سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 08:50

اخلال نشریات دولتی در اقتصاد مطبوعات

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد:فعالیت موسسات وابسته به سازمان های دولتی در چند سال اخیر روند خوبی را طی نمی کند و به جای سود دهی ، زیان را نیز به این سازمان ها تحمیل می کند ، موسسات مکتوب و چاپی دولتی و شبه دولتی نیز بیشتر در این حوزه متضرر شده اند و همین سوالات زیادی را در خصوص چرایی و چگونگی فعالیت این سازمان ها مطرح می کند.

از مهمترین مشکلات پیش‌روی مطبوعات خصوصی، ایجاد رانت سازمانی است که سبب ایجاد رقابت غیر همسانی در میان مطبوعات دولتی و خصوصی می شود و علاوه بر فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی این رسانه نمی توان از این دغدغه چشم پوشید و مقایسه این رسانه ها  از لحاظ عملکردی صحیح نیست.

از سویی ، سوء مدیریت دولتی دراین موسسات مطرح می شود زیرا شاخصه  این مدیریت ها، مدیریت هزینه است ، به گونه‌ای که فقط  هزینه می کنند و درآمد زایی زا در شیوه کار خود قرار نمی دهد حتی با وجود رانت های که شامل این موسسات می شود و این سوال مطرح است تا وقتی درآمد نیست چرا هزینه کنیم؟

 همچنین در جذب کارکنان و پرسنل  در این نهادها دولتی،  به حداقل‌ها و حداکثری‌ها توجه ی نشده است ؛ استخدام ناگهانی دو هزار نفر در زمان مدیریت شهردار سابق در آستانه انتخابات  با مدرک دیپلم  نمونه ای بارزی از همین استخدام های بی ضابطه است  ، افرادی که در شهرداری بعد از گذشت ۴ سال صورت وضعیت نشده‌اند، اما آن‌ها ناگهانی تبدیل وضعیت می‌شوند، و تخلف صورت می گیرد، تخلف فقط مالی نیست و اینگونه است که شهرداری دارای بدنه ای فربه از نیروی انسانی بدون کارایی می شود.

عدم عملکرد صحیح در مؤلفه‌هایی همچون انفکاک ارائه خدمات از فشارهای سیاسی و نیز کیفیت سیاست‌گذاری باعث  زیر سوال بردن این سازمان ها می شود و سبب ایجاد هزینه ای موردی و سیاسی در این نشریات می شود که زیر و روی کار را نامشخص می کند.

طی روزهای اخیر با مطرح شدن بدهی 28 میلیارد تومانی همشهری به عنوان زیر مجموعه وابسته به شهرداری این موضوع مطرح می شود که با وجود ایجاد رانت های سازمان  در نشریاتی از این قبیل که کارسایر مطبوعات خصوصی  را هم مختل می کند ، مطرح شدن چنین بدهی کلانی در زیر مجموعه یک سازمان دولتی به چه دلیلی است ؟

به گزارش ایسنا ، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه محمد علی نجفی در جمع خبرنگاران با انتقاد از رقابت نابرابر میان نشریات دولتی و خصوصی صحبت‌هایی کرد که گمانه‌زنی‌هایی را برای تعطیلی برخی از نشریات این موسسه به دنبال داشت و در ادامه این موضع ، شهردار تهران در ماه آبان  از تعطیلی چهار عنوان مجله «همشهری» خبر داد و معیار انتخاب این نشریات را ۸۰ درصد برگشتی اعلام کرد.، او در عین حال اعلام کرد که «خواستار تعطیلی نشریات بیشتری بوده است».

 حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد در توییتر خود این تصمیم شهرداری را تحسین‌برانگیز برشمرد و می گوید:  رقابت غیرخصوصی‌ها با بخش خصوصی، مغایر عدالت رسانه‌ای و اقتصاد مقاومتی است. با امید به تسری در بخش‌های دیگر همشهری مثل آنلاین، استان‌ها و غیره یا در بخش‌های آزادی اطلاعات شهرداری یا اطلاع‌رسانی یا واگذاری مجله به بخش خصوصی ..

