سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 08:47

بودجه محدود و سؤالات چهار گزینه ای نخبه پرورش نمی دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: ضعف فرهنگ مهارت آموزی و به فراموشی سپرده شدن آن، از جمله مشکلات اساسی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور است.

روز گذشته سلیمان پاک سرشت معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ‌ای کشور در نخستین نشست خبری خود که در محل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، گفت: ضعف فرهنگ مهارت آموزی و به فراموشی سپرده شدن آن، از جمله مشکلات اساسی سازمان فنی و حرفه ‌ای کشور است.

وی ضمن بیان اینکه امروزه ضرورت مهارت آموزی در جامعه به گونه ای است که باید اتفاقات و اقدامات موثری در این حوزه صورت بگیرد و بر مسئله مهارت آموزی و توانمندی افراد متمرکز شویم، اظهار کرد: ماده چهارم قانون ششم توسعه به موضوع ارتقاء بهره‌وری تاکید کرده است و این امر در گرو توسعه منابع انسانی و مهارت آموزی آنها است؛ همچنین 2.8واحد از رشد هشت درصدی که در برنامه ششم هدفگذاری شده است باید از طریق ارتقا بهره وری عوامل تولید صورت گیرد که بخشی از عوامل تولید در خصوص مهارت نیروی کار است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه استعدادهای حرفه ای نسبت به گذشته تضعیف شده است، ادامه داد: اگر در گذشته افراد به واسطه توانمندی و مهارتشان شناخته می‌شدند، امروزه متاسفانه مدرک گرایی و گذراندن مدارج تحصیلی جای آن را گرفته است و دیگر مثل گذشته نیست که افراد موقعیت خود را از مهارت خود بگیرند؛ متاسفانه ارزیابی افراد با مدارک تحصیلی در جامعه ما رخنه کرده است و اغلب افراد بدون اینکه توانمندی آن‌ها با شغلشان ارتباطی داشته باشد، مشغول به کار می‌شوند.

وی ضمن بیان اینکه جامعه ای که نخبگان خود را از طریق آزمون هایی با سوالات چهار گزینه‌ای انتخاب می‌کند با چالش‌ها و اختلالات بسیار زیادی روبرو است، افزود: نیروی انسانی مهارت یافته دارایی و ثروت یک نسل است و باید به اندازه سایر موارد در جامعه به آن‌ اهمیت داده شود.

پاک سرشت ادامه داد: متاسفانه نیروی انسانی جامعه امروز ما از مهارت کافی برخوردار نیست و علاوه بر آن، تمایلی هم به فراگیری و مهارت آموزی و توانمند شدن ندارند و این موضوع یکی از دغدغه های جدی خانواده ها و همچنین سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است.

پاک سرشت از تشکیل شدن شورای راهبری در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خبر داد و بیان کرد: با ایجاد این شورا از توانمندی کارشناسان فعلی و تجربه افراد توانمندی که بازنشسته شده اند، استفاده خواهیم کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: آموزش های مهارتی باید هدفمند، فعالانه و اثر بخش باشد تا بتوان با اسناد بالادستی در طرح های ایجاد اشتغال و کاهش فقر ارتباط نزدیک داشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه هم اکنون 10هزار آموزشگاه آزاد در کشور داریم، افزود: یکی از توافقات سازمان فنی و حرفه ای با وزارت علوم رشته مدیریت آموزش فنی و حرفه ای است که توافق شد این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان یکی از گرایش های تعلیم و تربیت در مجموعه رشته های آموزش عالی ثبت شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: سهم بودجه آموزش های غیر رسمی در بودجه کل کشور 1.3درصد است و با چنین بودجه ای نمی توان این پیام را به جامعه انتقال داد که آموزش های مهارتی جدی است.

پاک سرشت در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش گواهی مهارت کارگران ساختمانی گفت: آزمون های مهارت ویژه کارگران ساختمانی و فروش گواهی آن‌ها، باید در جایی که این اتفاق می‌افتد، بررسی شود و باید ببینیم که اصلا آیا این موضوع صحت دارد یا خیر و در صورتی که این مسئله تایید شد، چون تخلف اداری محسوب می شود مورد پیگیری قرار می گیرد چون موضوع فساد در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تحمل ناپذیر است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یادآور شد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر موضوع مهارت آموزی تاکید دارد و معتقد است که موضوع ایجاد اشتغال و کاهش فقر مستلزم ایجاد مداخلاتی در این زمینه در سطح جامعه است.

پاک سرشت تصریح کرد: شناسایی و انطباق توانایی سربازان آماده به خدمت، برای به کارگیری کسانی که مهارت خاصی را در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای فراگرفته اند، در دوره سربازی، از جمله مواردی است که مورد نظر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است و برای این موضوع نیز یک تفاهم نامه میان ستاد نیروهای مسلح و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در گذشته به امضا رسیده است.

وی تاکید کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در دوره‌های بعدی این تفاهم‌نامه را با مکانیسم‌های تشویقی و تسهیلات خاص برای سازمان‌ها اجرا می‌کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: دستور العملی که ما با استانها داده ایم این است که آموزش های مختص خود همان شهر همراه با مهارت خاص در شهر های کشور در آینده نزدیک باید شکل بگیرد.

پاک سرشت در ادامه به نبود اشتغال در میان جوانان فارغ التحصیلان دانشگاهی اشاره کرد و گفت:متاسفانه امروزه نبود اشتغال یکی از دغدغه های اصلی جوانان و بخصوص خانواده هایشان است،در حال حاضر هماهنگی ما با آموزش عالی بر این است که دانشجویان فنی و حرفه ای در حین تحصیل بتوانند از کارگاه های ما استفاده و در فارغ التحصیلی دارای گواهینامه شوند که این بزودی فراهم می شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان کرد:در حال حاضر در کشور بالغ بر 10 هزار مراکز آزاد فنی حرفه ای داریم و یکی از تاکیدات ما این است که این مراکز باید از صلاحیت های بالایی برخوردار باشند.

وی افزود:ما باید در ایجاد آموزش های مهارتی در کشور به یک نقطه عطفی برسیم و این امر نیازمند حمایت و نگاه های نهادهای ذیربط است، به هرحال ما امیدواریم چالش مهارت آموزی در کشور رفع شود.

خواندن 424 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395