یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 13:50

از سرگیری روابط بانک ملی ایران با بانک های خارجی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بانک ملی ایران به دنبال رفع تحریم ها علیه کشور و از سر گرفتن روابط بین الملل در سیستم بانکی جهان، تا کنون با ۴۵ بانک خارجی ارتباط کارگزاری مستقیم ایجاد کرده و از این رو ارائه خدمات در ۱۵۰ بانک فراهم شده است.

پیش از آغاز تحریم ها، این بانک بیش از ۶۰ سال سابقه کار بین المللی داشت و با ۶۰۰ کارگزار در دنیا همکاری می‌کرد.

همچنین آن زمان دست کم ۳۰۰ حساب کارگزاری فعال در این بانک وجود داشت اما با اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور و نظام بانکی ، کار به جایی رسید که بانک ملی ایران حتی یک خدمت ارزی هم نمی توانست ارائه کند و در واقع رابطه ۶۰ ساله کارگزاری ها با بانک ملی ایران، طی پنج سال به طور کامل قطع شد.

با این حال با قطعی شدن برجام، بانک ملی ایران بلافاصله به احیای روابط کارگزاری و بین المللی اقدام کرد، به طوری که ابتدا با ۳۰۰ بانک خارجی مکاتبه و برقراری دوباره ارتباطات را پیگیری شد.

این اقدام در حال حاضر به ایجاد رابطه کارگزاری مستقیم با کشورهای حوزه اروپا، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی منتهی شده است به طوری که در سال گذشته نیز این بانک با ۳۰ کارگزار ارتباط مستقیم برقرار کرد و تعداد پیام های سوئیفتی صادره توسط بانک از زمان اجرای برجام تا پایان سال ۹۵ به ۱۹ هزار و ۸۱۰ فقره و تعداد پیام های وارده به ۱۵ هزار و ۴۵۶ فقره رسیده است.

تعداد پیام های سوئیفتی وارده و صادره این بانک در ۱۰ ماه ابتدای امسال نیز به ۴۰ هزار و ۶۹۷ فقره می رسد که درمجموع تعداد این پیام ها از پسابرجام تا کنون بر ۷۳ هزار و ۶۱۹ فقره بالغ می‌شود.

از نظر میزان روابط با بانک های خارجی نیز تاکنون از هشت بانک در کشورهای دانمارک، اتریش، روسیه، ایتالیا، ژاپن، آلمان، کره جنوبی و چین تا میزان هفت میلیارد دلار قرارداد عمومی فاینانس دریافت شده که سه فقره قرارداد نهایی و امضا شده‌اند.

همچنین در سال گذشته و ۱۰ ماه ابتدای امسال تعداد پنج هزار و ۴۵۷ فقره اعتبار برات و حواله اسنادی به حجم دو هزار و هشت میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۷۵۶ فقره حواله با ارز غیربازرگانی به ارزش شش هزار و ۵۳۲ میلیون دلار توسط شعب و واحدهای داخل کشور بانک ملی ایران صادر شده است.

حجم تامین مالی خارجی فاینانس در سال ۹۵ و ۱۰ ماه ابتدای سال جاری ۱۰۵ میلیون دلار بوده است که بر اساس این آمار می توان نتیجه گیری کرد با گشایش های پسابرجام، خساراتی که در دوران تحریم به بانک وارد شده بود، در حال جبران هستند.

منبع:ایلنا

 

خواندن 482 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395