سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 11:14

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو خبر داد؛

۲.۵ میلیارد دلار توافقنامه سهم تجدیدپذیرهای کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: روز گذشته وزیر نیرو در یک نشست خبری حاضر شد و با وجود این که صحبت‌های خود را با بیان این مطلب که رسانه پل ارتباط دو طرفه صنعت آب و برق با مصرف کنندگان است، آغاز کرد، اما پاسخ به سوال اکثر خبرنگاران که جزو همین مصرف کنندگان هم محسوب می‌شود بی پاسخ ماند و به علت ضیق وقت، قول نشست دیگری را برای پاسخ به پرسش‌های اهالی رسانه داد.

 رضا اردکانیان، وزیر نیرو در نشست خبری روز گذشته  تصریح کرد: وزارت نیرو در این دوران بحث مدیریت توامان عرضه و تقاضا را در دستور کار دارد و برای تحقق آن نیازمند یک ارتباط مؤثر با مصرف کنندگان است.

وزیر نیرو با اشاره به این مطلب که در این ارتباط گیری دسترسی آسان به اطلاعات و داده‌های موجود و شفافیت آن یکی از پیش نیازها است که با استفاده از فناوری‌ها و تخصص‌های موجود و کمک رسانه‌ها این بخش کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان اجرایی کرد، اظهار داشت: تمامی اطلاعات لازم را در دسترس قرار می‌دهیم تا در فرصت‌هایی که برای گفت و گو پیش خواهد آمد، سیاست‌ها و راهبردهای پاسخگویی به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد مد نظر باشد.

اردکانیان ادامه داد: در این دوران باید جدای از انجام مصاحبه‌ها، فرصت‌هایی را در داخل و خارج از کشور برای افزایش سطح آگاهی و اطلاعات جامعه رسانه‌ای در حوزه آب و انرژی و محیط زیست فراهم کنیم.

*پروژه‌های برقی در ایام فجر

وی گفت: در ایام دهه فجر در بخش برق، هفت پروژه نیروگاهی با ظرفیت 2 هزارو 723 مگاوات به ارزش دو میلیارد و 90 میلیون یورو در بهبهان، یزد، گل گهر، سیرجان، سمنگان و سیرجان به بهره برداری رسیده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه احداث سه نیروگاه نیز در منطقه ارس، خرم آباد و زاهدان آغاز شده است که ظرفیت تولید برق کشور را افزایش می‌دهد، افزود: در زمان حاضر 78 هزار و 500 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی داریم که بخش اعظم آن توسط توان داخلی به بهره برداری رسیده است که مجموعه این پروژه ظرفیت تولید برق کشور را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد داد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر بیش از 90 درصد تجهیزات برقی و نیروگاهی شامل توربین و ژنراتور در داخل کشور تولید می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در چهار دهه گذشته در سال 57 تقریباً ظرفیت تولید نیروگاهی کشور 7 هزار و 24 مگاوات بوده که تماماً توسط نیروگاه‌های کلید در دست بوسیله پیمانکارن خارجی ساخته شده بود، اذعان داشت: امروزه به سطحی رسیده‌ایم که قدرت اول منطقه در تولید برق هستیم و با تمام کشورهایی که مرز خاکی داریم دارای مراودات برقی هستیم.

وی اضافه کرد: در بخش تجدید پذیر ها نیز تا کنون 450 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر به بهره برداری رسیده و 700 مگاولت نیز در حال احداث است که تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان به 5 هزار مگاوات خواهد رسید که تحول عظیمی در این بخش خواهد بود.

اردکانیان اضافه کرد: در بخش آب روستایی نیز دولت یازدهم توجه خاصی به این بخش نشان داد که امروزه شاهد تحت پوشش بودن 81.5 درصد جمعیت روستایی از این نعمت هستیم که با توجه به اینکه تأمین اعتبار برای پروژه‌های آبرسانی روستایی در سال 97 نیز از محل صندوق توسعه ملی مد نظر قرار گرفته است، این میزان افزایش خواهد یافت.

 وی تصریح کرد: در بخش فاضلاب با توجه به اینکه دیر آغاز کردیم ولی در زمان حاضر با سرعت خوبی در حال پیشروی هستیم به طوری که در سال 57 فقط 8.5 درصد جمعیت شهری تحت پوشش سامانه‌های فاضلاب بوده‌اند، امروزه این رقم تا 48 درصد رشد داشته و مردم کشورمان از سامانه‌های بهداشتی و اقتصادی بهره مند هستند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه از محل آب‌های مصرفی شهری و روستایی که بیش از 6.5 میلیارد متر مکعب است 4.3 میلیارد متر مکعب پساب حاصل می‌شود و پساب در مناطق خشک و نیمه خشک مطمئن‌ترین منبع تأمین آب برای واحدهای مختلف از جمله صنعت است، افزود: ما در زمان حاضر قادر هستیم فقط 1.2 میلیارد متر مکعب آن را جمع آوری و استفاده کنیم که استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم این میزان را افزایش دهیم.

