سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در نشست خبری

گرانی ارز دلیل اقتصادی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: نشست خبری رئیس جمهور با خبرنگاران روز گذشته برگزار شد.

به گزارش عصر اقتصاد، حسن روحانی در ابتدای نشست خبری روزگذشته خود با تبریک ایام دهه فجر به مردم، اظهار کرد: مردم خود انقلاب را به پیروزی رساندند. درود و سلام همه ما به امام بزرگوار، شهدای انقلاب اسلامی،
دفاع مقدس.

روحانی ادامه داد: ملت بزرگ ایران پس از قرن‌ها که در نظام استبدادی پادشاهی در رنج بودند و ده‌ها سال کشور در اختیار قدرت‌های بیگانه بود، تصمیم گرفتند تا حاکمیت ملی، عزت، استقلال، آزادی را در جامعه پیاده کرده و جامعه را از انواع بی‌عدالتی‌ها و فسادها پاک کنند.

وی با تاکید بر اینکه آن روز که انقلاب اتفاق افتاد نسل جوان‌مان کمتر از هفت میلیون از جمعیت را تشکیل می‌داد، اظهار کرد: باید نسل جوان‌مان که امروز 70 درصد جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهد و افکار و راهی که آنان توصیه می‌کنند را بشنویم و بپذیریم. تنها شنیدن هم کافی نیست، جوانان نمی‌خواهند ما فقط صدای آنها را بشنویم. آنها دارای افکار و ایده‌هایی هستند و دنیای جدید را می‌بینند و پیشنهاد و سخنی دارند که ما باید پیشنهادهای آنان را بشنویم و مطالعه کنیم و با آنها به گفت‌وگو بنشینیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت دوازدهم علاوه بر آرمان‌های اولیه انقلاب اسلامی دو هدف مهم را برای خود تعیین و اعلام کرده است، گفت: اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق دو هدفی است که ما آن را دنبال می‌کنیم و در بودجه سال 97 هم به این دو اصل توجه عمیقی کردیم و امیدواریم نمایندگان مجلس هم آنچه که در نهایت از بررسی بودجه به ما می‌دهند، دنبال‌کننده همان راه باشد تا ما بتوانیم برنامه‌هایمان را برای مردم پیاده کنیم.

در ادامه جلسه روحانی پاسخگوی سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه شد.

افزایش قیمت ارز روانی است نه اقتصادی

روحانی در پاسخ به سوالی در مورد نوسانات قیمت ارز با تاکید بر اقتصادی نبودن دلایل گرانی ارز گفت:” گرانی ارز دلیل اقتصادی ندارد و برخلاف برخی از صحبت‌های صورت گرفته مبنی بر کسری بودجه  ما امسال کسر بودجه نداریم. این که می‌گویند دولت ارز را گران کرده تا کسری بودجه را جبران کند درست نیست. امسال همان بودجه‌ای که ابتدای سال تصویب کرده بودیم، به خوبی در این ده ماه جواب داده است. بنابراین این موضوع  به دلیل نگاه برخی به آینده و دلایل روانی مرتبط است.

رئیس جمهور افزود: من به مردم اطمینان می‌دهم که آینده ما از امروز حتما بهتر خواهد بود. حتی در درآمدهای ارزی و غیرنفتی وضع ما از گذشته بهتر بوده است. بنابراین شرایط ما در آینده بهتر خواهد بود. تصمیماتی برای کنترل نوسانات ارز گرفته شده که بخشی از آن را رئیس بانک مرکزی اعلام کرده یا می‌کند.

رئیس‌جمهور خطاب به مردم خاطر نشان کرد: من به مردم توصیه می کنم که دراین مسیر پر ریسک قدم برندارند. برای منافع خودشان در راه‌های امن‌تر از ارز قدم بردارند. خواهش من از مردم این است که به راهنمایی‌های کارشناسان اقتصادی توجه کنند.

روحانی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با چگونگی پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: در زمینه بدهی سازمان تامین اجتماعی دولت صحبتهای مهمی دارد. من به وزیر کار تاکید کردم که باید از بنگاه‌های اقتصادی دست بردارد شرط من برای روی کار ‌آمدن ایشان در این وزارتخانه این بود که از بنگاه‌ها دست بردارد.

