعی برق مناطقی از استان از جمله شهرک اداری کرج شده است.
فرود برف سنگین بر روی شبکه های برق سبب قطعی برق شده که 10 تیم شرکت توزیع برق در حال رفع این مشکل هستند.
بارش سنگین همچنین شب گذشته و صبح امروز باعث اختلال در تردد خودروها در خیابان های کرج و دیگر شهرستان های استان، جاده های برون شهری و ایجاد ترافیک های سنگین شده است.
** تهران
همه مدارس استان تهران به علت بارش برف و برودت هوا روز یکشنبه /هشتم بهمن / در نوبت صبح و مدارس شهر تهران در نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل شد.
همچنین به علت لغزندگی معابر و خیابان‌ها، همه ادارات استان تهران امروز کار خود را با 2 ساعت تاخیر شروع کردند.
محور ارتباطی تهران - قم به صورت رفت و برگشت به دلیل کولاک شدید و یخبندان مسدود است و اجازه تردد داده نمی شود.
علاوه بر محور تهران - قم محورهای تهران - ساوه و تهران - کرج نیز به صورت رفت و برگشت به دلیل برودت هوا ، بارش برف یخ زدگی مسدود است.
عوامل پلیس راه، راهداری و دیگر دستگاه‌های خدماتی مشغول پاکسازی محور تهران به قم هستند که با توجه به شدت بارش برف این محور به منظور حفظ ایمنی مسافران، به صورت موقت مسدود شده است.
** قم 
آزادراه قم - تهران به دلیل بارش شدید برف و کولاک که از شب گذشته آغاز شده، از ساعت 2 بامداد امروز بسته شده و تا ظهر نیز مسدود می باشد.
بارش برف در منطقه نعلبندان و محدوده حسن آباد تهران در آزادراه قم - تهران که از شب گذشته آغاز شده باعث مسدود شدن این محور از کیلومتر 70 قم به سمت تهران شده است.
تا زمانی که مشکل در محدوده حوزه استحفاظی تهران حل نشود، خودروها اجازه تردد از سمت قم به تهران را ندارند.
تمام نیروهای امدادی برای بازگشایی مسیرها بسیج شده اند و با توجه به وضعیت جاده ها امیدواریم این مشکل تا ظهر امروز برطرف شود.
مشکلی در مسیر تردد تهران به سمت قم نیست و خودروها می توانند با زنجیر چرخ حرکت نمایند.
دیگر محورهای مواصلاتی استان قم از جمله محورهای روستایی و محورهای راهجرد، سلفچگان و دلیجان باز است و تردد روان می باشد.
در حال حاضر 6 دستگاه امدادی در محور قم - تهران و یک دستگاه نیز در عوارضی قم - تهران برای خدمات رسانی به مسافران در راه مانده مستقر شده است.
**چهارمحال و بختیاری
بارش برف و پدیده کولاک موجب کندی تردد در گردنه مروارید و حلوایی در محور ارتباطی شهرکرد- لردگان - خوزستان شد.
در حال حاضر به دلیل بارش برف و کولاک، تردد در گردنه‌های چری و شاه‌ منصوری کوهرنگ و محور ارتباطی شهرکرد به لردگان تنها با زنجیر چرخ و چراغ مه شکن امکان پذیر است.
تمامی محورهای استان به دلیل بارش برف، وزش باد و بوران موجب کاهش دید افقی و لغزندگی معابر و نیز کندی تردد شده است.
کمک رسانی به 80 مسافر گرفتار در برف در شامگاه شنبه انجام شده است. 
بارش برف مسافران را در گردنه های شاه منصوری و چری دچار مشکل کرد که اکیپ های هلال احمر به کمک آنها شتافتند.
تعداد 15 مسافر در پایگاه امداد و نجات جاده ای صمصامی نیز اسکان داده شدند.
