چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 09:35

تلاش ترکيه و اندونزی برای جذب حداکثری تعداد گردشگران ايرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مترجم الهه حسینی

عصراقتصاد: به دنبال رونق صنعت گردشگری جهانی و تلاش کشورها برای کسب بيشترين درآمد از اين صنعت، شرکت‌های گردشگری شرق آسيا به ويژه اندونزی و همچنين ترکيه درصدد اجرايی‌کردن طرح‌هايی ويژه با هدف جذب گردشگران ايرانی و رفع موانع نقل و انتقالات مالی آن‌ها هستند.

روزنامه ديلی صباح چاپ ترکيه نوشت عدم هماهنگي بين ايران و نظام مالي بين المللی، گردشگران ايرانی را وادار می‌کند براي سفر و خريدهايشان در کشور مقصد از پول نقد استفاده کنند. بنابراين گردشگران ايرانی در هزينه کرد بودجه شان با مشکل مواجه اند و نمي توانند به طور کامل از اندوخته شان بهره ببرند. با درنظرگرفتن اين مشکلات،  حرفه اي در صنعت گردشگری انتظار دارند بانک مرکزی جمهوری ترکيه راه حلی را برای اين معضل ارائه کند. تعداد گردشگران ايرانی که به ترکيه سفر می‌کنند در سال 2017 به رقم 2.5 ميليون نفر رسيد و انتظار می‌رود اين رقم در سال ميلادي کنوني به 3 ميليون نفر برسد. اگر چه اختلالاتی در تعطيلات آنها به دليل مشکل پرداخت با کارت اعتباری وجود دارد. مسئولان بخش گردشگری معتقدند مشکل عدم هماهنگی بانک های ايران با نظام مالي ترکيه که با نظام بانکی جهانی يکپارچه است و دليل آن تحريم‌های آمريکا عليه ايران است، تأثير منفی بر تجارت با ايران و بخش گردشگری مي گذارد.

تيمور بييندر رئيس فدراسيون هتلداران ترکيه در نمايشگاه گردشگری که در تهران برگزار شد تاکيد کرد ترکيه منافع زيادي از ايران بدست می‌آورد. با اين حال وی گفت به دليل مشکلات ناشی از کارت اعتباری بين ترکيه و ايران، تعداد گردشگران ايرانی کمتر از ميزان بالقوه است.

وي افزود: «ايرانی‌ها نمی‌توانند از کارت اعتباری در ترکيه استفاده کنند. آنها فقط می‌توانند نقدی خريد کنند. آنها همچنين به دليل مسائل گمرکی و خطرات سرقت، نمی‌توانند در هنگام سفر به ترکيه حجم زيادی پول با خود بردارند. بنابراين آنها مجبورند در خلال تعطيلاتشان در ترکيه مبلغ محدودی را هزينه کنند.»

رئيس فدراسيون هتلداران ترکيه با اشاره به تجارت ايران و روسيه با ارزهای محلي گفت ترکيه احتمالا از يک نظام کارت اعتباری استفاده می‌کند که به گردشگران ايرانی امکان سپرده گذاری به تومان و استفاده از اين کارت را در هنگام خريد در ترکيه می‌دهد.

وي بر ضرورت همکاری بانک های ترکيه و ايران برای توسعه اين نظام مالي تاکيد کرد و گفت درصورت حل اين مشکل، گردشگران ايراني مي توانند به راحتي در ترکيه خريد کنند.

سازمان مقررات و نظارت بانکي در ترکيه اعلام کرد مقامات بانک مرکزی ترکيه و بانک مرکزی ايران کار بر روي نظامي را آغاز کرده اند که مشکل ايرانی‌ها را در استفاده از کارت‌های اعتباری در ترکيه مرتفع می‌کند.

بانک های ترکيه همچون بيش از 11 هزار نهاد مالی در بيش از 200 کشور جهان براي نقل و انتقال پول به صورت بين المللي از اتحاديه مخابرات مالي بين بانکي جهانی (سوئيفت) استفاده می‌کنند. به رغم اين واقعيت که نظام مالي سوئيفت بلژيکی است، آمريکا به همه اطلاعات نقل و انتقالات مالي در آن دسترسي دارد. بنابراين با توجه به اينکه ايران به دليل تحريم های آمريکا از اين اکوسيستم مالی جهانی خارج است، دسترسی بازرگانان يا حتی گردشگران ايرانی به اين نظام مالی بين المللی دشوار است.

بييندر با پيش بيني اينکه توافق اخير پروازهاي بين ايران و ترکيه را 40 درصد افزايش می‌دهد گفت افزايش ظرفيت برای شهرهای ساحلی مفيد خواهد بود.

روزنامه جاکارتا پست نيز نوشت تعدادي از شرکت های گردشگری و هتلداری اندونزی امسال باهدف تبليغ جزيره بالی برای گردشگران ايراني در نمايشگاه گردشگری سه روزه در تهران شرکت کردند.

پنج هتل بالي از جمله بولگاري ريزورت، کارما کاندارا، سان آيلند پراپرتي و هتل لوکس دابل سيکس سميناک درحال هماهنگ کردن مقدمات کار با آژانس مسافرتي ايندو پرشيا برای جذب گردشگران ايرانی به جزيره بالی هستند.

اسم الله مدير کل سان آيلند مي گويد تعداد گردشگران ايرانی در يکسال و نيم گذشته افزايش يافته است.

به گفته سفارت اندونزی در تهران، تعداد رواديد صادره برای ايرانی‌ها از 8349 مورد در سال 2016 به 13120 مورد در سال گذشته افزايش يافته است.

اسم الله گفت گردشگران ايرانی در مقايسه با گردشگران ديگر کشورهای خاورميانه به خوشگذرانی و ولخرجی مشهورند.

بالي يکي از محبوب ترين مقصدهای گردشگری در بين ايرانی‌هاست که در مقايسه با اندونزی، آشنايی بيشتری با اين جزيره تفريحی دارند.

عليرضا ابراهيم شاه از آژانس گردشگري ايندو پرشيا می‌گويد ما هم اکنون در تلاش براي افزايش تعداد گردشگران ايرانی به مقصدهای ديگری نظير لومبوک، جاکارتا، سورابايا، يوگياکارتا و باندونگ هستيم.

وي افزود انتظار می‌رود در تعطيلات عيد امسال تعداد بيشتری از ايرانی‌ها، اندونزی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

وي ابراز اميدواری کرد دولت اندونزی امکان صدور رواديد به هنگام ورود را براي اتباع ايراني درنظر بگيرد تا تعداد گردشگران ايرانی افزايش يابد.

در بحبوحه موج متقاضيان پناهندگی که قصد دارند با عبور از اندونزي خود را به استراليا برسانند، اندونزی، ايران را از فهرست کشورهايی که شهروندانشان به محض ورود به اين کشور رواديد دريافت می‌کنند، حذف کرده است.

ابراهيم شاه می‌گويد ايرانی‌ها مسافران دقيقه آخر هستند و فراهم شدن شرايط صدور رواديد به محض ورود، باعث سه برابر شدن تعداد گردشگران ايرانی می‌شود.

يازدهمين نمايشگاه بين المللي گردشگری تهران به مديريت سازمان نمايشگاه‌ها و تجارت بين الملل تهران از 23 تا 26 ژانويه امسال (3 تا 6 بهمن) برگزار شد.

خواندن 572 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395