وی تاکید کرد: چه مقامات دولتی و چه نهادهای غیردولتی و چه نیروهای مسلح باید بنگاه‌های اقتصادی را رها کنند. این به نفع خود آنها و مردم است.

دولت می خواهد صدای مردم را بشنود

روحانی در پاسخ به سوالی در مورد اعتراضات اخیر و نیاز به تغییر در بخش اقتصادی دولت گفت:” اعتراضات اخیر مردم فقط اقتصادی نبوده و در سایر بخش‌ها مردم حرف دارند. گوش ما باید کاملا شنوا باشد. مسیر تورم در ابتدای دولت به سوی کاهش تورم بوده و نشان از درست بودن راه اقتصادی دولت بوده است. سال گذشته برخلاف سال 91 که رشد اقتصادی منفی بود، رشد اقتصادی دولت دو رقمی بوده است.

رئیس جمهور گفت: اینکه در بودجه امسال برای ریشه کنی فقر مطلق بودجه گذاشته ایم به معنای عزم دولت برای کاهش فقر است. اینکه دولت شعارش به معنای رفع فقر مطلق و ایجاد اشتغال پایدار است. حالا ممکن است که نمایندگان مجلس اعداد و ارقام را کمی پایین و بالا بکنند اما اینکه دولت کارش مبارزه با فقر مطلق است به این معناست که دولت گوش شنوا دارد و می‌خواهد صدای مردم را بشنود.

وی تاکید کرد: شاید در دولت‌های اخیر این نخستین دولت است که به روشنی گفته اعتراض را می‌شنود و می‌پذیرد. شاید در برخی دوره‌ها اعتراض‌ها شنیده نشده است و من این روز را روز بسیار مبارکی برای همه‌مان می‌دانم که صدای مردم را بشنویم و در حل مشکلات آنان بکوشیم.

رییس‌جمهور درباره تاثیر صحبت‌های تریبون‌ها در جذب سرمایه خارجی، گفت: در مواردی که سرمایه‌گذاری به فناوری پیچیده نیاز دارد در حال مذاکره برای آن هستیم و برای اولین بار هم خودرویی تولید می‌کنیم که 30 درصد آن باید صادر شود هر چند مصرف داخلی فشار می‌آورد. از سویی طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل را داریم و طرح‌های سال 97 دولت همه اعلام می‌شود. اینها همه به معنای امیدواری است.

روحانی ادامه داد: ما اگر پیشرفت و سرمایه‌گذاری خارجی می‌خواهیم، اگر می‌خواهیم ایرانیان و سرمایه‌های آنها باز گردند راهش این است که تریبون‌ها و رسانه‌ها هم‌صدا با دولت باشند، صداهای مختلف ممکن است تاثیرگذار باشد. سرمایه‌ و سرمایه‌دار مثل آهو می‌مانند و فرار می‌کنند و تیزپا هستند. نباید آنها را فرار دهیم و راهش این است رسانه‌ها و دولت با هم مشارکت بیشتری کنند.

همیشه هدف ما حاکمیت مردم منطقه بر سرنوشت خود بوده است

روحانی در مورد سیاست‌های ایران در منطقه گفت:” ما همواره در منطقه پیچیده ای که هستیم راه حل اساسی را راه حل سیاسی و مذاکره با کشورهای منطقه می دانیم. اما ابایی از صحبت با سایر کشورهای خارج از منطقه نداریم. همیشه هدف ما مردم منطقه بر سرنوشت خود حاکم باشند و کشورهای خارج از منطقه در این منطقه دخالت نکنند که بتوانند سلاح‌های خود را بفروشند.”

روحانی تاکید کرد: ما همچنان با کشورهای منطقه و کشورهای خارج از منطقه راجع به منطقه حرف می زنیم، گفت‌وگو می کنیم و حتی گاهی کمک می خواهیم. خواست من از مقامات اروپایی این بود که بمباران مردم مظلوم یمن متوقف شود. ما همیشه در مورد منطقه حرف زده‌ایم و می زنیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی در مورد بحران سوریه و حمله اخیر ترکیه به این کشور اظهار کرد: برای مسائل منطقه به ویژه سوریه گفت‌وگوها و نکات بسیار خوب میان ایران و روسیه ردوبدل شده است و من امروز هم با آقای  پوتین صحبت کردم که می‌گفتند ضرورت دارد به زودی اجلاس سران سه کشور ایران ترکیه و روسیه برای حل بحران سوریه انجام شود ما این روند را یک روند مغتنم می‌دانیم و آن را ادامه می‌دهیم.

