دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 09:20

اطلاعات تکميلي

  • بطحایی در مراسم تحویل ۳۰۰ مدرسه تا مهر خبر داد؛

افزایش سهم آورده دولت برای مشارکت با خیران مدرسه‌ساز در بودجه ۹۷

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روز گذشته وزارت آموزش و پرورش و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) تفاهم نامه ای امضا کردند که براساس آن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) از طریق بنیاد برکت و با هماهنگی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، ۱۰۰۰ مدرسه دوم برکت را تا پایان سال 1400 در مناطق کمتر توسعه یافته کشور خواهد ساخت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در بودجه سال ۹۷ سهم آورده دولت برای مشارکت با خیرین بیشتر شده است، گفت: براساس برنامه‌ای که از چند سال قبل آغاز شد، خیرینی که ۵۰ درصد هزینه ساخت یک مدرسه را بپردازند، ۵۰ درصد مابقی آن را دولت قبول می‌کند که مدرسه به نام خیر احداث شود، اما متاسفانه در سال جاری و سال قبل به دلیل مضایغ اعتباری، همه سهم دولت در آن پرداخت نشد و حدود ۲۰ درصد تخصیص پیدا کرد که در اعتبارات سال آینده با عنایت مجلس این رقم، رقم قابل توجهی شده است و اگر به تصویب برسد، از محلی پیش‌بینی می‌شود که تخصیص آن صددرصد خواهد بود.

بطحایی در جمع خبرنگاران و در حاشیه این مراسم گفت: حدود ۳۰ درصد فضاهای آموزشی موجود ما فضاهایی است که نیاز به تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی دارد؛ به عبارت دیگر ۳۰ هزار مدرسه از جمله مدارسی هستند که باید به سرعت تخریب، بازسازی یا مقاوم‌سازی شوند و به آن درجه از سطح ایمنی برای تحویل به دانش‌آموزان برسند.

وی ادامه داد: تلاش و کمکی که بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) انجام می‌دهند هرچند از حیث کمی قابل تقدیر است، اما  جنبه مهم‌تر این اقدام این است که در حقیقت نوعی فرهنگ‌سازی در این موضوع است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در کشور خیرینی داریم که همواره باعث افتخار ایرانیان هستند، گفت: از این ۱۰۰ هزار مدرسه‌ای که در کشور داریم حدود ۳۰ هزار مدرسه توسط خیرین ساخته شده است، یعنی یک سوم مدارس ما را خیرین ساخته‌اند و در اختیار آموزش و پرورش قرار داده‌اند، بنابراین از این جهت حرکت بنیاد برکت، فرهنگ‌سازی برای جلب مشارکت بیشتر خیرین است.

بطحایی با اشاره به اینکه در بودجه سال ۹۷ سهم آورده دولت برای مشارکت با خیرین بیشتر شده است، گفت: براساس برنامه‌ای که از چند سال قبل آغاز شد، خیرینی که ۵۰ درصد هزینه ساخت یک مدرسه را بپردازند، ۵۰ درصد مابقی آن را دولت قبول می‌کند که مدرسه به نام خیر احداث شود، اما متاسفانه در سال جاری و سال قبل به دلیل مضایغ اعتباری، همه سهم دولت در آن پرداخت نشد و حدود ۲۰ درصد تخصیص پیدا کرد که در اعتبارات سال آینده با عنایت مجلس این رقم، رقم قابل توجهی شده است و اگر به تصویب برسد، از محلی پیش‌بینی می‌شود که تخصیص آن صددرصد خواهد بود.

وی تصریح کرد: مبلغ اعتباری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان فقط برای این موضوع برای سال آینده پیش‌بینی شده است که این رقم غیر از اعتباراتی است که برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شده است. بنابراین بسیار امیدوارم با ورود بیشتر خیرین مدرسه‌ساز و خیرینی که دست دولت را گرفتند و چراغ مدارس و تعلیم و تربیت را روشن نگه داشتند، همکاری‌های بنیاد برکت و کمک‌های دولت این حرکت شتاب بیشتری بگیرد و با سرعت بیشتری فاصله‌ها را کم کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در آموزش و پرورش همه عددها نجومی و بزرگ است. وقتی می‌گوییم ۵۷۰ کلاس در آموزش و پرورش داریم، ۱۰۰۰ در مقابل آن عدد بزرگی نشان داده نمی‌شود اما مهم این است که این ۱۰۰۰ مدرسه در مناطقی ساخته می‌شود که برای آن مناطق امکان کمک‌های مردمی وجود ندارد یعنی این اقدام ما را به سمت عدالت آموزشی نزدیک می‌کند، اگرچه ممکن است ۱۰۰۰ عدد بزرگی نباشد اما در راستای تحقق اهداف عدالت آموزشی است.

