سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 15:13

درخواست سوال از رئیس جمهوری به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دو نماینده مجلس شورای اسلامی از ارجاع درخواست سوال نمایندگان از رییس جمهوری به کمیسیون اقتصادی برای طی روند قانونی خبر دادند.

دو نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در صفحه شخصی توئیتر خود با آغاز روند سوال از رییس جمهوری در صحن مجلس به دلیل مشکلات ایجاد شده برای سپرده گذاران موسسات غیر مجاز را تایید کردند.
الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در توئیتی نگاشت: پس از ماه ها کش و قوس، سوال از رییس جمهوری درمورد مشکلات موسسات اعتباری و ضایع شدن حقوق مردم، به جهت طی مراحل قانونی با 76 امضا به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.
همچنین سید فرید موسوی نایب رییس کمیسیون اقتصادی نیز نگاشت: سوال 76 تن از نمایندگان از رییس جمهور در خصوص موسسات مالی غیرمجاز بر اساس اصل 88 قانون اساسی جهت طی مراحل قانونی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد.
براساس ماده 212 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی براساس اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس جمهوری سؤال کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضا و به رئیس ‌مجلس تسلیم نمایند.
رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌نماید. هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌ کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس جمهوری پاسخ مقتضی را از طرف رئیس جمهوری ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال‌ کننده گزارش شود.
پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد.
براساس تبصره 1 این ماده تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.
در تبصره 2 نیز تصریح شده که پس از ارسال سؤال یا سؤالات برای رئیس جمهور، کاهش امضاءها سبب خروج سؤال یا سؤالات از دستور نمی‌گردد.
همچنین براساس ماده 213در آیین نامه داخلی مجلس رئیس جمهوری موظف است ظرف یک ‌ماه از تاریخ دریافت سؤال یا سؤالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سؤال یا سؤالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی. 
مدت طرح سؤال یا سؤالات از طرف نمایندگان منتخب سؤال‌ کنندگان حداکثر سی دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ‌ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم نمایند. در این صورت همه سؤالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دوطرف بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سؤال ‌کنندگان و پاسخ‌های رئیس جمهور مطرح می‌گردد.
براساس تبصره این ماده، پس از این مرحله، درباره پاسخ رئیس جمهوری به هر یک از سؤالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رأی‌گیری می‌شود.
چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سؤالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سؤال، نقض قانون و یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سؤال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

منبع: ایرنا

خواندن 399 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395