روحانی تاکید کرد: روابط ما با هر دو  کشور ترکیه و روسیه خوب است اما موضع  ما در برابر خروج نیروهای ترکیه از سوریه یک موضع اصولی بوده، چرا که ورود ارتش یک کشور به کشور دیگر باید با رضایت دولت و مردم آن کشور همراه باشد و ما غیر از آن را اصولی نمی‌دانیم و نمی‌پذیریم و می خواهیم که این کار زودتر پایان یابد چراکه موجب کشته شدن هر دو طرف می شود. همانطور که حضور امریکا در سوریه را هم قبول نداریم چرا که آنها افکار نادرستی در باب تجزیه سوریه دارند.

ما اصولی داریم و بر مبنای اصول خود برجام را ادامه می دهیم

روحانی در پاسخ به این پرسش که  اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران چه اقدامی انجام خواهد داد خاطر نشان کرد:بسیار خوشحالم که ترامپ بعد از یک سال که به کاخ سفید رفته است، هنوز نتوانسته فریادی که در رقابت‌های انتخاباتی می‌زد که برجام را پاره می کند، یا عملی کند. برجام آنقدر استحکام داشته است که در این یک  سال در برابر آمریکا مقاومت کند. ما نمی دانیم آمریکا در آینده می‌خواهد چه کند. حتی دوستان اروپایی نزدیک ترامپ هم نمی‌دانند او چه می خواهد بکند. نه فقط در مورد برجام بلکه در مورد سایر مسائل از جمله توافق تجاری آمریکا با اروپا، اروپایی‌ها نمی دانند ترامپ چه خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما اصولی داریم و بر مبنای اصول خود برجام را ادامه می دهیم، تصریح کرد: ما آغاز گر نقض برجام نخواهیم بود. برجام اضافه و کم نمی‌شود. نه خطی به آن اضافه می‌شود و نه خطی از آن کم می‌شود. ما مسائل دیگر را مرتبط با برجام نمی‌دانیم. برجام تعهد هفت کشور و تعهدی بین‌المللی است که شورای امنیت آن را تایید کرده است.

وی تصریح کرد: اشتباه ترامپ این است که فکر می کند برجام تعهد حزب دموکرات است در حالیکه برجام تعهد دولت آمریکا است و اگر دولت آمریکا تخلفی در اجرای برجام کند، اعتبار خودش را مخدوش می کند.

روحانی تاکید کرد: ما پیش بینی‌های لازم را داریم و تا زمانی که منافع ما تامین شود در برجام می‌مانیم. بودن یا نبودن آمریکا در برجام تاثیری در تصمیم ما ندارد. تصمیم ما براساس تامین منافع ما در برجام گرفته می‌شود.

سال گذشته حدود 700 هزار شغل ایجاد شده است

روحانی در مورد پیشبینی‌ها برای افزایش اشتغال در کشور گفت: پیش بینی ما برای افزایش اشتغال بر مبنای تبصره 18 بود که در کمیسیون تلفیق تغییراتی کرده است. قرار بود مقداری را دولت، مقداری را صندوق توسعه و مقداری را بانکها تامین کنند و در اشتغال خرج کنند اما تا اینجا مطابق با پیشنهاد دولت این تبصره پیش نرفته است.

روحانی سپس خاطر نشان کرد: انچه که من می توانم به مردم بگویم این است که سال گذشته حدود 700 هزار شغل ایجاد شده است. تلاش ما این است که تا پایان سال این مقدار افزایش یابد. در پایان سال باید ببینیم که موفق بوده‌ایم یا نه اما اینکه این مقدار را به یک میلیون میرسانیم یا نه را باید به تبصره 18 ارتباط دهیم.

