سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 10:39

دلالان حوزه گردشگری سلامت عامل نگرانی بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: تقریبا فروردین ماه 1393، شورای راهبری گردشگری سلامت بین وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، سازمان میراث فرهنگی و نظام پزشکی درباره تسریع در امور گردشگران سلامت تشکیل شد و طی این مدت مصوبات متعددی برای ساماندهی به گردشگری سلامت کشور ارائه کرده که گویا آخرین مصوبه این شورا نگرانی بخش خصوصی را به دنبال داشته است.

روز گذشته نائب رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران از نگرانی بخش خصوصی درباره مصوبه شورای گردشگری سلامت خبر داد این در حالیست که پیش از این عنوان شده بود که هر یک از اقدامات شورای راهبردی گردشگری سلامت، راهی برای مقابله با دلالی‌ها بوده، چرا که هر شرکت خدمات مسافرتی دارای کد مشخصی است که در وزارت بهداشت ثبت شده و بر همین اساس مسؤولیت بیمار را از صفر تا صد باید به عهده بگیرد. از طرف دیگر تنها بیمارستان‌هایی که گواهی IPD دارند، می‌توانند با این شرکت‌ها کار کنند.

نائب رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران گفت: نگرانی بخش خصوصی این است که دلالان در قالب خرید مجوز بند (ب) و بدون دانش، وارد حوزه گردشگری سلامت شوند.

محمد پناهی نائب رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران، گفت: شرکت‌های فعال در حوزه توریسم سلامت وسیع‌تر شده‌اند و ظرفیت‌های زیادی به‌وجود آمده است شورای گردشگری سلامت مصوب کرده که شرکت‌های دارای بند (ب) بدون محدودیت و نیاز به پزشک برحسب وظیفه ذاتی خود نسبت به ورود گردشگر سلامت اقدام کنند که این اتفاق خوبی در حوزه گردشگری سلامت است.

وی افزود: برای شرکت‌هایی که تسهیل‌گر بودند اما بند (ب) را نداشتند با توجه به سوابقشان در حوزه گردشگری سلامت شرایطی به وجود آمده که بتوانند زودتر بند (ب) را بگیرند. اما نگرانی بخش خصوصی این است که دلالان در قالب خرید مجوزهای بند (ب) یا افرادی که دانش و سابقه کافی ندارند به این حوزه وارد شوند و به جای اینکه تیم تخصصی ورود پیدا کند دلالان جای آنها را بگیرند.

پناهی بیان کرد: خواسته ما این است به جای اینکه یک سری دلال در قالب شرکت‌های فعال ورود کنند و این بازار را از رویکرد تخصصی خارج کنند و به سمتی ببرند که هر کس به خود اجازه دهد بدون دانش فعالیت کند، به سمت ایجاد حداقل دانش برای شرکتهای دارای بند (ب) پیش روند تا افراد دیگر نتوانند بدون اطلاعات از نحوه پذیرش بیمار، تکمیل پرونده و... وارد حوزه سلامت شوند.

به اعتقاد ایشان، بدنه‌ اصلی نظام سلامت و پزشکان را اشخاص بسیار زحمت‌کشی تشکیل داده اند. شاید در میان آنها عده کمی باشند که درآمدهای نجومی دارند و به خاطر حجم این درآمدها و نگاه اقتصادی، رعایت اخلاق نکنند و افکار مادی داشته باشند که همین هم باعث سرخوردگی مردم شده است، اما صراحتا باید گفت که بخش عمده‌ای از نظام پزشکی به سختی کار می‌کند و سالم است.

وی در عین حال تاکید کرده بود: محور اصلی گردشگری سلامت، پزشکِ مسؤول فنی سلامت است که اگر تخطی کند حتما با وی برخورد خواهد شد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، آموزش ندیده بودن و عدم سامان یافتگی ورود گردشگران سلامت به کشور را دلیل جولان دلالان در این حوزه می دانند. به باور آنها چنانچه گردشگران سلامت پیش از ورود به کشور برنامه مشخصی برای سفر خود داشته باشند و نوبت درمان آنها از پیش هماهنگ شده باشد، دیگر هنگام ورود به کشور به دلالان مراجعه نکرده و سرگردان نخواهند بود.

مهمترین ویژگی گردشگری سلامت آن است که بیماران و گردشگران با تکریم وارد می‌شوند. در گردشگری سلامت علاوه بر این که قیمت خدمات مناسب است، کلینیک‌های مجهزی وجود دارد که با تکیه بر قدمت چند هزار ساله دانش پزشکی ایران خدمات می دهند، "تکریم بیمار" سرلوحه کار است. هر کسی که به کشور ما می‌آید، حکم سفیر ایران را دارد. ارائه خدمت خوب بهترین تبلیغ برای ایران و گردشگری سلامت در ایران است.

خواندن 513 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395