سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 09:14

اطلاعات تکميلي

  • پیروزبخت؛

سازمان استاندارد در منافع مردم حاکمیتی عمل می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس سازمان استاندارد با اشاره به اینکه سازمان استاندارد در منافع مردم حاکمیتی عمل می‌کند، اظهار کرد: مطابق قانون کارشناسان استاندارد به عنوان ضابطان دادگستری برشمرده می‌شوند که همین موضوع کار سازمان استاندارد را در اجرای قانون راحت‌تر می‌کند و دستگاه‌های دولتی باید با این سازمان در تدوین مقررات، ضوابط فنی و تبدیل استاندارد و هماهنگی با سازمان ملی استاندارد، برای ایجاد نظام یکپارچه، هماهنگ شوند.

«نیره پیروزبخت» روز گذشته در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سازمان ملی استاندارد، افزود: ابلاغ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد در دوم دیماه امسال از سوی رئیس جمهوری، دومین نقطه عطف سازمان پس از انقلاب و پس از تصویب قانون سازمان در سال 71 بود که موسسه استاندارد را به سازمان ملی استاندارد تبدیل کرد.

رئیس سازمان استاندارد افزود: بر اساس ماده 3 این قانون، وی ادامه داد: 25 ماموریت و وظیفه در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد پیش بینی و تعریف شده که مهمترین فراز ماموریت‌ها رویکرد نوین استانداردسازی است.

وی ادامه داد: در ماده هفت این قانون تاکید شده که تدوین، تنظیم و نشر استانداردهای ملی بر عهده این سازمان است و در آن فقط فهرست کالاها و تجهیزات پزشکی و استاندارد آنها به عنوان یک استثناء مطرح شده است.

به گفته وی، در این زمینه استاندارد کالاها و تجهیزات پزشکی با پیشنهاد سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت و درمان، به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

پیروزبخت همچنین با اشاره به مرجعیت سازمان ملی استاندارد در زمینه اعطای نشان حلال، تاکید کرد: در همین قانون تصریح شده است که فقط سازمان ملی استاندارد ایران می‌تواند این نشان را اعطا کند که در این زمینه از ظرفیت شورای نگهبان در انتخاب فقیه واجد شرایط استفاده می شود.

وی تصریح کرد: نظارت بر اجرای استانداردها، تعیین جایزه ملی کیفیت و برگزاری مراسم، سمینارها و اعطای تندیس های مربوطه و تعیین عیار رسمی مصنوعات فلزی گرانبها، از جمله هفت موردی است که مرجعیت رسمی آنها به سازمان ملی استاندارد ایران سپرده شده است.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه های این سازمان نیز به جز مواردی همچون انرژی هسته ای، امور دفاعی و نظامی و کالاهای خاص سلامت محور، «مرجع» برشمرده می شوند.

پیروزبخت بیان داشت: مطابق قانون جدید 11 وزیر، رئیس سامان برنامه و بودجه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس سازمان صدا و سیما، 2 نفر از نمایندگان مجلس، دادستان کل کشور، اتاق ایران، اتاق اصناف، اتاق تعاون و شورای رقابت و همچنین چهار نفر کارشناس به پیشنهاد رئیس سازمان استاندارد و حکم رئیس جمهوری، ترکیب جدید شورای عالی استاندارد را تشکیل می دهند.

وی همچنین از تغییر در جرایم و مجازات ها در قانون جدید خبر داد و گفت: این قانون بر مبانی قوانین تعزیری و قوانین قوه قضائیه استوار شده است.

پیروزبخت با اشاره به این‌که ۲۵ خودرو طبق برنامه از ابتدای دی‌ماه سال جاری با توقف خط تولید مواجه شدند، اظهار کرد: این توقف نه تنها در خصوص استاندارد و کیفیت برخی خودروها بود بلکه به بی‌توجهی برخی خودروسازان نسبت به قوانین و مقررات نیز مربوط می‌شد. روند توقف خط تولید خودروهایی که استانداردهای ۸۵‌گانه را رعایت نکنند ادامه خواهد داشت و خودروسازان فرصت خواهند داشت ابتدای تیرماه سال آینده ۶۳ استاندارد خودرویی را رعایت کنند که در غیر این صورت با توقف خط تولید روبرو می‌شوند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در مورد این‌که آیا جایگزینی برای خودروهایی که در بازه قیمتی ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان قرار دارند که به طور مثال می‌توان پراید و پژو را نام برد دارید یا خیر؟ بیان کرد: سازمان ملی استاندارد به بحث قیمتی خودروها کاری ندارد و تنها به مقوله ایمنی مردم توجه می‌کنیم، چرا که مردم در این رابطه گله‌مند هستند و آمار تصادفات بالاست؛ بنابراین اگر خودروها ایمن‌تر باشند به طور حتم آمار کشته‌شدگان و مجروحان کمتر می‌شود.

همه خودروسازان در جلسه سیاست‌گذاری خودرو حضور داشتند

پیروزبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا خودروسازان برنامه‌های خود را برای تغییر پلت‌فرم ارائه کرده‌اند یا خیر و چه تعداد خودرو در ادامه این مسیر با توقف خط تولید مواجه می‌شوند، گفت: به طور حتم با در نظر گرفتن استانداردهای جدید تعداد دیگری از خودروها با توقف خط تولید روبرو می‌شوند و مطمئنا خودروسازان برنامه‌های خود را در این خصوص پیش‌بینی کرده‌اند که به طور مثال می‌توان شرکت سایپا را نام برد که در مدت زمانی سه سال گذشته تولید پراید را از ۸۰ به ۲۰ درصد کاهش داده و این نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی برای جایگزینی پراید توسط آنها در نظر گرفته شده است.

وی در مورد این‌که آیا خودروسازان موافق اجرای طرح مذکور بوده‌اند یا خیر؟ اظهار کرد: همه خودروسازان در جلسه سیاست‌گذاری خودرو حضور داشتند و تنها یک خودروساز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد. این جلسه با حضور کلیه خودروسازان، نمایندگان انجمن مربوطه و حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

استاندارد اجباری گازوئیل طبق قانون هوای پاک برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به سوالی مربوط به استاندارد اجباری گازوئیل یادآور شد: استاندارد اجباری گازوئیل هنوز مدنظر قرار نگرفته و طبق قانون هوای پاک برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است. ما جهت کنترل گازوئیل و همکاری اعلام آمادگی کرده‌ایم و براساس آزمایش‌های صورت گرفته نگرانی‌هایی در مورد این مساله وجود دارد.

میزان گوگرد بنزین تهران بالاتر از میانگین استاندارد است

پیروزبخت در مورد آخرین وضعیت استاندارد بنزین نیز اعلام کرد: میانگین استاندارد گوگرد بنزین باید عدد ۵۰ باشد که در حال حاضر این رقم در تهران بالاتر بوده و در حدود عدد ۶۰ است. این مساله نیز به دلیل مشکلی بود که برای پالایشگاه شازند اراک ایجاد شد که بنابر اعلام مشکل مربوطه حل شده است.

 

خواندن 311 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395