آمریکا به دنبال ایجاد مشکل برای ملت و دولت ایران است

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها به دنبال ناکارآمد نشان دادن ایران در عرصه بین‌المللی هستند و برنامه‌ دولت در این زمینه چیست، اظهار کرد: اینکه آمریکا به دنبال ایجاد مشکل برای ملت و دولت ایران است تردیدی وجود ندارد. اگر در دولت قبلی آمریکا در این زمینه بحث وجود داشت در دولت فعلی آمریکا هم اتفاق نظر دارند که این دولت به دنبال ایجاد مشکل و گره‌افکنی است و یک نمونه از کار آمریکا همین بود که موضوع اعتراضات اخیر را بدل به یک مساله سیاسی، بین‌المللی و امنیتی کرد و البته اولین شکست مفتضحانه دولت آمریکا در شورای امنیت در این باره از همان جا به وجود آمد که همه کشورهای حاضر در شورای امنیت به جای آنکه اهداف آمریکا را در زمینه سیاسی و امنیتی جلوه دادن اعتراضات دنبال کنند درباره برجام و مزایای آن صحبت کردند.

وی با تاکید بر اینکه من هیچ علامتی نمی‌بینم که در سال 2018 ما دچار مشکل امنیتی و منطقه‌ای خاصی شویم، اظهار کرد: روابط ما با اتحادیه اروپا فکر می‌کنم امروز از همیشه بهتر است، حتی در سال‌های قبل از 2005 هم روابط اینگونه نبود. امروز روابط بسیار خوبی با روسیه داریم و روابط‌مان از همیشه با آنان بهتر است. همچنین روابط‌ خوبی با چین و سایر کشورهای منطقه داریم و در سوریه و عراق هم دیدیم که آمریکا ناموفق بود و تلاش ما برای ریشه‌کن کردن تروریسم جواب داد و الان هم که آمریکا طرحی برای سوریه دارد به نظرم ناموفق خواهد ماند اما فکر نمی‌کنم که در سال 2018 یا همان سال 97 خودمان فشار آنها بر ما مشکلی را ایجاد کند چرا که به موازات فشار آنها ما نیز تدبیرمان را افزایش می‌دهیم.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا کنترل برنامه موشکی ایران می تواند به برهم خوردن برجام منجر شود و فرصت بین ایران و امریکا را از بین ببرد اظهار کرد: خیلی فرصت خوبی هم نبوده که آمریکا آن را از بین ببرد. برجام قابل مذاکره مجدد یا قابل بازنویسی نیست بلکه توافقی است که پس از 30 ماه تلاش امضا شده و شورای امنیت آن را تایید کرده است و بنابراین یک توافق بین‌المللی تبدیل شده است. بنابراین هیچ معنایی ندارد درباره برجام با هیچ کسی مجددا مذاکره کنیم

وی ادامه داد: ما هر ‌آنچه برای دفاع از کشور لازم باشد از هواپیما موشک و زیردریایی استفاده می‌کنیم اما دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم. نه تنها به خاطر تعهد بین‌المللی ما بلکه به خاطر فتوای رهبری هم دنبال آن  نیستیم. ایران به دنبال سلاحی که خلاف ضد اخلاق، ضد شرع و ضد تعهدات بین‌المللی است،  نمی‌رود اما آنچه در زمینه سلاح‌های متعارف باشد استفاده می‌کنیم. با هیچ کسی هم در این زمینه مذاکره نداریم موشک‌های ایران هیچ زمانی تهاجمی نبوده و برای تهاجم به هیچ کشوری نیست و نخواهد بود. موشکهای برای دفاع از خود ما است و تدافعی است و هیچگاه موشکهای ما برای سلاح‌های کشتار جمعی ساخته نشده است.  چون سلاح کشتار جمعی را نداریم و ساخت آن را ممنوع می دانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکا اگر می‌خواست فرصتی برای رابطه با ایران ایجاد کند، خوب بود از فضای برجام درست استفاده می‌کرد، افزود: اگر آمریکا به تمام تعهدات خود در برجام عمل می‌کرد شرایطی نو ایجاد می‌شد و ممکن بود درباره موضوع دیگر هم بتوانیم با آمریکا صحبت کنیم. خود آنها متاسفانه این فرصت طلایی را از بین بردند. چه دولت قبلی که آغازگر از بین بردن این فرصت بود و مخصوصا دولت فعلی که کلا این فضا را ازبین برده است. همیشه تاکید کرده‌ام که کلید فضای روابط آینده ایران و آمریکا دست واشنگتن است. آنها باید دست از فشار، تهدید و تحریم بردارند، خود به خود فضای دیگری می‌شود و می توان برای آینده فکر کرد.

خواندن 710 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395