او همچنین نوشت : دولت هر جا که بخش خصوصی موفق وجود دارد نباید با دمپینگ و به هم ریختن تعادل و منایبات وارد شود. مجلات اندیشه‌ای شاید توجیه داشته باشد ولی عمومی‌ها اصلا.

در ادامه این خبرها چندی قبل علی اعطا  سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام خبر استارت تحقیق  تفحص از موسسه همشهری در شورای شهر،  بررسی در مورد این مجموعه را تنها  در حوزه صنفی ندانست و اعلام کرد:  این تحقیق و تفحص از موسسه همشهری در هفت محور از سال 84 تا 96 مورد بررسی و کار کارشناسی قرار می گیرد و کارنامه مالی این مجموعه را شفاف و نظام‌مند خواهیم کرد.

بررسی میزان اثربخشی همشهری در جامعه هدف، دلایل استخدام‌های فوری در سال 95، چگونگی واسپاری بخش آگهی همشهری، نحوه توزیع و قراردادها، چاپخانه و نوع قیمت‌گذاری، تراز مالی و همچنین مکانیزمی که در خصوص تعیین حقوق مدیران عالی و متوسط در موسسه همشهری بوده هفت محوری است که مدنظر طراحان تحقیق و تفحص از همشهری است. همچنین یکشنبه گذشته ، محمدعلی نجفی، شهردار تهران در سی امین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با موضوع تحقیق و تفحص از همشهری گفت: شهرداری با تحقیق و تفحص از همشهری مخالفتی ندارد، همشهری متعلق به مردم تهران است و مردم باید از شرایط و چگونگی وضعیت محل زندگی خود مطلع باشند. 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رعایت دونکته در این طرح ضروری است، عنوان کرد: همشهری نه تنها یک موسسه فرهنگی بلکه یک موسسه اقتصادی است و افراد زیادی درآمد خود را از همشهری در می آورند. 

شهردار تهران افزود: با توجه به اینکه شورای شهر تهران با مجموعه بزرگی از مسائل مرتبط است، باید تصمیم بگیرد در کنار همه مسائل آیا مسئله تحقیق و تفحص که وقت زیادی از اعضاء و مدیران شورای شهر باید به آن اختصاص یابد، از اولویت بیشتری برخوردار است.

هدف از تحقیق و تفحص همشهری پی بردن به بدهی ۲۸ میلیارد تومانی است 

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز در نشست این کمیسیون که با حضور شهردار تهران و مدیرمسئول روزنامه همشهری برگزار شد، هدف از تحقیق و تفحص از همشهری را تشریح کرد. 

وی گفت: در جلسه این نتیجه حاصل شد که شهردار تهران و موسسه همشهری از تحقیق و تفحص در شهرداری استقبال می کند با تاکید بر اینکه شهرداری به وضعیت و شفاف سازی جامعه کمک می کند.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه تصریح کرد: چیزی که مد نظر است، این است که در جریان تحقیق و تفحص به همشهری لطمه‌ای وارد نشود و بتوانیم رسانه ای شایسته مردم را داشته باشیم.

حق شناس با تاکید بر اینکه ما از تحولاتی که در همشهری برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بهتر به مردم رخ دهد، حمایت می کنیم، گفت: نظرمان این است همچنان یک موسسه باقی بماند و هدف ما این است تا از زیان‌هایی که ممکن است بر شهرداری وارد شود جلوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: لذا سوال ما است که چطور می شود موسسه ای که بیش از ٦٠ میلیارد تومان سود داشته به موسسه ای با منفی ٢٨ میلیارد تومان بدهی تبدیل می شود.

ابهاماتی زیادی با رقم بالای ضرردهی این موسسات مطرح می شود و با توجه به این که امروزه فضای مجازی و اینترنت  رقم بالای اطلاع رسانی را برعهده دارند و رسانه های مکتوب خصوصا دولتی رو به زوال می رود ، با این وضعیت حاضر دلیل این فعالیت کردن با ضرردهی بالا چیست؟ همانطور که می بینیم نشریات مکتوب  در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد وهمچنین نشریات خصوصی نیز به سختی احوالات خود را می گذرانند ، پس فعالیت  نشریات با این اوضاع چه توجیهی دارد؟

 

خواندن 738 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395