شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 12:15

دریافت وام بلاعوض تا سقف ۵ میلیارد دلار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در جریان نشست علنی امروز مجلس درباره دریافت وام بلاعوض تا سقف ۵ میلیارد دلار با یکدیگر مذاکره کردند که این گفت‌وگو به نوعی سوال و جواب تبدیل شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و محمدباقر نوبخت در جریان رسیدگی به بند ب تصره ۳ لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور برای استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض خارجی تا سقف ۵ میلیارد دلار با یکدیگر مذاکره کرده و سوال و جوابی در میان این دو نفر درگرفت.

علی لاریجانی بر این اساس از محمدباقر نوبخت خواست که درباره مجوز استفاده از کمک بلاعوض خارجی و سرنوشت حمایت مالی دولت برای احیای دریاچه ارومیه توضیح دهد.

محمدباقر نوبخت در پیشنهاد مطرح شده در بند ب تبصره ۳ لایحه بودجه زیر سقف ۳۰ میلیارد دلاری است که در بند الف همین تبصره هر سال توسط مجلس به تصویب می‌رسید و دولت مجاز به استفاده از ۳۰ میلیارد دلار تسهیلات مالی خارجی می‌شود.

وی افزود: چند سالی است که دولت با برخی کشورهای همسایه و دیگر کشورها مذاکراتی برای دریافت تسهیلات خارجی داشته است تا بتواند برای اموری از قبیل احداث خطوط ریلی استفاده کند.

سخنگوی دولت یادآور شد: رییس‌جمهوری در گفت‌وگو با برخی روسای جمهور کشورهای همسایه موفق به تبادل موافقت‌نامه‌هایی با این کشورها شده است و این‌که گفته شود این مجوزها یک‌ساله شود، در تعامل کشورمان با سایر کشورها مشکلاتی ایجاد می‌کند؛ چرا که روند مذاکرات، توافق‌ها و تفاهم‌ها با سایر کشورها روندی است که گاهی بیش از یک سال به طول می‌انجامد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین اضافه کرد: در حال حاضر مقدمات دریافت کمک‌های خارجی فراهم شده است.

علی لاریجانی در واکنش به این مسئله با استناد به ماده ۱۴۳ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: برای استفاده از کمک‌های بلاعوض، دولت باید متن تفسیری به صورت لایحه به مجلس ارائه کند.

وی اضافه کرد: اگرچه مجلس در لایحه بودجه به دولت اجازه استفاده از منابع خارجی را می‌دهد اما دولت باید مورد به مورد استفاده از این منبع را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد که نمونه آن توافقی بود که با کشور روسیه داشتیم.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته که روند مذاکرات میان کشورها طولانی است اما وقتی به نتیجه رسید، دولت باید به مجلس لایحه ارائه کند.

نوبخت نیز در پاسخ گفت: قطعاً باید اجازه مجلس باشد و لایحه بودجه نیز نوعی استجازه از مجلس است.

لاریجانی تاکید کرد: لایحه بودجه متن تفسیری نیست. باید لایحه داده شود تا مشخص شود از چه کشوری و برای چه موضوعی وام دریافت می‌شود.

نوبخت پاسخ داد: اگر اینطور باشد، نمی‌توانیم از هیچ کشوری وام دریافت کنیم. فرایند انعقاد تفاهم‌ها به اندازه کافی طولانی است و اگر قرار به تهیه لایحه باشد، دچار مشکل می‌شویم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: باید به انتهای بند ب تبصره ۳ لایحه بودجه۹۷ عبارت «با رعایت ضوابط قانونی» اضافه شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: شورای نگهبان هر سال همین مجوز را بدون مشکل تصویب می‌کند؛ بنابر این اجازه دهید امسال نیز همین روند طی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی هم اذعان کرد: فکر نکنید کشورها برای پرداخت وام به ایران صف کشیده‌اند.

سخنگوی دولت نیز در توضیح سوال دوم لاریجانی برای احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: عدد پرداخت شده برای احیای دریاچه ارومیه را به خاطر ندارم اما انجام این کار را در اولویت قرار دادیم.

نوبخت در پایان تصریح کرد: در سازمان برنامه و بودجه تعیین کردند تا بخشی از همین منابع محدودی که در اختیار داریم، صرف احیای دریاچه ارومیه شود که بخشی از مشکلات کاسته شود.

منبع:ایلنا

خواندن 473 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395