شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 23:59

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت و گو با عصر اقتصاد :

انتخاب استانداران با رای مجلس باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 مرضیه صدری

عصر اقتصاد: اداره کشوری مانند ایران با وجود 31 استان با وضعیت اقلیمی مختلف و گوناگونی اقوام و فرهنگ ها قطعا آسان نخواهد بود و نیاز به نگاه خاص و کارشناسی به ویژه در تخصیص بودجه ها و اجرای پروژه های عمرانی دارد.

همین موضوع اهمیت انتخاب استاندار دلسوز و متخصص برای رفع مشکلات استان ها را نشان می دهد که نیاز به اختیارات کافی و از سوی دیگر قدرت پاسخگویی برای عملکرد مطلوب دارند.

بودجه 97 که اولین بودجه عملیاتی کشوراست به این موضوع توجه ویژه کرده و همچنین رئیس جمهور نیز در سفر اخیر خود به کرمان بر تفویض اختیارات از پایتخت به استانها و افزایش اختیارات استانی تاکید کرد.

در این خصوص با شهباز حسن‌پور بیگلری، نماینده سیرجان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت و گو کردیم.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به امکان توسعه اقتصادی با استفاده از توان نیروهای محیط در استان ها از تلاش 5ساله در این خصوص خبر داد که امروز در حال به ثمر نشستن است.

حسن‌پور بیگلری با اشاره به اینکه دولت و مجلس در اینکه اداره کشور نیاز به تغییر رویکرد دارد اتفاق نظر دارند، گفت: خوشبختانه نمایندگان و دولت به این جمع بندی رسیده اند که برنامه ریزی های صورت گرفته تا کنون جواب نداده و باید در اداره کشور تحول اساسی صورت گیرد.

این نماینده مجلس ضمن استقبال از پیشنهاد تایید و یا انتخاب استانداران توسط نمایندگان مجلس گفت: این امر علاوه بر افزایش اختیارات استانداران، قدرت مجلس برای دریافت گزارش از استانها و پاسخگو کردن آنها را افزایش می دهد و من قطعا این پیشنهاد را در مجلس مطرح می کنم.

وی از سفر اخیر روحانی به سیرجان و افتتاح 10 هزار میلیارد تومان پروژه در یک روز به عنوان اقدامی بی نظیر یاد کرد و افزود: همان طور که رئیس جمهور تاکید کرد باید دراداره کشور تغییر ایجاد شود و این تغییر رویکرد یعنی اختیارات از مرکز به استانها واگذار گردد.

این نماینده مجلس از اقدام سازمان برنامه و بودجه در راستای این تغییر خبرداد و گفت: بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد که درلایحه بودجه 97 صورت گرفت نشانه اتفاق نظر دولت دراین زمینه است تا با حذف روش اضافه کردن 10درصدی هر ساله بودجه استانها مانع از کاهش بهره وری و کاهش کیفیت شویم.

حسن پور به پیشنهاد دولت در خصوص استانی شدن بودجه های آموزش و پرورش، بنیاد شهید و سازمان های برنامه و بودجه استانها در لایحه بودجه 97 اشاره کرد و ادامه داد: مجلس با این پیشنهاد موافق است و درخواست دارد که اختیارات از مرکز به استانها منتقل شود تا اداره آنها بر اساس خرد جمعی مجموعه هر استان صورت گیرد.

وی ادامه داد: ما حتی پیشنهاد اداره کشور به صورت ایالتی و یا پارلمانی را هم در دست داریم تا دوباره مقام نخست وزیری احیا شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با ذکراین موضوع که الان استانداران هیچ اختیاری ندارند، گفت: 70 درصد کل بودجه متعلق به تهران و تنها 30 درصد آن مربوط به سایراستانهاست.
خواندن 390 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395