چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 09:47

اطلاعات تکميلي

  • معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری:

اجرای حقوق شهروندی مانع فساد اداری می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: یازدهمین سمینار حقوق شهروندی و مبارزه با فساد اداری روز گذشته با حضور محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری، محمد بارانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی و محسن مردعلی دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد وزارت دادگستری در وزارت دادگستری برگزار شد.

محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری، ضمن تبریک فرا رسیدن دهه مبارک فجر، اظهار کرد: زمانی که ما به انقلاب نگاه می‌کنیم و پیامدهایی که در نتیجه آن حاصل شده را می‌بینیم درمی‌یابیم که دو حوزه حقوق شهروندی و مبارزه با فساد همواره مورد توجه بوده و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

وی افزود: در جای جای قانون اساسی و اسناد بالادستی ما این موضوع را به وضوح می‌بینیم و جایگاه سترگ این دو حوزه را مشاهده می‌کنیم. حقوق شهروندی و همچنین مبارزه با فساد سبقه غالب گفتمان انقلاب اسلامی بوده است و فرمان هشت ماده‌ای امام راحل نیز در راستای حقوق شهروندی بوده است.

عباسی ضمن بیان اینکه بی توجهی به حقوق شهروندی، ما را از مبارزه با فساد باز می‌دارد، افزود: ما باید بیش از پیش به حقوق شهروندی نگاه کنیم، اگر می‌خواهیم بدانیم چه رابطه‌ای بین این دو وجود دارد باید بدانیم آنجایی که حقوق شهروندی محقق می شود کفه ترازوی فساد کاهش می یابد. اگر ما دولت الکترونیک را اجرا کنیم و اگر کرامت انسانی را پاس بداریم، نقطه مقابلش می شود مبارزه با فساد.

معاون وزیر دادگستری اظهار کرد: اینکه رییس جمهور تاکید کرده که یک میز خدمت بگذارید و مردم نباید در ادارات معطل شوند، نشان دهنده توجه و اهتمام به حقوق شهروندی است.

محمد بارانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی نیز در ادامه این سمینار بیان کرد: 538 سال قبل از میلاد منشوری در کشور خلق شد که زمینه به وجود آوردن حقوق شهروندی و بشر را رقم زد که ما گاهی آن را به فراموشی می‌سپاریم، در حالی که جزو افتخارات این کشور است.

وی افزود: خاستگاه حقوق بشر و شهروندی کشور ایران بوده و هست و مهد حقوق بشر در حقوق اسلامی است. در ایران به کرات قوانینی داریم که نشان‌دهنده اراده و توجه به حقوق شهروندی و مبارزه با فساد است.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: حق حیات و سلامت و کیفیت زندگی، یک بند است، اما دنیایی مبحث در آن وجود دارد. دسترسی به دارو و درمان و کالاهای اساسی مواردی است که عموما با وظایف و ماموریت های سازمان تعزیرات مرتبط است.

وی ضمن بیان اینکه حق محیط زیست سالم و توسعه پایدار و حق برخورداری از صلح و امنیت ملی جزو حق های بشری سطح سوم محسوب می‌شود، اظهار کرد: حقوق شهروندی، حق اداره شایسته و حسن تدبیر است که ارتباط مستقیم با سازمان تعزیرات دارد. مسئولان نخست خودشان حقوق شهروندی را رعایت کنند و دوم اینکه اجازه ندهند دیگران این حقوق را نقض کنند.

بارانی ضمن اشاره به موضوع خودروهای گران قیمتی که در دست تعداد محدودی بود و سازمان تعزیرات موضوع را گزارش کرده است، گفت: بعد از ٢٥ روز جواب نامه ما را دادند که گشت‌ها را به کار بیندازید و نتیجه را اعلام کنید و آنان به محض دیدن این مکاتبه تعزیرات، سند خودروها را به فامیل‌های خود انتقال دادند. اگر قرار است نان را گران نکنیم شفاف با مردم حرف بزنیم، حامل‌های انرژی، آب، برق و غیره بالا رفته و اصرار داریم نان به قیمت ٤ سال قبل به مردم فروخته شود.

وی ضمن بیان اینکه انجام امور اداری و انتظامی ادارات بدون گرایش سیاسی، وظیفه من و شماست، افزود: حسن تدبیر این است که کسبه بر اساس هزینه کرد مزد ببرند تا از طرف دیگر دزد معنوی نشوند و از چانه کم نکنند؛ اینها موضوعات راهبردی است و مردم به این شفافیت نیاز دارند و این به خود مردم لطمه می زند.

بارانی افزود: ساختار سازمان تعزیرات برای مقابله با فساد را نقادی کنید. سازمان تعزیرات از حیث ساختاری یک سازمان منفعل است و نه در تشخیص فساد و نه در کشف فساد نقش دارد. از نظر ساختاری سازمانی نیست که در شناسایی و پیشگیری موضوع فساد نقشی ایفا کند. ما گشت های مشترک را طراحی کردیم که این نقصیه را برطرف کنیم ولی می دانیم نقشی نداریم.

حال کشور به لحاظ فساد، خوب نیست

همچنین محسن مردعلی دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد وزارت دادگستری در ادامه این سمینار گفت: حال کشور به لحاظ فساد خوب نیست و این نبود حال خوب، نشانه یک مریضی است.

مردعلی طی سخنانی در یازدهمین همایش حقوق بشر، حقوق شهروندی و مبارزه با مفاسد، اظهار کرد: هیچ جای تردیدی در وضعیت فساد در کشور نیست و باید مبارزه با فساد را رصد کنیم.

وی ضمن بیان اینکه علل وجود فساد، ریشه‌های مختلفی اعم از سیاسی و فرهنگی و مدیریتی دارد، اظهار کرد: بعد از کشف فساد باید برخورد قاطع و موثر داشته باشیم. قوه قضاییه مسئول است که به چه صورت با فساد برخورد کند.

مردعلی خاطرنشان کرد: بحث نظارت و ارتقای شایسته سالاری ها بسیار مهم است. امیدوارم با تدابیر و اقدامات در داخل دستگاه‌ها بتوانیم در امر مبارزه با فساد موفق باشیم.

خواندن 418 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395