دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 15:53

اطلاعات تکميلي

  • معاون سازمان جنگل‌ها:

وزارت نفت در اجرای طرح‌ها به محیط زیست توجه کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون سازمان آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: وزارت نفت در اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود باید به همه ارکان توسعه پایدار بویژه محیط زیست توجه کند.

ناصر حیدری پور روز دوشنبه در نشست با مسئولان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس افزود: متخصص نبودن مسئولان نفت و گاز در توسعه فضای سبز، احیای مراتع و زمین‌های پیرامونی صنایع از جمله دغدغه‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع است که تلاش می‌شود با امضای تفاهم نامه هایی به این موضوع به صورت کارشناسی پرداخته شود. 
وی اضافه کرد: برهمین اساس در تفاهم نامه‌هایی که میان 2 دستگاه بزودی عملیاتی می‌شود اقدام های فنی و اجرایی توسط کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ارائه و اعتبار آن نیز از نفت تامین شده است. 
حیدری پور با اشاره به آسیب هایی که تأسیسات بزرگ به محیط پیرامونی وارد می کنند گفت: زمین های تخریب شده در پارس جنوبی در شهرستان عسلویه بیش از پیش‌بینی‌هاست و برای کاهش آسیب‌های زیست محیطی و متناسب با وضعیت پوشش منطقه ای نیازمند انجام اقدام‌های اصلاحی، فنی و کارشناسی است. 
وی تأکید کرد: وزارت نفت باید نسبت به اجرای مسئولیت اجتماعی خود در محیط پیرامونی بویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته حساسیت بیشتری داشته باشد. 
حیدری پور درباره تفاهم نامه سازمان جنگل‌ها و مراتع با وزارت نفت گفت: در این تفاهم نامه مدیریت روان آب ها، آب های سطحی، توسعه فضای سبز و فعالیت آبخیزداری در منطقه عسلویه دنبال و با توجه به منابع مالی وزارت نفت انتظار می رود فضای سبز استان بوشهر و منطقه عسلویه توسعه یابد. 
وی درباره ریزگردها گفت: بر اساس بررسی های انجام شده درصد قابل توجهی از این ریزگردها منشا خارجی و بخشی هم مربوط به کانون های فرسایش بادی و زمین های کشاورزی رها شده است. 
معاون سازمان جنگل ها و مراتع یادآور شد: طرح های مختلفی توسط سازمان جنگل ها در کانون های فرسایش بادی و پایش این کانون ها برای شناخت عوامل آسیب رسان روزانه در دست اجراست. 
حیدری پور گفت: در خوزستان مراتع رها شده ای داریم که در گذشته به دلیل شرایط بارندگی ها در بالادست، این زمین ها در پایین دست از آن استفاده می کردند و بوته های چندین ساله آن به وسیله این بارندگی ها و آب بالا دست آبیاری می شد که به دلیل کاهش آب های سطحی نیاز است عملیات مرطوب سازی این زمین ها و ریزدانه ها در دستور کار قرار گیرد. 
وی اضافه کرد: منشاء ریزگردهای بوشهر نیز از استان خوزستان است و کانون مشخصی در استان که ریزگردها را تقویت می کند وجود ندارد، با این وجود ما به دنبال تقویت مراتع استان هستیم. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: براساس تفاهم نامه این سازمان با وزارت نفت امکان اجرای یکهزار و 100 هکتار فضای سبز در مجاورت تاسیسات نفت و گاز استان بوشهر وجود دارد. 
سهیل مهاجری افزود: آلایندگی در مناطق پیرامونی تاسیسات نفت وگاز استان بوشهر همواره یکی از دغدغه های مهم مردم و مدیریت ارشد استان است. 
وی اضافه کرد: یکی از روش‌های موثر برای کاهش آلودگی توسعه جنگل‌ و نهال کاری با استفاده از گونه‌های مناسب بومی است. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ادامه داد: انتظار می‌رود بزودی با همکاری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عملیات اجرای توسعه نهال کاری در جنوب استان اجرا شود. 
مهاجری اضافه کرد: اجرای دقیق تفاهم نامه توسعه فضای سبز و نهال کاری در این منطقه نقشی مهم در شادابی کارکنان و کارگران در قطب انرژی کشور دارد. 
وی گفت: توان کارشناسی و علمی مجموعه کارکنان منابع طبیعی و سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی استان برای اجرای طرح‌های زیست محیطی، نهال کاری و تقویت مراتع بسیار بالاست و احداث پارک‌های جنگلی استان در مناطق گرم و خشک و اطراف شهرهای استان مصداق دقیقی براین مدعاست. 

منبع: ایرنا

خواندن 455 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395