چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 10:35

اطلاع‌رسانی سریع، واکنش مسئولان و کاهش مشکلات بخشی از عملکرد شبکه‌های اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اطلاع رسانی سریع شبکه‌های اجتماعی درباره حوادث و وقایعی که در جای جای کشور رخ می‌دهد به گونه‌ای شده است که پاسخ گویی و واکنش مسئولان را به همراه داشته و این امر در برخی مواقع به حل مشکل انجامیده است.

هنگامی که زیرساخت‌های ارتباطی کشور در دولت یازدهم رو به گسترش نهاد و سرعت اینترنت از آن چیزی که بود به نحو چشمگیری افزایش یافت و مردم بیش از گذشته توانستند خود را به تکنولوژی گوشی‌های هوشمند مجهز کنند، شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان نیز فراگیر شد.
فراگیری شبکه‌های اجتماعی در بین مردم با واکنش های متفاوت مسئولان مواجه شد به نحوی که عده ای این گسترش را آسیب دیده و بیشتر بر جنبه تهدید بودن این نوع فناوری ها تاکید داشته و هنوز دارند.
عده دیگر اما نظر متفاوتری نسبت به رشد شبکه های اجتماعی دارند و نه تنها آن را تهدید نمی دانند بلکه شبکه های اجتماعی را فرصتی برای توسعه ارزیابی می کنند که برای تهدید های آن نیز باید آموزش های لازم به مردم داده شود.
به هر روی این دو دیدگاه همواره و در هر محفلی تلاش دارد خود را برتر از دیگری بداند و هرکدام برای به کرسی نشاندن نظر خود تلاش می کند.
اما شبکه های اجتماعی با وجود این دیدگاه ها همچنان روبه گسترش است و مردم عادی از آنها برای امور مختلف خود استفاده می کنند.
شاید یکی از محاسن این شبکه ها ایجاد شفافیتی است که در خیلی از امور دارند و نور آگاهی را بر بسیاری از زوایایی که تاکنون پنهان مانده بوده، تابانده اند و این از مزایای خوب این شبکه ها است.
دیگر نقش این شبکه ها در اطلاع رسانی سریع در باره حوادث و رویدادهایی است که هر لحظه در نقطه نقطه کشور به وقوع می پیوندد و بخشی از جامعه را با خود درگیر می سازد.
زمانی رسانه های یکسویه در کشور وجود داشت که برای اطلاع رسانی در باره واقعه ای مردم باید منتظر می مانند و شاید تا پس از روزها از وقوع آن حادثه متوجه آن می شدند.
اما اکنون شبکه های اجتماعی به گونه ای در امر اطلاع رسانی انقلاب ایجاد کرده اند که هر فردی با گوشی هوشمند تلفن همراه خود یک شبکه اطلاع رسانی ایجاد کرده که نه فقط حادثه را در زمان وقوع به اطلاع می رساند بلکه آن را از محدوده وقوع خارج کرده و جهانی می سازد.
اکنون به محض وقوع یک حادثه کوچک در دور افتاده ترین نقطه جهان و کشورمان همه از وقوع ان اطلاع یافته و به نوعی خود را درگیر آن می کنند.
همین اطلاع رسانی سبب شده بسیاری از مسئولان کشور که در گذشته ای نه چندان دور می بایست منتظر می ماندند تا از وقوع حادثه مطلع شده و سپس در برابر آن موضع گیری کنند اکنون با وقوع هر حادثه ای ناگزیرند به سرعت واکنش نشان داده تا از مردم عقب نمانند.
نمونه بارز این اطلاع رسانی سریع را می توان در بارش های اخیر و مشکلاتی که برای مردم ایجاد شد اشاره کرد که هرچند قدری دیر اما مسئولان را به چالش کشاند و آنان را وادارساخت برای اظهار همدردی به میان مردم بروند.
مشکلاتی که درجاده ها ایجاد شد وزیرراه و شهرسازی را به میان مردم آورد تا خود از نزدیک بر فرایند خدمت رسانی نظارت کند و کاستی ها را تا حد امکان جبران کند.
مشکلاتی که در فرودگاه ها ایجاد شد نیز مسئولان را وادار به موضوع گیری کرد به گونه ای که علاوه بر رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور را به میان مردم آورد تا رسیدگی ها سرعت گیرد.
چنین روندی تا پیش از این در کشور معمول نبود اما اکنون توسعه شبکه های اجتماعی به گونه ای شده است که دیگر مسئولان نمی توانند در گوشه عزلت فرمان های غیر کاربردی صادر کنند.
یا حتی برخورد اخیر با خبرنگاری در گوشه ای از کشور چنان آشوبی به پا کرده است که مقام مسئول بالاتر را وادار به واکنش سریع و عذرخواهی کند.

منبع: ایرنا

خواندن 583 دفعه