فعالیت تمامی مدارس استان روز یکشنبه هشتم بهمن ماه با یک ساعت تاخیر در ساعت 9 صبح آغاز می شود
به دلیل برودت هوا، بارش برف و باران و لغزندگی معابر، مدارس استان با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می کنند.
** خراسان رضوی
پروازهای مشهد به مقاصد تهران، ایلام و نوشهر به دلیل شرایط جوی نامناسب مقصد لغو شد.
بارش برف در شهرستانهای جنوب این استان موجب لغزندگی سطح جاده ها شده است.
بارش برف پراکنده در جاده های شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه، رشتخوار، مه ولات، باخرز، کاشمر و بردسکن ادامه دارد.
همچنین مدارس ابتدایی نواحی هفتگانه مشهد دربرخی مناطق دیگر استان درنوبت صبح تعطیل شد . 
** کردستان 
کولاک، یخبندان و مه شدید در جاده های کردستان حاکم شده و تردد در بسیاری از راه ها فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.
هم اکنون در جاده های سنندج - همدان، سنندج - دیواندره - سقز، سنندج - مریوان و سقز - بانه با یخبندان، مه صبحگاهی و کولاک شدید است و در بسیاری از این جاده ها کاهش دید در اثر کولاک و مه شدیدباعث اخلال در تردد خودروها شده است.
با همکاری پلیس راه، تمام خودروهای عبوری از لحاظ داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی کنترل می شوند تا در مواقع ضروری بتوانند در جاده های و مناطق کوهستانی و گردنه های برف گیر تردد کنند.
راهداران شب گذشته علاوه بر اسکان موقت 150 مسافر در راه مانده به 100 خودروی فاقد زنجیز چرخ و گرفتار در برف در جاده های استان امداد رسانی کردند.
**استان مرکزی 
امداد رسانی به 260 در راه مانده توسط هلال احمر استان مرکزی از عصر دیروز تاکنون انجام شده است .
در این مدت 92 دستگاه خودرو در راه های ارتباطی ساوه - تهران، ساوه - بوئین زهرا و تفرش - سلفچگان رهاسازی شده است.
در راستای امداد رسانی به در راه ماندگان، 9 تیم هلال احمر در راه های ساوه - تهران، ساوه - بوئین زهرا و تفرش - سلفچگان حضور دارند و مشغول ارایه خدمات به مردم هستند.
اتوبان ساوه - تهران از شب گذشته (شنبه) به دلیل تصادف 2 دستگاه تریلی مسدود شده و تلاش برای بازگشایی آن ادامه دارد.
در پی بارش برف سنگین شامگاه شنبه در این شهرستان، مسافران سه اتوبوس و 20 دستگاه سواری در امامزاده اسحاق(ع) شهر ساوه اسکان داده شدند.
کولاک و برف سنگین این مسافران را در جاده های شهرستان ساوه گرفتار کرده بود که با تلاش نیروهای امدادی در حرم امامزاده اسحاق(ع) اسکان موقت داده شدند.
سه باب مدرسه و یک مهمانسرای آموزش و پرورش ساوه نیز برای اسکان احتمالی مسافران گرفتار در برف و جاده آماده و تجهیز شده است.
در محدوده رودشور در آزادراه ساوه - تهران تصادف روی داده و این آزاد راه اکنون به علت برف، ‌کولاک و بوران ‌مسدود است.
** همدان 
ریزش برف موجب لغزنده شدن تمامی محورهای برون شهری این استان شده است با این وجود تردد بدون هیچگونه مشکلی جریان دارد.
در حال حاضر تمامی جاده های برون شهری این استان لغزنده است و در ارتفاعات و گردنه ها شاهد باد و کولاک زمینی هستیم.
همچنین در ارتفاعات و گردنه ها مه گرفتگی وجود دارد ولی در قسمت های کفی و جاده های صاف راننده دارای شعاع دید بیشتر است.
به علت ریزش برف تعدادی از مدارس این استان در نوبت صبح روز یکشنبه تعطیل است.
