سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 09:07

اطلاعات تکميلي

  • با تغییر آزمون‌های تیزهوشان از دوره اول به دوره دوم متوسطه؛

برای نخبه شدن صبر کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در رابطه با آزمون‌های نمونه دولتی و تیزهوشان در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: با فشار آزمون‌های مداوم، فرصت کودکی و تمرین مهارت‌های لذت بخش زندگی را از کودکان گرفته‌ایم. گام نخست را برداشتیم. دانش آموزان ابتدایی از آماده شدن برای آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص رها شدند.

در همین راستا با رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش‌ و پرورش گفتگو کردیم.

حکیم زاده ضمن بیان اینکه آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی هیچ نتایج مثبتی تاکنون نداشته است، افزود: با توجه به اینکه دوره ابتدایی در سند تحول بنیادین یک اولویت در نظر گرفته شده است و بر محور بودن جریان تربیت در دوره ابتدایی تاکید شده است، برگزاری این آزمون ها عملاً جریان تعلیم و تربیت در دوره ابتدایی را تحت الشعاع قرار داده بود و بیشتر انرژی معلمان و دانش آموزان صرف آماده سازی دانش آموزان برای این آزمون‌ها می‌شد. همچنین این موضوع می‌تواند فرصتی برای معلمان این دوره باشد تا بتوانند فضایی را برای دانش‌آموزان مهیا کنند تا آنان بتوانند مهارت‌های اصلی زندگی را یاد بگیرند.

وی ضمن اشاره به طرح شهاب، اظهار کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به طرح شهاب که با استفاده از این طرح استعداد های برتر هر دانش آموز شناسایی و هدایت می‌شود، دیگر نیازی به این آزمون‌های جداساز نخواهیم داشت.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برگزاری این آزمون ها اثرات مخربی بر روح و روان دانش آموزان داشت به گونه ای نگرانی و استرس، جایگزین شادابی و نشاط در مدارس ابتدایی شده بود. انتظارات بالایی که از دانش آموزان ابتدایی داشتند، آنها را دچار آسیب های جدی کرده بود.

وی ادامه داد: خانواده های دانش آموزان به دلیل نا آگاهی هزینه های زیادی را صرف می کردند و یک مافیای اقتصادی قدرتمند از این فرصت استفاده می کرد و آموزش پایه ای را برای فرزندان خانواده های مرفه فراهم می کرد و از سوی دیگر خانواده هایی که شرایط مالی خوبی  نداشتند، برچسب عدم توانمندی و باهوش نبودن به فرزندشان می‌خورد که به لحاظ تربیتی آسیب رسان بود. بنابراین حذف این آزمون ها فرصتی خواهد بود که دانش آموزان از غول استرس زای رقابت برای ورود به این مدارس رها شوند.

حکیم زاده ضمن بیان اینکه در دوره ابتدایی ارزشیابی کیفی – توصیفی انجام می شود، افزود: هدف ارزشیابی کیفی – توصیفی حذف اضطراب و جایگزین کردن فضای مشارکت به جای فضای رقابت است؛ برگزاری چنین آزمون هایی در تناقض آشکار با ارزشیابی کیفی – توصیفی و سند تحول بنیادین بود.

وی ضمن بیان اینکه امیدواریم روی ابزارهای خوب در دوره دوم برای شناسایی استعدادها هم کار شود و دانش آموزان صرفا بر اساس تعداد محدودی مهارت های ریاضی برچسب تیزهوش بودن و یا نبودن نخورند، افزود: با حذف آزمون ورودی تربیت جانی دوباره در دوره ابتدایی می‌گیرد و فشاری که به خانواده ها وارد می‌شد، از بین می‌رود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که دانش آموزان برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چگونه ارزیابی می شوند، اظهار کرد: دانش آموزان در دوره دوم متوسطه برای ورود به این مدارس آزمون خواهند داد و اکنون آنها که در دوره اول پذیرش شدند درسشان را ادامه می‌دهند و وارد دوره دوم می‌شوند، اما برای سال تحصیلی آینده پذیرش جدید در دوره اول متوسطه نخواهیم داشت

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش قصد سرمایه گذاری در کیفیت دوره دوم این مدارس را دارد.

خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395