چهارشنبه, 11 بهمن 1396 ساعت 10:57

احیای 312 هزار هکتار از طرح احیای اراضی استان‌های خوزستان و ایلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با عنوان اینکه تاکنون در فاز اول طرح احیای اراضی 550هزار هکتاری استان‌های خوزستان و ایلام 312 هزار هکتار تا دی ماه سال جاری احیا شده است، گفت: طرح احیای اراضی 550 هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام حاصل مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال 1375 به استان خوزستان بوده که  در سال 1389 مؤسسه جهاد نصر به عنوان مجری این طرح در  دشت‌های استان‌های خوزستان در حدود 500 هزار هکتار و ایلام در حدود 50 هزار هکتار تعیین گردیده است.

علیمراد اکبری با تاکید به اینکه در اولین سفر استانی دولت یازدهم در سال 1392 به استان خوزستان با تخصیص یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی ، عملیات اجرایی طرح شتاب بیشتری  ادامه کرد، گفت: اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی از مقدار متوسط سالانه 11 هزار هکتار در سال، طی سال های 87 تا 92 به 53 هزار هکتار، طی سال های 93 تا 96 رسیده و رکورد اجرای شبکه فرعی آبیاری ماهانه 9700 هکتار ثبت گردیده است.

وی ادامه داد: 240 هزار هکتار سطح قابل افتتاح در محدوده فاز اول طرح توسط کشاورزان در سال زراعی جاری زیر کشت است و اجرای بیش از 28 میلیون مترطول عملیات زهکش زیرزمینی در طرح تاکنون صورت پذیرفته است.

  • دست آوردهای اجراي طرح با توجه شاخص‌های اقتصاد مقاومتی صورت پذیرفته است

مدیرعامل موسسه جهاد نصر نیز طی سخنانی با عنوان اینکه دست آوردهای اجراي طرح با توجه شاخص‌های اقتصاد مقاومتی صورت پذیرفته است، گفت: این مهم با استفاده بهینه از منابع آب و خاک در جهت افزایش بهره وری، افزايش توليـدات كشاورزی، اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم، افزايش درآمد خالص حاصل از توليدات ايجــاد قطب كشاورزی، سامان دهی مهاجرت‌های روستايی و كاهش حاشيــه نشينـــی شهرها انجام شده است.

یدالله شمایلی با بیان اینکه در چند دهه گذشته انديشه احياء و توسعه استان خوزستان كم و بيش وجود داشته است، گفت: به طوري كه طي اين سال‌ها با احداث سدهاي مخزني و انحرافي بر روی رودخانه دز، كرخه، مارون، زهره و كارون، تامين آب كشاورزي تحقق يافته و  پس از آن نیز سرمايه‌گذاری قابل توجهی جهت احداث ديگر سازه‌ها و شبكه‌های اصلي آبياری و زهكشی انجام شده است.

وی ادامه داد: هم اكنون محدوده استان خوزستان با توجه به همجواري با شش استان ديگر كشور و همچنين محدود بودن از سمت غرب به كشور عراق و از جنوب به خليج فارس، از ويژگي‌های اجتماعی، اقتصادی و زيرساخت‌های خاصی بهره مند است، همچنین وجود شبكه های ارتباطی زمينی، هوايي و دريايي از جمله دو بندر بين المللی امام خمينی و ماهشهر و دو بندر تجاري خرمشهر و آبادان و بندر صيادي هنديجان، امكان ترابری فرآورده های كشاورزی و صنعتی را براي بازارهای داخلی و خارجی در سطوح منطقه ای و بين المللی فراهم آورده است که از جمله امتيازات ويژه اين استان به شمار مي آيد.

وی با تاکید به اینکه حدود  30 درصد آب سطحي كشور باتوجه به ويژگي‌های فيزيوگرافيكی حوزه هاي آبريز در رودخانه‌های اين استان جاری می‌باشد، گفت: مهمترين رودخانه‌های اين استان كه منبع تامين آب كشاورزی اراضی محدوده طرح شامل رود دز، كارون، كرخه، مارون، زهره و خيرآباد مي باشد و ميزان منابع آب سطحی اين استان حدود  36 ميليارد متر مكعب در سال می‌باشد.

شمایلی با عنوان اینکه استفاده از منابع آب سطحي برای مصارف كشاورزی از قديم الايام در اين استان مرسوم بوده است، افزود: از سال 1330 به بعد نيز با ايجاد سدهای مخزنی، تنظيمی و انحرافی بر روی رودخانه‌های اين استان گام‌های موثری در تامين آب كشاورزي برداشته شده كه متسلزم احداث و يا تكميل شبكه های آبياری و زهكشی، عمليات زيربنائی آب و خاك در سطح مزارع ميباشد.

وی همچنین اصلي ترين قابليت‌هاي توسعه در این مناطق را  برخورداري از سدهای عظيم و متعدد احداث شده يا در حال احداث عنوان کرد و افزود: امكان استفاد چند منظوره از آنها به منظور توسعه بخش هاي كشاورزی، شيلات، انرژی و تامين آب شرب در منطقه، وجود منابع قابل توجه آب و خاك و برخوداري از اقليم مناسب و امكان كشت محصولات مختلف براي توسعه فعاليتهاي كشاورزي و امكان كشت مضاعف محصولات كشاورزي در بخش وسيعي از منطقه، برخورداری تعداد قابل توجهي واحد كارخانه بزرگ خوراك دام و عرصه های مستعد كشت علوفه كه قابليت چشمگيری جهت توليد شير و گوشت از قابلیت های توسعه این استان ها می باشد.

وی ادامه داد: باتوجه به موارد ياد شده و به منظور ارتقاء سطح توسعه در منطقه حدود  500هزار هكتار از اراضي کشاورزی استان خوزستان و 50هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام در قالب 5 حوزه آبریز و 35 ناحیه عمرانی جهت انجام عمليات عمراني آب و خاك مورد بررسي و تصویب قرار گرفته است كه فاز اول آن در محدوده 300 هزار هکتار که دارای شبکه اصلی و تامین آب می باشد در حال اجرا می باشد.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر با عنوان اینکه این طرح در قالب 206 پروژه در 21 شهرستان استان خوزستان و 3 شهرستان استان ایلام در 40 ناحیه عمرانی با مشارکت بالغ بر 70 شرکت پیمانکار، 26 شرکت مشاور و متوسط 7850 نفر نیروی انسانی صورت پذیرفته است، گفت: عملیات شبکه های فرعی آبیاری با 94 % پیشرفت فیزیکی معادل 278.000 هکتار و اجرای 19 میلیون مترطول عملیات شبکه فرعی تاکنون صورت پذیرفته است.

وی در پایان از اجرای بیش از 19 هزار کیلومتر شبکه آبیاری به روش کانال درجا و کانال پیش ساخته، کانالت و سامانه های نوین آبیاری کم فشار و تحت فشار خبر داد و افزود: اجرای بیش از 27 هزار کیلومتر زهکش زیرزمینی اجرایی،  185 هزار  هکتار تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی (شامل تسطیح اراضی، جاده دسترسی مزارع) که در فاز اول طرح تاکنون عملیات شبکه های فرعی آبیاری با 94 % پیشرفت فیزیکی معادل 278 هزار هکتار صورت پذیرفته است.

خواندن 587 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395