وی گفت: ما دوران مدیریت تقاضا را در پیش رو داریم و بحث عرضه محدود است، لذا تلاش می‌کنیم تا به بحث مدیریت مصرف و تقاضا بیشتر بپردازیم تا با توجه به اینکه سال‌های خشکی را تجربه می‌کنیم، به سلامت از این سال‌ها گذر کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه بارش بسیاری از مناطق کشور در 50 سال اخیر بی سابقه بوده و کمترین میزان بارش را داشته‌اند گفت: چگونگی مصرف آب فوق العاده حائز اهمیت بوده و کماکان بایستی بخش آب شرب در اولویت وزارت نیرو باشد و این وزارتخانه سعی می‌کند با کمک مشترکان و مدیریت در مصرف، این سال‌های خشک را پشت سر بگذارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه همکاری خوبی در سطح دولت بین دستگاه‌های مرتبط با آب وجود دارد، اظهار داشت: از سرفصل‌های برنامه اینجانب به مجلس شورای اسلامی ارتقای سطح مفاهمه بین دستگاه‌ها در داخل مجموعه دولت با سایر قوا و مصرف کنندگان و مجموعه‌های مردم نهاد و جامعه رسانه‌ای است که جزو اقتضاعات و ازالزامات مدیریت تقاضا است.

وی با اشاره به اینکه بجز مکانیزم قانونی شورای عالی آب که با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل جلسه می‌دهد و هماهنگی در سیاست گذاری صورت می‌گیرد، افزود: با درخواست اینجانب و موافقت وزیرجهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جلسات منظمی را با عنوان مجموعه دست اندرکار تأمین و عرضه و مصرف آب برگزار می‌کنیم تا سوتفاهمات ناشی از کم ارتباطی در این صنعت برطرف و منجر به چارچوبی برای تدوین تعدادی پروژه‌های نمونه و پایلوت در کشور شود.

اردکانیان در ادامه گفت: هر چهار مسئول، گزارش مشترکی را به رئیس جمهور ارائه کردیم و درصدد هستیم در تک تک استان‌ها و مجموعه‌های آبریز کشور، این پروژه‌ها با حمایت و پشتیبانی و مدیریت استانداران هر استان عملیاتی شود که به محض شروع هریک از این پروژه‌ها اطلاعات تفصیلی در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار گیرد.

 بالاترین مقام این وزارتخانه با اشاره به رویکرد وزارت نیرو برای جذب بخش خصوصی گفت: در حال حاضر ما ناگزیر هستیم که برای تامین آب و برق مطمئن و پایدار از حمایت مستمر بخش خصوصی استفاده کنیم و باید گفت که تاکنون کارهای خوبی در این زمینه انجام شده ولی می‌شود این کارها را توسعه داد و باید به این موضوع نیز توجه ویژه‌ای شود.

به گفته وی در بخش تجدیدپذیرها هم‌اکنون حدود ۲.۵ میلیارد دلار توافق‌نامه و قرارداد وجود دارد که باید برای نصب و بهره‌برداری ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر عملیاتی شود.

وزیر نیرو با بیان این‌که این تفاهم‌نامه‌ها تماما توسط بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: ۷۰ درصد آن توسط بخش خصوصی خارجی است و ۳۰ درصد آن توسط بخش خصوصی داخلی در حال انجام است که برای این منظور نیز وزارت نیرو مشوق‌هایی را در نظر گرفته است.

اردکانیان ادامه داد: در زمینه خرید تضمینی برق به طور متوسط هر کیلوولت برق ۳۷۰ تومان از تولیدکننده خریداری می شود در حالی که رقم دریافتی از مصرف کنندگان به مراتب کمتر از این اعداد است. به اعتقاد من این سیاست صحیحی بود که برای جلب توجه سرمایه‌ گذاران در این امر به کار گرفته شده است.

وی با بیان این‌که این سیاست باید تداوم داشته باشد، اظهار کرد: عده‌ای می‌گویند که اعداد ارائه شده به ریال است و با تغییر قیمت دلار تولید کنندگان متحمل ضرر و زیان می‌شوند، اما در این زمینه باید گفت با توجه به این‌که کیفیت تابش در مناطق آفتابخیز متفاوت است و میزان تولید افزایش می یابد این مابه‌التفاوت به خودی خود از بین می‌رود، لذا مشکلی نیز در این رابطه وجود ندارد.