** زنجان
بارش برف و کولاک منجر به مسدود شدن راه ارتباطی 104 روستای شهرستان زنجان شده است.
با توجه به بارش برف، یخبندان و سرمای هوا، مدارس ابتدایی نوبت صبح برخی از شهرستان ها در روز یکشنبه، 8 بهمن تعطیل اعلام شد.
به دلیل کولاک شدید جاده قدیم 'ترانزیت' زنجان - قزوین نیز تا اطلاع ثانوی بسته شد و پلیس راه برای حفظ جان رانندگان و سرنشینان اجازه تردد به خودروها را نمی دهد.
یک هزار و 142 مسافر عبوری از مسیرهای ارتباطی زنجان به علت نامساعد بودن شرایط جوی و وضعیت جاده ها، در شهرهای مختلف این استان اسکان داده شدند.
وزش باد شدید با سرعت 40 تا 60 کیلومتر برساعت همراه با کولاک و یخبندان اغلب محورها به ویژه ارتفاعات و گردنه های این استان را فرا گرفته است.
** سمنان
مدارس برخی از شهرستان های استان سمنان به دلیل لغزندگی معابر ناشی از بارش برف تعطیل شده است.
گردنه آهوان در محور سمنان - دامغان به علت بارش شدید برف و بوران، صبح روز یکشنبه مسدود شده است.
** قزوین
آزاد راه های قزوین- رشت و قزوین- زنجان به علت کولاک شدید از شنبه شب تا صبح یکشنبه همچنان بسته هستند.
تمامی مدارس استان قزوین به علت بارش بارف و لغزندگی معابر در همه مقاطع تحصیلی نوبت صبح و بعدازظهر یکشنبه تعطیل اعلام شد.
همچنین به علت سرما و یخبندان رفت و آمد وسایل نقلیه در راه ها و گردنه های این استان تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.
کولاک و یخبندان باعث شد فعالیت اداره های استان به جز دستگاه های امدادی و خدمت رسان در روز یکشنبه هشتم بهمن ماه با 2 ساعت تاخیر آغاز شود.
** مازندران 
در پی بارش برف روز گذشته و ادامه آن در مناطق کوهستانی رفت و آمد در مسیر اصلی راه روستائی محور سوادکوه ، تنها با زنجیر چرخ میسر است .
همچنین در پی بارش برف و باران روز گذشته و بسته شدن جاده هراز و چالوس ؛ نیروهای راهداری ، هلال احمر ، شهرداری سوادکوه تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با بازگشائی محور اصلی سوادکوه به مسافرینی که قصد سفر به این استان را داشته اند ، سرویس ارائه دهند.
هم اکنون نیروهای هلال احمر ، راهداری ، شهرداری در حال برف روبی ، نمک پاشی راه اصلی روستائی محور سوادکوه هستند و این نیروها تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا مسیر اصلی راه روستائی محور سوادکوه بسته نشود .
هم اکنون تنها مسیر فرعی و صعب العبور بودن روستاهای سوادکوه بسته است که به دلیل خالی از سکنه بودن آن محور تا چند روز آینده نیروهای خدمات رسان آن محور را نمک پاشی خواهند کرد.
همچنین راه 30 روستای بخش بلده نور نوشهر نیز بسته شد.
بارش شدید برف شدید از عصر شنبه در این منطقه آغاز شده و تاکنون ارتفاع آن به نیم متر رسیده است .
همچنین مدارس برخی مناطق استان دردونوبت صبح وعصر تعطیل شده است.
** خراسان شمالی
اکنون گردنه های این استان مه گرفته است که تا حدی سبب کندی تردد خودروها شده است.
برف و باران استان را در برگرفته و دمای هوا تا 12 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.
گردنه اسدلی در محور بجنورد- اسفراین و گردنه امین الله در محور بجنورد- جنگل گلستان از گردنه های برف گیر و سخت گذر این استان محسوب می شوند.