وزیر آموزش و پرورش درخصوص تامین نیروی انسانی این مدارس نیز گفت: مدارس از حیث فیزیکی و ساختمان تهیه می‌شوند و در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرند. بنابراین تامین همه نیروی مدارس براساس رویه و برنامه‌های خودش است و برای ۱۰۰۰ مدرسه برنامه خاص نیروی انسانی وجود ندارد. در حقیقت نیروی انسانی این مدارس پس از آماده شدن پیش‌بینی می‌شود و دانش آموزان نیز در کلاس‌ها مستقر خواهند شد و برنامه‌های آموزشی و پرورشی ادامه خواهد داشت.

بطحایی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه سال جاری تخصیص اندکی داشتیم، حدود ۳۰ درصد از اعتبارات عمرانی اختصاص پیدا کرده است و حدود ۱۴۰۰ مدرسه در مهرماه تحویل آموزش و پرورش شده است و تعدادی مدارس نیز در دهه فجر افتتاح می‌شود تا دانش‌آموزان جابه‌جا شوند و از مدارس غیرایمن به مدارس تازه‌ساز منتقل شوند.

  • نیازمند فضاهای جانبی در کنار مدارس هستیم

 وزیر آموزش و پرورش گفت: صرف نظر از مدرسه سازی، امروز بویژه در مناطق محروم و کم برخوردار به شدت نیازمند فضاهای جانبی مثل سالن های ورزشی هستیم.

سید محمد بطحائی افزود: معمولا خیرین مدرسه ساز بیشتر تمایل دارند مدارسی با 4 تا 6 کلاس درس در مناطق محروم بسازند اما اشتیاقی برای ساخت فضاهای ورزشی و تفریحی برای بچه ها نشان نمی دهند.

وی از بنیاد برکت درخواست کرد در زمینه مدرسه سازی با جدیت بیشتری کارها را به پیش ببرند تا در مناطق محروم امکانات لازم برای دانش‌آموزان فراهم شود زیرا اکنون بسیاری از مدارس در مناطق محروم و کم‌برخوردار فاقد سرویس‌های بهداشتی هستند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کتابخانه‌هایی که می‌تواند مرکز دانش افزایی بچه ها باشد مواردی است که نیازمند کمک و مساعدت بنیاد برکت است.

بطحائی اظهار داشت: اقدامی که بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) با تاکید رهبر معظم انقلاب آغاز کرده و هزار مدرسه مشتمل بر 6 هزار کلاس درس تا کنون تقدیم دانش‌آموزان کرده است اقدام شایسته‌ای است، وی افزود: شاید 6 هزار کلاس درس در قبال حدود 600 هزار کلاس درس موجود و هزار مدرسه در قبال 106 هزار مدرسه موجود عدد قابل توجهی نباشد اما ترویج کننده سنت حسنه مدرسه سازی در کشور است و بار معنوی آن به مراتب بالاتر و بیشتر از کارهای فیزیکی است.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بعد از انقلاب حدود 500 هزار کلاس درس ساخته و 90 درصد کلاس های کنونی مربوط به بعد از انقلاب است که 30 درصد آنها توسط خیرین گمنام و ناشناخته ساخته شده که البته این اقدام به برکت اعتقادات دینی مردم و تلاش‌های بنیاد برکت میسر شده است.

بطحائی افزود: امید است بتوانیم روزی شاهد این باشیم که فرصت‌های آموزشی برابر در اختیار دانش‌آموزان مناطق محروم کم‌برخوردار قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف انقلاب اسلامی برقراری قسط و عدالت در جامعه بوده و هست و برای تحقق آن پله اول و بستر اصلی عدالت در آموزش و پرورش است اینکه بچه های مناطق محروم و کم برخوردار صرف نظر از وضعیت اقتصادی و موقعیت اجتماعی خانوادگی و نقطه ای که در آن زندگی می کنند باید فرصت برابر دسترسی به امکانات آموزش و پرورش را داشته باشند مهمترین رسالت نظام آموزشی است.