وزیر نیرو در خصوص فعالیت بخش خصوصی در نیروگاه فسیلی نیز گفت: در حال حاضر ۴۸ درصد نیروگاه‌های فسیلی متعلق به بخش خصوصی است و بیش از ۵۰ درصد تولید برق توسط این بخش صورت می‌گیرد، بنابراین به مرور زمان وزارت نیرو به سمت سیاست‌گذاری صرف کنترل، نظارت و تنظیم بازار حرکت می‌کند.

اردکانیان با اشاره به اولویت مدیریت مصرف و تقاضا تصریح کرد: در بخش آب و فاضلاب در عین اینکه عرصه تأمین آب را رها نخواهیم کرد؛ اما عمده تمرکز ما بر روی مدیریت مصرف و تقاضای آب خواهد بود و سعی خواهد شد تا کاهش تلفات شبکه های آب و مدیریت آب در بخش های مختلف با استفاده از فناوری‌های روز دنیا، میزان مصرف را کاهش دهیم.

وی با اشاره به موانع اجرای کامل طرح احیا و تعادل بخشی ادامه داد: موانع طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی صرفاً مسائل مالی نیست؛ بلکه دلایل متعددی دارد، برای اجرای درست و دقیق این طرح نیازمند یک سیستم مدیریت به هم پیوسته آب هستیم.

اردکانیان اضافه کرد: در دوران مدیریت عرضه، صرفاً یک دستگاه اقدام به اجرای برنامه‌های خود فارغ از توجه به سایر سازمان‌های ذی‌نفع می کرد؛ اما مدیریت تقاضا نیازمند مفاهمه با همه ذی‌نفعان است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: برای برون رفت از تنش آبی در برخی از دشت های کشور، نمونه ها و پایلوت هایی برای مدیریت مصرف و دقیق آب در بخش های مختلف انتخاب شده است که امیدواریم در نهایت به یک راه حل عمومی‌تر جهت تعمیم به سایر نقاط کشور برسیم.

وی تصریح کرد: همچنین برنامه این است تا در حوزه مدیریت اب به اختیارات منطقه ای استانداران بیفزاییم تا آن ها متناسب با منابع آب موجود به تغییر الگوهای کشت و یا ساماندهی چاه‌های غیرمجاز و ... بپردازند.

اردکانیان گفت: سالانه هزاران میلیارد تومان برای پوشش میزان افزایش مصرف برق در کشور صرف نیروگاه‌سازی می شود این در حالی است که چنین افزایش مصرفی سالانه در سایر نقاط دنیا معمول نیست.

وی ادامه داد: بنابراین برای استفاده از ظرفیت ایجاد شده کنونی که عمده استفاده داخلی آن تنها در زمان پیک است، لازم است تا پتانسیل هایی در خارج از مرزها جهت استفاده از ظرفیت باقیمانده و صادرات آن فراهم شود.

وزیر نیرو یادآور شد: در دولت دوازدهم بنا داریم تا پایان دولت زمینه اتصال شبکه برق کشور به کشور روسیه و از آنجا اتصال برق به شبکه اروپا را فراهم کنیم که امیدواریم با حمایت دولت و مجلس بتوانیم این امر محقق شود.

وی تأکید کرد: وجود شکاف بین قیمت تمام شده برق با قیمت فروش آن، اقتصاد برق را چالش مواجه کرده است و این امر باعث خواهد شد تا نتوان آن طور که شایسته است، خدمات باکیفیت تری در اختیار مردم قرار داد.

وی با اشاره به آب های مرزی و حوضه های مشترک آبریز و برنامه های وزارت نیرو در این خصوص گفت: در حال حاضر در دنیا حدود 286 حوضه آبریز مشترک وجود دارد و تقریباً می توان گفت 40 درصد از آب های دنیا در حوضه های مشترک آبریز قرار دارد، با این حال شرایط ایران از نظر قرار گرفتن در بالادست و پایین دست بودن رودخانه های مرزی بسیار خاص است.

وی در ادامه با اشاره به سیاست وزارت نیرو در خصوص آب های ژرف گفت: پروژه های آب ژرف، صرفاً جنبه مطالعاتی دارد و این تصمیم نیز پیش از بنده در سطح دولت گرفته شده است و مجوزهای مطالعاتی آن نیز صادر شده است با این حال تا مطالعات به یک نتایج دقیق و ملموس نرسد به هیچ وجه وارد فاز اجرایی نخواهیم شد.

وزیر نیرو با دیگر با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف و تقاضا در بخش آب اظهار داشت: عرصه مدیریت مصرف و تقاضا، عرصه علوم اجتماعی و انسانی است.، بنابراین نیازمند مشارکت فعال این علوم برای طراحی و برنامه ریزی های درست در این زمینه هستیم.

خواندن 337 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395