طول راه های شریانی استان 637 کیلومتر است که 1,8 از راه های شریانی کشور را دارد و در رتبه 23 قرار دارد.
** گلستان
مدارس مناطق کوهستانی و سخت گذر استان گلستان به علت سرمای هوا و یخبندان روز یکشنبه، هشتم بهمن/ در هر دو نوبت صبح و بعدا از ظهر تعطیل است./
باتوجه به سرمای هوا، ریزش برف و لغزندگی راه ها، تردد خودروها در مناطق کوهستانی استان گلستان امروز یکشنبه تنها با زنجیر چرخ انجام می شود.
** گیلان
مدارس برخی بخش ها در شهرستان ها و واحدهای آموزشی در شهرهای گیلان امروزیکشنبه به دلیل بارش شدید برف، برودت هوا و یخبندان از سوی آموزش و پرورش استان تعطیل اعلام شد.
500مسافر گرفتار برف در جاده لوشان از توابع شهرستان رودبار از سوی جمعیت هلال احمر اسکان داده شدند.
میزان بارش برف در آبی نام سیاهکل به یک متر و 30 سانتیمتر رسیده؛ همچنین در مسیرهای کلیشم و ویه رودبار یک متر، دیلمان بین 90 تا 100 سانتیمتر، اسالم - خلخال 90 سانتیمتر، پونل - خلخال 80 - 90 سانتیمتر، حشمت آباد رودبار 80 سانتیمتر، لات محله رودسر بین 30 تا 50 سانتیمتر، اشکورات رودسر و امام زاده ابراهیم بین 30 تا 40 سانتیمتر، ماسوله بین 20 تا 25 سانتیمتر گزارش شده است.
** لرستان
به دلیل بارش برف، برودت هوا و احتمال پدیده یخبندان، مدارس نوبت صبح دوره ابتدایی منطقه کاکاوند از توابع شهرستان دلفان در روز یکشنبه هشتم بهمن ماه تعطیل اعلام شد.
بارش برف باعث لغزندگی راه های این استان شده و تردد در برخی جاده ها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.
بارش سنگین برف همچنین راه 100 روستای شهرستان دلفان را بسته است.
** اصفهان 
بارش پراکنده باران و برف در نقاط شمالی استان اصفهان از ساعتی پیش آغاز شد و بنابر اعلام هواشناسی افزایش میزان بارش ها در 2 روز آینده و کاهش محسوس دمای هوا تا پایان هفته جاری پیش بینی شده است.
آسمان اردستان غبارآلود گزارش شده اما بارش برف در ارتفاعات کرکس و مشهد اردهال و بارش پراکنده باران در کاشان از ساعتی پیش آغاز شد و بنابر پیش بینی های صورت گرفته این بارش ها با شدت بیشتری نقاط دیگر از جمله آران و بیدگل، اردستان و نطنز را به ویژه در ساعت های پایانی امروز (شنبه) دربر خواهد گرفت.
بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، سامانه جوی ناپایدار تا روز دوشنبه بیشتر نقاط این استان از جمله کاشان، آران و بیدگل، اردستان و نطنز را با افزایش ابر، وزش باد، بارش برف و باران تحت تاثیر قرار می دهد.
بر اساس پیش بینی ها آسمانی مه آلود و وزش باد در ساعت های پایانی روز دوشنبه و کاهش دست کم یک تا سه درجه ای دما تا پایان هفته در شهرستان های شمالی استان اصفهان پیش بینی شده است.
بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر ادامه فعالیت سامانه بارش زا تا اواخر وقت امشب (یکشنبه) بر روی استان است.
بیشترین میزان بارش از کاشان با 6.5 میلی متر آب حاصل از برف و فریدونشهر 5 سانتیمتر برف به ثبت رسید.
شهر اصفهان هم امروز و امشب شرایط خوبی برای بارش دارد.

منبع: ایرنا

خواندن 522 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395