سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 11:17

تحت شرایطی متعرضان اراضی دولتی سند می‌گیرند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: حميدرضا عظيميان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن طی نشستی مطبوعاتی در خصوص فعالیت این سازمان به تعیین تکلیف بخشی از اراضی تصرف شده دولتی تحت نظر این سازمان پرداخت و گفت: در شهریورماه امسال دستورالعملی در مجمع عمومی سازمان ملی زمین و مسکن به تصویب رسید که براساس این دستورالعمل کسانی که در اراضی دولتی ساخت و ساز کرده باشند، به قیمت روز آن شهر، قیمت زمین از افراد اخذ شده و ملک آنها سنددار می شود و می توانند از تمامی تسهیلات مرتبط با اراضی سنددار از قبیل وام بانکی استفاده کنند.

وی در پاسخ به عصراقتصادکه این اقدام شائبه قانون فروشی دارد، تاکید کرد:" هدف ما از این اقدام سر و سامان دادن به تصرفات اراضی دولتی بوده است. ثانیا این تصرفات طی 40 سال گذشته صورت گرفته و هیچ دولتی توان رفع این تصرفات را نداشته است. موارد مورد نظر ما از نقاط بحرانی بوده است که حجم سنگینی از مراجعات مکرر به استانداری ها و نمایندگان مجلس شناسایی شده اند و تصمیم کلی مسوولان بوده. ما بعنوان مسولان دولتی موظف به بررسی و رفع بحران بوده ایم.  این امر نیز طی جلسات و بحث های کارشناسی متعدد بدست آمده و به این نتیجه رسیده ایم که معضل را حل کنیم."

عظیمیان تاکید کرد:" البته این طرح اعطای سند تنها به کسانی تعلق خواهد گرفت که ظوابط قانونی ساخت و ساز را رعایت کرده باشند و اقدامات آنها در اراضی تصرف شده با طرح های جامع و تفصیلی تناقض نداشته باشد."

وی میزان برآورد سازمان ملی زمین و مسکن از افراد تحت پوشش این دستورالعمل را ۳میلیون خانوار عنوان کرد.

او گفت:" افراد مشمول این طرح زمین را که در شهر های مختلف بین 200 تا 300 متر هست با نرخ منطقه بندی دولتی محاسبه خواهد شد. ولی اگر بیشتر از این متراژ باشد قیمت آنرا آزاد محاسبه خواهند کرد."

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت که این مصوبه تا پایان سال ۹۵را شامل شده و اگر تصرفی در اراضی دولتی شده باشد قابل واگذاری به متصرفان خواهد بود. اگر متصرفان شرایط مذکور شامل ساخت و ساز در زمین و عدم تناقض با طرح جامع و تفصیلی را نداشته باشند، پرونده آنها به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره میزان پیشرفت مسکن مهر تا پایان آذرماه امسال گفت: از ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحد مسکن مهر، یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد در تعهد سازمان ملی زمین و مسکن بود که در حال حاضر بیش از  ۱۱۳هزار واحد باقی مانده است، که حدود ۱۰درصد کل تعهدات این سازمان را شامل می شود.

عظیمیان ادامه داد: بر اساس دستور رئیس جمهور که باید تا پایان شهریور ۹۷پرونده مسکن مهر خاتمه یابد، در حال تکمیل واحدهای باقی مانده هستیم و در سال جاری ۳۶هزار و ۱۰۳واحد را به اتمام رسانده ایم.

او یاد آور شد که به دلایل متعدد هم اکنون برخی از واحد مسکن مهر متقاضی ندارند و مازاد نیاز هستند.

وی درباره مسکن اجتماعی نیز گفت: تفاهم نامه ای با سازمان بهزیستی و بنیاد مستعضفان برای ساخت مسکن خانوارهای دو معلول داریم که بر اساس اعلام بهزیستی ۷هزار و ۳۲۰خانوار دو معلوله مشمول این طرح می شوند. سازمان ملی زمین و مسکن نیز زمین ساخت واحدهای مسکونی و همچنین بخشی از مسکن مهر فاقد متقاضی را پس از اصلاح ساختار واحدها برای زندگی معلولان تامین خواهد کرد. بنیاد مستضعفان نیز به ازای هر خانوار ۱۵تا ۳۰میلیون تومان تخصیص خواهد داد و تاکنون ۲هزار و ۶۸۴واحد مسکونی تخصیص یافته و ۱۰۸۷واحد تحویل شده است.

وی درباره تخصیص زمین به اقشار خاص که شامل جانبازان و خانواده شهدا میشود اظهارداشت: بر اساس قانون جانبازان مشمول دریافت زمین از سوی بنیاد شهید به سازمان ملی زمین و مسکن معرفی شده که در ۹ماهه ابتدایی امسال برای ۱۸۳۷جانباز در کل کشور ۱۵هکتار زمین واگذار شده است. همچنین سازمان ملی زمین و مسکن هزینه های آماده سازی این اراضی شامل تسطیح زمین، طراحی معابر، جدول بندی و میخ کوبی پلاک ها را نیز بر عهده خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زمین خواری اظهارکرد: امسال 2۹۰۴ فقره تعرض به اراضی دولتی واصل شد که رابطین قضائی سازمان ملی زمین و مسکن ۲هزار و ۷۰۰فقره آن را رفع تصرف کردند. این تعرض در اراضی ۱۶۵۰هکتار را در بر می گرفت که با متصرفان برخورد قضایی و انتظامی شده است.

وی افزود: با کسب مجوز از ستاد فرماندهی کل قوا یگان حفاظت از اراضی دولتی تشکیل شده و سامانه ای نیز برای اعلام تعرض و تخلف نیز طراحی شده که با تکیه بر سیستم موبایل بروز رسانی شود. این یگان با استفاده از پرسنل نیروی انتظامی در هر استان و قرار گرفتن یک نفر از پرسنل نیروی انتظامی در راس آن مشغول بکار شده و تجهیز و توسعه آن ادامه دارد.

خواندن 359 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395