در ادامه رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با تاکید بر اینکه رقابت های سیاسی دستاوردهای انقلاب را به یغما می برد گفت: تا مهر ۱۳۹۷ حدود ۳۰۰ مدرسه به آموزش و پرورش تحویل داده می‌شود.

محمد مخبر در مراسم انعقاد تفاهم نامه ساخت هزار مدرسه در مناطق محروم با وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: عمده ترین مشکل کشور اشتغال و معیشت است اما دستاوردهای زیادی نیز در کشور داریم‌.

وی افزود: متاسفانه رقابت های سیاسی، دستاوردهای انقلاب را به یغما می برد این چیزی است که دشمن می خواهد. باید رقابت های سیاسی به رفاقت های سیاسی تبدیل شود.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: همه دلسوزان نظام باید رعایت کنند و انقلاب اسلامی دستاوردهایی زیادی برای کشور دارد.

وی ادامه داد: با این رقابت های سیاسی به نظام، شهدا و امام اجحاف می کنیم. نباید ناکارآمدی افراد به حساب ناکارمدی نظام نوشت.

مخبر گفت: نکته ای که مردم کشور را آزار می دهد اشتغال است. با نعمت های خدادادی که کشور دارد می‌توانیم مشکل اشتغال را حل کنیم.

وی تاکید کرد: امام، شهدا و خانواده شهدا بر گردن ما حق دارند به همین دلیل باید از دستاوردهای امام دفاع کنیم. همچنین بدون هیچ محدودیتی باید مشکلات را نیز بازگو و نقد کنیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بیان کرد: رسانه ها می توانند حامی حق مردم و خون شهدا باشند. ستاد به عنوان یک نهاد صد درصد خدمت گزار است که به مناطق محروم خدمت می کند.

وی با بیان اینکه امروز مدرسه سازی بخشی از کارهایی است که ستاد فرمان امام‌ انجام می دهد گفت:تا امروز ۳۶۰ هزار اشتغال زایی در مناطق محروم کرده ایم و خواهیم کرد.

مخبر گفت: هزار مدرسه اول ساخته شد و هزار مدرسه دوم را تا ۱۴۰۰ خواهیم ساخت. غریب به هزار میلیارد تومان باید سرمایه گزاری کنیم.

وی یادآور شد: پس از امضای این تفاهم نامه ، به فوریت قرداد ساخت ۴۳۸ مدرسه ی جدید برکت با ۲ هزار و ۶۰۰ کلاس درس  و ظرفیت پذیرش ۵۵ هزار دانش آموز برای نقاط محروم کشور به ویژه مناطق زلزله زده تنظیم و ابلاغ می شود.

مخبر گفت: در آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۷، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مدرسه ی جدید با ۲ هزار کلاس درس و ظرفیت پذیرش ۴۴ هزار دانش آموز در مناطق محروم و زلزله زده تکمیل و تحویل خواهد شد.

تفاهمنامه ساخت یکهزار مدرسه با همکاری وزارت آموزش و پرورش و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی( ره) روزگذشته در محل بنیاد برکت به امضای مسئولان دو دستگاه رسید.

بر اساس این تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) از طریق بنیاد برکت و با هماهنگی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یک هزار مدرسه دیگر برکت را تا پایان سال 1400 در مناطق کمتر توسعه یافته کشور خواهد ساخت.

گفتنی است، تاکنون یکهزار مدرسه برکت با 6 هزار کلاس درس و حجم سرمایه گذاری 700 میلیارد تومان توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی( ره) احداث و برای استفاده دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته تحویل آموزش و پرورش شده است.

تعداد دو هزار و 50 روستا زیر پوشش مدارس برکت قرار گرفته اند و ظرفیت دانش آموزپذیری مدارس بهره برداری شده بنیاد برکت حدود 130 هزار نفر است.

اینک با احداث و تکمیل مدارس جدید برکت تا پایان سال 1400 شمار مدارس ساخته شده از سوی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی( ره) به دو هزار واحد خواهد رسید.

خواندن 250 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395