یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 10:35

ضرورت بازدید سالانه از پروژه‌های دارای مجوز فعالیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخشنامه‌ای به معاونان و مدیران کل ستادی و استانی این سازمان بر ضرورت بازدید دوره‌ای و برای هر سال حداقل دو بار از پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای که مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند، تاکید کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، عیسی کلانتری با صدور بخشنامه‌ای خطاب به معاونان و مدیران کل ستادی و استانی ضمن یادآوری وظیفه این سازمان در زمینه نظارت بر ساخت و سازها و فعالیت‌های اقتصادی، بر ضرورت بازدید دوره‌ای و حداقل دو بار طی یک سال از پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای که مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند، تاکید کرد.

 معاون رئیس جمهور در این بخشنامه تصریح کرده است: تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست به معنی کاهش خسارات ناشی از فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی بر منایع طبیعی و الزام فعالان عرصه‌های تولیدی و اقتصادی به اجرای استانداردهای زیست محیطی است.

متن بخشنامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بدین شرح است:

بی‌تردید نظارت بر ساخت و سازها و بیشتر فعالیت‌های اقتصادی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است و تایید سازمان به معنی کاهش خسارات ناشی از این فعالیت‌ها بر منابع طبیعی است که ملزم به اجرای استانداردهای زیست محیطی خواهد بود ولی آنچه که مشهود است، سختگیری بسیار و گاهی بی‌منطق در صدور مجوز و تایید فعالیت از سوی سازمان سپس رها شدن کار و نبود نظارت است؛ به گونه ای که هیچوقت درخواست و شرح فعالیت در آغاز و پیش از دریافت مجوز با آنچه به اجرا درآمده است، مطابقت داده نمی‌شود. تاسف بارتر اینکه هیچ نظارتی از سوی سازمان در زمان بهره‌برداری از فعالیت‌های اقتصادی صورت نمی گیرد و بنگاه‌های اقتصادی به هر نحوی که مناسب بدانند به تولید می‌پردازند.

این رویه در مورد فعالیت‌های ماهیگیری، آبزی‌پروری و صنایع ذیربط آن به‌خوبی صادق است و کمتر دیده شده پس از سالیان دراز، نظر متولیان این سازمان به مراکز تولیدی در این زیربخش‌های کشاورزی معطوف شود.

لذا ضرورت دارد به صورت دوره‌ای و برای هر سال حداقل دو بار از پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای که به آنان مجوز فعالیت داده شده است، بازدید و بررسی به عمل آورده و فعالیت در اجرا، با آنچه برای آن مجوز دریافت شده است، مطابقت داده و در این خصوص گزارشی تهیه شود.

بدیهی است این رویه ضمن افزایش و تحکیم جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند هشدار به صاحبان فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی باشد و نیز در کاهش بار آلودگی به طبیعت نقش ارزنده‌ای داشته باشد.»

منبع:ایسنا

خواندن 345 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395